Żukowo. Opłaty za odbiór śmieci poszybowały w górę

wtorek, 26 marca 2019 r., 20:14
fot. Longina Templin

Podczas wtorkowej sesji radni podjęli uchwałę w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Zatwierdzili też wysokość stawki tej opłaty. Od początku tzw. rewolucji śmieciowej, czyli od lipca 2013, ustalonych wówczas cen nie zmieniano. Od 1 maja br. opłaty za wywóz śmieci znacząco wzrosną. Głosowanie nie było jednomyślne.

Przed rozpoczęciem obrad burmistrz Wojciech Kankowski podziękował dotychczasowym sołtysom, którzy po wyborach w nowej kadencji nie będą już pełnić swojej funkcji. Gratulacje zaś złożył nowym sołtysom i tym, którzy będą kontynuować sołtysowanie, a także przewodniczącym rad osiedlowych.

Wśród części radnych kontrowersje wzbudziła uchwała dotycząca nowych stawek za odbiór śmieci. W tej sprawie głos zabrał Tomasz Pellowski, przewodniczący klubu Nasza Gmina Żukowo.

- Nasz klub nie do końca zgadza się z propozycją tej uchwały, ponieważ podwyżka nie jest równa dla wszystkich mieszkańców. Przy segregowanych śmieciach dla sześciu osób ta podwyżka wynosi 100 procent, a dla gospodarstwa liczącego pięć osób ta podwyżka wynosi ponad 86 procent. Uważamy, że te rodziny zostały nierówno potraktowane - oznajmił radny Tomasz Pellowski.

- Chciałbym zwrócić uwagę radnych na fakt pewnego niezrozumienia podziału kosztów. Nie ma on być na rodziny, na domostwa, ale na osoby. Główne źródło rozważania rachunku ekonomicznego i podziału kwoty całkowitej wynikającej z przetargów dotyczy osób. Przy kwocie 80 złotych sześcioosobowa rodzina płaci dokładnie 13 złotych i 33 gorsze za jedną osobę. W przypadku pięcioosobowej rodziny jest to 15 złotych na osobę, w czteroosobowej rodzinie jest to 17,50 złotych na osobę. Gradacja byłą taka, aby rodziny wielodzietne z każdą osobą płaciły za jedną osobę mniej pieniędzy za śmieci. Taki był cel i taki był zamysł. Jeżeli uważacie, że jest to niesprawiedliwe, to nie wiem, gdzie szukać ku temu podstaw - ripostował Tyberiusz Treder, wiceprzewodniczący rady.

Do dyskusji włączył się burmistrz Wojciech Kankowski, który tłumaczył skąd wzięła się konieczność podniesienia opłat. Wymienił m. in. takie elementy jak zmiana kwot odprowadzanych w związku z gospodarką z odpadamy, weszła tzw. oplata marszałkowska, dodatkowo znacząco podniosła się ilość wytwarzanych śmieci przez jedno gospodarstwo domowe. A to podnosi koszty utylizacji i wywozu.

- Rozwiązanie na pewno nie jest idealne, ani komfortowe. Natomiast zasady funkcjonowania gospodarki odpadami są takie, że planowane wpływy mają pokryć wydatki, które są już znane, ponieważ oferenci w powtórnym przetargu zaproponowali konkretne kwoty - stwierdził szef żukowskiego magistratu.

Ostateczni "za" głosowało 13 radnych, 6 było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Zmiana stawek nie będzie wymagała składania nowej deklaracji przez właścicieli nieruchomości zamieszkiwanych przez 1,2 i 3 osobowe gospodarstwa domowe. Natomiast właściciele nieruchomości, które są zamieszkiwane przez 4 osoby i więcej będą zobowiązane do złożenia nowej deklaracji.

Dotyczy to również osób, które zmienią sposób zbierania odpadów, np. z dotychczasowej zbiórki nieselektywnej na selektywną.

Osoby, które będą stosować selekcję swoich odpadów, od 1 maja br. firmy odbierające odpady będą dostarczać worki na plastik, papier i szkło. Jednak pierwszy worek mieszkaniec musi mieć własny. Później będzie dostawać "worek za worek".

Od 1 maja br. zwiększa się częstotliwość odbioru tworzywa sztucznego i metali, które będą odbierane co trzy tygodnie. Pozostałe frakcje odpadów odbierane będą bez zmian. Dodajmy, że urząd powiadomi każdego mieszkańca o zmianach.

Na mocy uchwały Rady Miejskiej od 1 maja 2019 r. miesięczna stawka za odbiór odpadów komunalnych przedstawia się następująco:

Stawki za odbiór odpadów segregowanych
Dla gospodarstwa liczącego 1 osobę - 20 zł miesięcznie (do tej pory było to 13 zł)
Dla gospodarstwa liczącego 2 osoby - 40 zł miesięcznie (do tej pory było to 26 zł)
Dla gospodarstwa liczącego 3 osoby - 60 zł miesięcznie (do tej pory było to 39 zł)
Dla gospodarstwa liczącego 4 osoby - 70 zł miesięcznie (do tej pory było to 43 zł)
Dla gospodarstwa liczącego 5 osób - 75 zł miesięcznie
Dla gospodarstwa liczącego 6 osób lub więcej - 80 zł

Stawki za odbiór odpadów niesegregowanych
Dla gospodarstwa liczącego 1 osobę - 38 zł miesięcznie (do tej pory było to 20 zł)
Dla gospodarstwa liczącego 2 osoby - 72 zł miesięcznie (do tej pory było to 40 zł)
Dla gospodarstwa liczącego 3 osoby - 100 zł miesięcznie (do tej pory było to 60 zł)
Dla gospodarstwa liczącego 4 osoby - 120 zł miesięcznie (do tej pory było to 70 zł)
Dla gospodarstwa liczącego 5 osób - 130 zł miesięcznie
Dla gospodarstwa liczącego 6 osób lub więcej - 140 zł

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.