GOK ma 20 lat

wtorek, 14 grudnia 2004 r., 10:59

Gminny Ośrodek Kultury w tym roku świętuje jubileusz dwudziestolecia istnienia. Z tej okazji 18 listopada miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy fotograficzno – dokumentalnej, obrazującej dwie dekady istnienia placówki, na które zostali zaproszeni goście oraz dawni i obecni pracownicy.

GOK jako samodzielna instytucja powołany został 1 kwietnia 1983 r. Otwarcie siedziby nastąpiło 22 września 1984 r. Placówka otrzymała pomieszczenia po byłej lecznicy dla zwierząt. Do dziś jest to ten sam budynek. W latach 1992–2002 GOK działał przy Urzędzie Gminy; teraz znów jest samodzielną instytucją. Od momentu powstania do dziś dyrektorem jest wciąż ta sama osoba –Irena Kulwikowska.

Zebrane na wystawie dokumenty ukazują specyfikę początkowych lat istnienia placówki. Nie bez znaczenia jest fakt, że były to czasy innego ustroju. A zatem styl pisania niektórych dokumentów oraz sprawy, których dotyczą śmieszą nas nieco. Jest więc pismo do dyrektora Spółdzielni Kółek Rolniczych z prośbą o zabezpieczenie transportu do przewozu chrustu na sobótkę gminną. Inne, skierowane do tego samego adresata, to prośba o wypożyczenie talonów na paliwo.

Przez wiele lat GOK organizował i organizuje nadal życie kulturalne w naszej gminie. Wśród zadań, które placówka realizuje jest przede wszystkim upowszechnianie kultury kaszubskiej, muzyki, teatru, filmu i czytelnictwa oraz sportu. Istnieją tu sekcje muzyczne i hobbystyczne, skupiające dzieci i młodzież pragnącą rozwijać zainteresowania i muzyczne talenty. Sekcje muzyczne prowadził najpierw Stefan Kwiecień, a obecnie Bogusław Przytomski i Witold Baska. Zajęcia z fotografii dla amatorów tej dziedziny prowadził Andrzej Karolak, a później Stanisław Węsierski. Dla wielbicieli filmów zorganizowano kino–video. W GOK można było zagrać w tenisa stołowego, szachy i warcaby. Istniał tu klub komputerowy, klub turystyczny „Wanoga”. Zajęcia z areobiku prowadziła m.in. Ewa Wierzba i Irena Kulwikowska. Dla dzieci wyświetlano bajki. GOK organizował kursy tańca i naukę języków obcych.

W czerwcu 1991 r. po raz pierwszy zorganizowano cykl kilkudniowych imprez kulturalnych pod wspólną nazwą Dni Kultury Kaszubskiej. Składały się na nie prezentacje szkół, festyny sportowe i dziecięce oraz żakinada czyli przemarsz przebierańców ulicami Sierakowic. Celem było ukazanie dorobku kulturalnego naszej gminy. Dni Kultury Kaszubskiej kończyły się zazwyczaj festynem sobótkowym.

Przy GOK działał też Kaszubski Zespół Teatralny „Bina”. Kierownikiem i reżyserem amatorskiego teatru, który istniał w latach 1991–98 była Barbara Klawikowska. KZT „Bina” wystąpił na scenie ponad 30 razy w sześciu sztukach teatralnych w kilkunastu, oprócz Sierakowic, miejscowościach naszego regionu. W kwietniu 2002 r., już po rozwiązaniu zespołu, „Bina” wystawiła sztukę „A smierc nie przëchôdô” Stanisława Fikusa. Była to premiera i zarazem ostatni występ sierkowickiego teatru.

Co prawda Kaszubski Zespół Teatralny już nie istnieje, ale nadal jest możliwość oglądania na scenie teatru kaszubskiego dzięki Przeglądowi Teatrów Szkolnych „Kaszëbskô Bina”. Pierwszy taki Przegląd odbył się w 2000 r. i było to wskrzeszenie tradycji teatrów szkolnych. Wcześniejsze tego typu imprezy odbyły się w 1993 r. w Szymbarku i rok później w Sierakowicach pod nazwą Festiwal Wiejskich Teatrów Szkolnych. Przegląd ma na celu popularyzację kaszubskiego języka, tradycji i kultury oraz kaszubskich pisarzy i ich twórczości. Dla grup dzieci i młodzieży jest to okazja do zaprezentowania swoich umiejętności.

W latach 1991–97 pod kierunkiem Stefana Kwietnia działał zespół akordeonistów. Młodzi akordeoniści swoimi występami uświetniali rozmaite uroczystości. Brali udział w Festiwalu Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Artystycznych, gdzie w kwietniu 1994 r. zajęli III miejsce.

W 1991 r. odbył się pierwszy Przegląd Zespołów Kolędniczych. Ideą tej imprezy stało się kontynuowanie tradycji i ukazanie bogatej obrzędowości świąt Bożego Narodzenia. Przez szereg lat Przegląd cieszył się dużym powodzeniem. Udział w nim brało wielu uczestników i prezentacje poszczególnych grup trwały nawet kilka dni. Organizatorzy postanowili zmienić regulamin Przeglądu i od 2002 r. w sierakowickiej sali widowiskowej prezentują się wyłącznie kaszubskie „gwiôzdki”, jakie jeszcze do niedawna można było oglądać na kaszubskich wsiach w wigilijny czy sylwestrowy wieczór. Wcześniejszy regulamin dopuszczał bowiem również widowiska jasełkowe i przedstawienia teatralne. Od 2002 r. Przegląd Zespołów Kolędniczych odbywa się w trzech etapach — gminny, powiatowy i wojewódzki.
Od 1997 do 2003 r. odbywał się w Sierakowicach Międzynarodowy Festiwal Folkloru, którego współorganizatorem była nasza gmina. Na rynku, a potem w amfiteatrze prezentowały się zespoły folklorystyczne z różnych krajów, a także rodzime — kaszubskie. Od 2004 r. Festiwal Folkloru zastąpiły w kalendarzu imprez kulturalnych Europejskie Spotkania z Muzyką, organizowane wraz z gminą Żukowo. Imprezą towarzyszącą jest Festiwal Muzyki i Kultury Łowieckiej.

Sporym zainteresowaniem wycieczek, także zagranicznych, cieszy się Stała Ekspozycja Muzealna, dawniej Muzeum Ziemi Sierakowickiej. Uroczyste otwarcie nastąpiło 12 października 1993 r. Dziś Ekspozycją Muzealną zajmuje się Emilia Reclaf, nauczyciel–regionalista, która prowadzi lekcje muzealne dla uczniów, mające na celu przybliżenie młodym ludziom historii i kultury regionu oraz życia codziennego naszych przodków.

W budynku GOK mieści się punkt informacji turystycznej, gdzie każdy zwiedzający naszą gminę może uzyskać wiele przydatnych informacji, zakupić mapy oraz pamiątki z Sierakowic i okolic. Tych informacji udziela Aleksandra Gliszczyńska.
Od dawna z GOK związane są zespoły: Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Sierakowice” oraz „Tuchlińskie Skrzaty” oraz chór Bel Canto. Wiele stałych imprez wpisało się w kalendarz GOK. Są to m.in. gminne dożynki, Kaszubska Noc Pod Gwiazdami, Spotkania Rodzin Muzykujących i Śpiewających, Festiwal Pieśni Religijnej i Patriotycznej, sobótka i wiele innych. W ciągu ostatnich lat z inicjatywy GOK mieliśmy sposobność obejrzeć kilka wystaw fotograficznych oraz wystawy prac twórców ludowych.

Nie sposób wymienić w krótkim tekście wszystkich osób i form pracy związanych z Gminnym Ośrodkiem Kultury. Przez dwadzieścia lat organizacja życia kulturalnego naszej gminy należała do GOK. Zmieniały się czasy i ludzie. Sporo czasu należałoby spędzić na wertowaniu kronik, na oglądaniu zdjęć i na rozmowach z obecnymi i byłymi pracownikami Gminnego Ośrodka Kultury, aby móc nakreślić obraz tych lat.
Jednak niewątpliwie bardzo bogaty i różnorodny jest dorobek naszego GOK. Ile radości i wzruszeń dostarczały nam imprezy przez ludzi GOKu organizowane, ile nasi dziś już dorośli 30.letni zawdzięczają godzinom spędzonym przy pianinie, czy akordeonie, w ciemni fotograficznej lub przy jednym z pierwszych komputerów? Tego nie da się ocenić, ale w ten jubileuszowy czas poświęćmy wdzięczną myśl ludziom, którzy organizują nam doznania kulturalne.

A.R.K.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.