Kiełpino. Dzień Otwarty Funduszy Europejskich - efekty zrealizowanych projektów

sobota, 11 maja 2019 r., 16:06
fot. Longina Templin

Piątkowe wydarzenie związane było z obchodami 15-lecia członkostwa Polski w UE. Imprezę rozpoczęto odśpiewaniem hymnu Unii Europejskiej. Przygotowano występy artystyczne, a główną część spotkania wypełniła prezentacja efektów po zrealizowanych projektach dzięki unijnemu dofinansowaniu. W hali sportowej można było obejrzeć specjalnie przygotowane stanowiska, a w oddziałach przedszkolnych odbyły się zajęcia integracyjne dzieci z rodzicami.

Dzięki zaangażowaniu władz kartuskiej gminy w pozyskiwaniu funduszy europejskich Szkoła Podstawowa w Kiełpinie już od 2009 roku mogła uczestniczyć w wielu projektach finansowanych ze środków europejskich. Wśród tych najważniejszych były - "Sięgnij po sukces" i "Szkoła daje więcej", które umożliwiły realizowanie zajęć rozwijających dla gimnazjalistów i uczniów podstawówki. Kolejny projekt to "Szkoła nowych możliwości - rozwój kompetencji kluczowych niezbędnych na rynku pracy uczniów i nauczycieli". Ostatni zrealizowany w latach 2016 - 2018 to "Utworzenia dodatkowych miejsc przedszkolnych w Ośrodkach Wychowania Przedszkolnego na terenie gminy Kartuzy". Dzięki temu w kiełpińskiej placówce przeprowadzono kompleksowy remont szkoły wraz z jej wyposażeniem.

- W ramach realizacji projektów odbywały się liczne zajęcia o charakterze rozwijającym, wyrównującym, terapeutycznym. Pozyskano wyposażenie wnętrz sal: przedszkolnych, szkolnych, sali zabaw i terapii, świetlicy czy gabinetu logopedycznego. Wzbogaciliśmy bazę dydaktyczną w nowoczesny sprzęt multimedialny oraz inne pomoce dydaktyczne do wykorzystania na zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych - powiedziała Jolanta Kosznik, dyrektorka szkoły.

Część artystyczną wypełniły występy zespołu tanecznego Trop Dance i grupy baletowej Perełki. Autorką scenariusza i prowadzącą imprezę była Hanna Wicka.

Główna część spotkania była tak pomyślana, aby zaproszeni goście i rodzice mogli obejrzeć prezentację zajęć z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych pozyskanych z funduszy europejskich. Na płycie sali sportowej odwiedzający mogli obejrzeć takie stanowiska jak: Robotyka, Fizyka, Chemia, Pierwsza pomoc, Gry planszowe i Sportowe.

Do sal przedszkolnych wszystkich zainteresowanych zaprowadziły dzieci z zespołu Perełki. Tam rodzice wraz z swoimi pociechami aktywnie uczestniczyli w zajęciach integracyjnych. Podczas ich realizacji również wykorzystano bogatą bazę pomocy dydaktycznych pozyskanych w ramach funduszy europejskich.

Odbyły się m. in. zajęcia ruchowe, muzyczne, konstrukcyjne z elementami języka angielskiego i plastyczne. Dużo frajdy rodzicom i dzieciom sprawiła wspólna gra na bum bum rurkach.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.