Kamil Wiczling i Patryk Kąkol zwycięzcami konkursu historycznego w Gdyni

wtorek, 19 marca 2019 r., 07:18
fot. nadesłane

W czwartek 14 marca w Wyższej Szkołe Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni odbył się finał IX Konkursu Wiedzy Historycznej. Przedstawiciele I Liceum Ogólnokształcącego w Kartuzach zajęli czołowe miejsca w tym konkursie. Kamil Wiczling zdobył pierwsze miejsce i indeks na uczelnię, drugą lokatę zajął Patryk Kąkol.

Po raz dziewiąty został rozegrany Konkurs Historyczny zorganizowany przez Wyższą Szkołę Administracji i Biznesu w Gdyni. W finale udział wzięło blisko 200 uczniów z kilku pomorskich szkół średnich, w tym 38 z I LO. Konkurs składał się z 30 pytań z zakresu historii powszechnej i Polski.

Test historyczny ułożyła dr Bianca Sadowska. Konkurs otworzył i nagrody wręczył dr Paweł Chyc, wykładowca na kierunku Prawo WSAiB Gdyni. Poza nagrodą główną, czyli indeksem na dowolnie wybrane studia w WSAiB Gdynia oraz zestawem uczelnianych gadżetów, zwycięzcy dostali upominki od przedstawicieli prelegentów: Muzeum Miasta Gdyni oraz Muzeum Marynarki Wojennej RP w Gdyni."

Uczniowie gromkimi oklaskami nagrodzili prelekcję dr Bianca Sadowska, wykładowcy WSAiB Gdynia o studenckich tradycjach i imprezach w carskiej Rosji XIX wieku. Wysłuchali też ciekawego wykładu dr Marcina Szerle z Muzeum Miasta Gdyni o maratonie jubileuszowym Gdyni i Pomorza - od odzyskania niepodległości, przez zaślubiny z morzem w Pucku, utworzenie gdyńskiego portu po nadanie Gdyni praw miejskich. Krzysztof Wygnał z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni opowiedział o ciekawostkach związanych z historią instytucji, np. o nieudanej próbie wysadzenia pierwszej siedziby muzeum przez wojskowych saperów i niektórych eksponatów.

Oprac. SG
nadesłane/WSAiB

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.