Szymbark. Zjechali Sybiracy z całego świata

piątek, 17 września 2010 r., 17:06
fot. BG

Teren Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku gościł w piątek Sybiraków z najdalszych nawet zakątków globu. Przybyli też członkowie ich rodzin, przyjaciele oraz samorządowcy i setki uczniów z lokalnych szkół. To był wielki dzień wszystkich tych, których choćby w najmniejszym stopniu dotknęła tragedia wysyłki w głąb Rosji.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10 pod pomnikiem Golgoty Wschodu na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku. Tam miały też miejsce pierwsze okolicznościowe przemówienia oraz modlitwy.

Kolejne punkty programu realizowane były już tradycyjnie w Szymbarku, na terenie Centrum Edukacji i Promocji Regionu. Był wzruszający apel poległych, a następnie msza św. w intencji ofiar Sybiru, którą celebrował ks. biskup Cyryl Klimowicz, ordynariusz największej na świecie Diecezji Irkuckiej, której powierzchnia jest trzydziestokrotnie większa od terytorium całej Polski!

Po części oficjalnej, uczestnicy przenieśli się do Amfiteatru im. J. Wybickiego, gdzie przy słynnej już lokomotywie przedstawiono spektakl "Serca Moc" w wykonaniu aktorów warszawskich i krakowskich.

Ważnym punktem obchodów były również wystąpienia Stefana Angielskiego - prezesa Związku Sybiraków, Walentyny Szymańskiej - przedstawicielki polonii z dalekiej Jakucji, Stefanii Szantyr-Powolnej ze Stowarzyszenia Łagierników i Emilii Maćkowiak - prezesa Rodzin Katyńskich. Wszyscy zwracali uwagę na ogromną rolę kultywowania pamięci o zesłańcach, w czym trudne do przecenienia zasługi ma Daniel Czapiewski, organizator corocznych zjazdów Sybiraków i gospodarz CEPR-u.

- Spotykamy się tu już po raz kolejny. Mamy jeszcze wiele do zrobienia, ale cieszę się, że jest wiele ludzi dobrej woli, którzy chcą w tym uczestniczyć. Nie możemy też zapomnieć o tych, których już wśród nas nie ma - mówił Daniel Czapiewski.

Wielkiego wzruszenia w czasie uroczystości nie kryli goście specjalni Zjazdu: Gertruda Jutrzenka-Trzebiatowska, która została wywieziona z ojczyzny jako 19-latka i wróciła do niej dopiero po kilkudziesięciu latach oraz 99-letni ksiądz Czapiewski, najstarszy z żyjących Sybiraków.

Organizatorzy postanowili w tym roku przyznać nagrody "Bursztynowego drzewka". Odebrali je: kontradmirał Piotr Stocki - komendant morskiego oddziału Straży Granicznej, gen. Dariusz Wroński, Romuald Koperski, Maria i Władysław Ornowscy z Fundacji "Pan Władek", reżyser Karol Stępkowski, Stanisław Kalisz, Marzanna Graff-Oszczepalińska, Aleksander Mikołajczak, TVP oraz Agnieszka Rosłoniak. Wręczono również trzy nagrody "Ambasadora Sybiraków", które otrzymali: ks. bp Cyryl Klimowicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Kazimierz Plocke, a także dyrektor TVP Gdańsk Zbigniew Jasiewicz.

Uroczystości zakończyła wspólna biesiada patriotyczna i zwiedzanie CEPR-u.

Bartek Gruba

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.