W Kartuzach świętowano Wielki Dzień Pszczół

piątek, 9 sierpnia 2019 r., 16:20
fot. MD-Z

W piątek na kartuskim Rynku była okazja, by poznać sekrety z życia jednego z najbardziej pracowitych gatunków owadów. Z okazji Wielkiego Dnia Pszczół, bo o nich mowa, Kaszubski Park Krajobrazowy zaprosił mieszkańców i turystów w podróż do świata tych owadów.

Wielki Dzień Pszczół ustanowiono, by przypominać ludziom o ogromnie istotnej, a przede wszystkim niezastąpionej roli, jaką pszczoły pełnią w środowisku. Pomysłodawcom tego dnia zależało też na tym, by inspirować i zachęcać mieszkańców Polski do pogłębienia wiedzy o pożytecznych owadach oraz do sadzenia kwiatów przyjaznych pszczołom, np. w swoim ogrodzie, czy na balkonie.

Akcja odbyła się w Polsce już po raz siódmy. W jej obchody włączyły się instytucje, które zajmują się edukacją przyrodniczą w całej Polsce - parki narodowe i krajobrazowe, muzea oraz miasta i gminy. Blisko 40 organizacji i instytucji z całej Polski zaplanowało w związku z tym wydarzeniem liczne atrakcje, gry i konkursy dla mieszkańców i swoich gości. Pracownicy Kaszubskiego Parku Krajobrazowego przygotowali mnóstwo niespodzianek.

W Kartuzach na stoisku edukacyjnym Kaszubskiego Parku Krajobrazowego można było zapoznać się z budową ula, założyć strój pszczelarza, poznać różne akcesoria pszczelarskie oraz dostać nasionka roślin pyłko- i nektarodajnych dla pszczół. W ramach warsztatów chętni mogli również samodzielnie wykonać pamiątkę w postaci owada zapylającego, pomalować torby oraz zobaczyć, jak zrobić domek dla zapylaczy.

Dziesięć grup skorzystało z zaproszenia do terenowej gry edukacyjnej, którą przygotował zespół programu "Z Kujawskim pomagamy pszczołom" wraz z Fundacją Ekotrend. Uczestnicy gry odwiedzili osiem punktów wokół Rynku, czekały na nich: łamigłówki, zagadki, zadania ruchowe i na spostrzegawczość.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.