czwartek, 24 listopada 2016 r., 11:30
Młodzi muzycy z ZS w Kiełpinie na finale VII edycji konkursu "Odkrywamy Talenty na Pomorzu"
W ubiegłym tygodniu w Filharmonii Bałtyckiej odbył się finał VII edycji konkursu "Odkrywamy Talenty na Pomorzu". Dwaj uczniowie Zespołu Szkół w Kiełpinie - Paweł Laskowski i Arkadiusz Treder otrzymali tam nagrodę wyróżnienia.

wtorek, 22 listopada 2016 r., 22:34
Pępowo. Konkurs "Czy znasz baśnie i legendy kaszubskie?" po raz szesnasty
W sobotnie przedpołudnie po raz 16. w Szkole Podstawowej im. ppor. Klemensa Wickiego w Pępowie odbył się Gminny Konkurs Literacki "Czy znasz baśnie i legendy kaszubskie? ". Wzięło w nim udział ponad 40 uczniów ze szkół podstawowych z żukowskiej gminy. Wśród uczestników byli też reprezentanci przedszkola Krasnoludek. Organizatorem konkursu jest żukowski oddział Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego.

sobota, 19 listopada 2016 r., 23:26
Borkowo. Gminny Przegląd Talentów Artystycznych po raz pierwszy
Ponad cztery godziny w sali gimnastycznej borkowskiej podstawówki trzy zespoły i prawie 30 solistów w wieku od siedmiu do dwudziestu lat prezentowali się w piosence, tańcu współczesnym, grach na instrumentach, akrobatyce i w pracach plastycznych. Taką imprezę można było zobaczyć tam po raz pierwszy dzięki organizatorom - żukowskiemu OKiS-owi i Szkole Podstawowej w Borkowie.

środa, 16 listopada 2016 r., 00:03
Dzierżążno. Wieczornica poświęcona wspólnemu czytaniu Sienkiewicza
Od sześciu lat Zespół Kształcenia i Wychowania w Dzierżążnie nosi imię Henryka Sienkiewicza. W tym roku w maju w 170 rocznicę urodzin pisarza uroczyście obchodzono Dzień Patrona. Rok Sienkiewiczowski zakończono wtorkową wieczornicą w setną rocznicę śmierci polskiego noblisty. Z tej okazji dorośli czytali fragmenty utworów, a uczniowie "uzupełniali" spotkanie występami artystycznymi.

piątek, 4 listopada 2016 r., 14:45
Glincz. Gminny Konkurs Mistrz Pięknego Czytania w języku kaszubskim
Szkoła Podstawowa im. Remusa w Glinczu po raz pierwszy zorganizowała eliminacje gminne konkursu "Méster bëlnégò czëtaniô" - ukłon dla Remusa. W konkursowe szranki stanęło 19 osób. Prawie dwugodzinna impreza zakończyła się wytypowaniem przez komisję siedmiu uczestników, którzy będą reprezentować żukowską gminę na szczeblu powiatowym.

czwartek, 3 listopada 2016 r., 11:48
Banino. Literacki spacer z Dominiką Kraską po zaczarowanym Trójmieście
Uczniowie klas piątych ZPGiSP w Baninie mieli okazję przenieść się na chwilę do kilku magicznych miejsc w Trójmieście. Na literacki spacer po Gdyni, Gdańsku i Sopocie zaprosiła dzieci Dominika Kraska, autorka zbioru opowiadań pt. "Opowieści magicznego Trójmiasta" oraz powieści, pt. "Studnia czasu, czyli jak odnaleźć zagubione wspomnienia" opartej na motywach baśni braci Grimm.

środa, 19 października 2016 r., 12:21
Żukowskie hafciarki na gali w krakowskich Sukiennicach
W piątek depozytariusze odebrali decyzję Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o wpisaniu haftu kaszubskiego szkoły żukowskiej na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Uroczysta gala odbyła się w krakowskich Sukiennicach i zamykała Forum 16+1 nt. niematerialnego dziedzictwa kulturowego z udziałem ekspertów z Chin i państw Europy Wschodniej.

środa, 12 października 2016 r., 15:08
"Ni mògã" - nowy teledysk Damroki
"Ni mògã" - tak nazywa się nowy, trzeci już teledysk Damroki, promujący płytę "Made in Kaszëbë". Zdjęcia do niego powstawały w studiu Maro Records w Gdyni, a odpowiada za nie Marek Zarankiewicz.

poniedziałek, 10 października 2016 r., 15:26
"Chcemy znaleźć ludzi, którzy będą się cieszyć z tego, że dla nich gramy"
Gwiazdą koncertu charytatywnego "Budujemy nowy dom" był zespół AvA. Przeprowadziliśmy wywiad z założycielem grupy Maciejem Tarapaczem i jej wokalistą Markiem Molakiem, muzykiem i aktorem znanym z serialu "Barwy Szczęścia", gdzie wciela się w postać Huberta Pyrki. Liderzy zespołu opowiedzieli nam o swoich początkach, debiutanckiej płycie, inspiracjach i planach na przyszłość.

czwartek, 6 października 2016 r., 11:04
Wieczór z muzyką francuską w Kawiarence pod Refektarzem
"Padam Padam", "Non, je ne regrette rien", "L'accordéoniste" czy "Milord" - te oraz wiele innych znanych i lubianych przebojów francuskich usłyszała w środowy wieczór publiczność zgromadzona w "Kawiarence pod Refektarzem". Odbył się tam koncert "French Touch - Tribute to Edith Piaf".