Samorządowcy walczą o przywrócenie lini 640

środa, 10 lipca 2019 r., 14:39
fot. internet/Facebook/PKS Gdynia

Wszystko wskazuje na to, że we wrześniu na trasę Kartuzy-Gdynia wrócą autobusy linii 640, którą PKS Gdynia postanowił zlikwidować. Starania o reaktywację połączenia podjęły samorządy powiatów kartuskiego i wejherowskiego oraz gmin Kartuzy i Przodkowo.

Przypomnijmy, że ostatnie autobusy linii 640 na trasie Kartuzy-Przodkowo-Chwaszczyno-Gdynia kursowały 19 czerwca. Z końcem roku szkolnego zlikwidowano połączenie. Jak poinformował, PKS Gdynia, było ono trwale nierentowne.

- Nie widzimy szans na doprowadzenie tej linii chociaż do sytuacji, w której pokrywane byłyby z przychodu ze sprzedaży biletów koszty jej uruchomienia tj. wynagrodzenie kierowców, paliwo, serwis, ubezpieczenie, mycie, sprzątanie, dojazdy, obsługa awarii, opłaty za korzystanie z dworców w Gdyni i Kartuzach oraz parking pojazdów w Kartuzach - informował przewoźnik w komunikacie na swojej stronie internetowej.

W uzasadnieniu zaznaczono też, że obniżenie wpływów z biletów ma związek również z uruchomieniem PKM. Podkreślono też, że organizacja publicznego transportu zbiorowego należy do zadań własnych samorządu. Z połączenia korzystało ponad trzydzieścioro młodych mieszkańców powiatu kartuskiego, dojeżdżających do gdyńskich szkół. Likwidacja linii uniemożliwiłaby im dotarcie na zajęcia.

Starosta Bogdan Łapa podjął starania o przywrócenie linii. We wtorek wicestarosta Piotr Fikus spotkał się z przedstawicielami PKS Gdynia i samorządów - powiatu wejherowskiego oraz gmin Przodkowo i Kartuzy. W spotkaniu uczestniczyli Marek Panek,sekretarz powiatu wejherowskiego, Mieczysław Gołuński, burmistrz Kartuz i Andrzej Wyrzykowski wójt Przodkowa, Adam Galas dyrektor zarządzający PKS GDynia i Marcin Szwaczyk, kierownik d/s przewozów. Z zaproszenia nie skorzystali przedstawiciele Żukowa i Szemudu.

Spotkanie miało na celu wypracowanie wspólnego stanowiska dotyczącego reaktywacji linii autobusowej nr 640 Gdynia - Kartuzy od 1 września br.

- Spotkanie było merytoryczne i owocne w dyskusję. Dla władz powiatu: wejherowskiego i kartuskiego oraz gmin: Przodkowo i Kartuzy priorytetem jest utrzymanie tej linii, gdyż służy ona przede wszystkim mieszkańcom, a w szczególności uczniom dojeżdżającym do szkół w Gdyni, Przodkowie i Kartuzach. Obecnie do szkoły ponadgimnazjalnej w Przodkowie dojeżdża około 50 uczniów. W związku z reformą oświaty od 1 września bieżącego roku ta liczba może się podwoić, co może skutkować likwidacją deficytu tej linii - podkreśla wicestarosta Piotr Fikus.

Zgodnie z ustaleniami, 16 lipca PKS Gdynia S. A. otrzyma od Jolanty Tersy, dyrektor Wydziału Edukacji w Starostwie Powiatowym w Kartuzach, informacje dotyczące ilości uczniów, którzy prawdopodobnie od 1 września br. będą korzystać z tej linii. Zarząd PKS Gdynia S. A. na podstawie otrzymanych danych do 23 lipca br. poinformuje starostę o ustaleniach i podjętych działaniach. Kolejne spotkanie w sprawie przywrócenia linii zaplanowano na koniec lipca.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.