czwartek, 4 października 2018 r., 18:51
Żukowo. Kaszubska Lilia 2018 dla hafciarki Bernadety Reglińskiej
Po raz kolejny żukowski oddział Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego przyznał Kaszubską Lilię. W tym roku wyróżnienie wręczono Bernadecie Reglińskiej, jednej z najbardziej znanych, docenianych i utytułowanych hafciarek żukowskiej gminy. Nagrodę tę otrzymują osoby szczególnie zasłużone dla miejscowej kultury i tradycji.

środa, 3 października 2018 r., 15:01
Widowiskowa rekonstrukcja z okazji święta miasta w Kartuzach
6 października to dzień św. Brunona, patrona Kartuz. W tym roku święto to zostanie uczczone w nieco inny sposób. Już w niedzielę z tej okazji zaplanowano widowiskową rekonstrukcję historyczną oraz ciekawy program dla dzieci.

środa, 3 października 2018 r., 14:11
Wyprawa emerytów i rencistów pożarnictwa na Sulwaszczyznę
Od 6 do 9 września Zarząd Koła Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa w Kartuzach zorganizował czterodniową wycieczkę autokarową na Sulwaszczyznę. Bogaty program wspólnej wyprawy sprawił, że wszyscy jej uczestnicy powrócili do swoich domów z pełnym bagażem wspaniałych wspomnień i wrażeń.

niedziela, 30 września 2018 r., 16:49
Leźno. Taneczna podróż po świecie na 20-lecie zespołu Perełki
W piątkowy wieczór w wypełnionej po brzegi sali gimnastycznej Szkoły Podstwowej w Leźnie uroczyście obchodzono porcelanowy jubileusz Zespołu Tanecznego Perełki. Przez dwie dekady zespół prezentował swój kunszt taneczny nie tylko na szkolnych imprezach, ale także zdobywał laury na różnego rodzaju przeglądach, festiwalach i turniejach. Wszystkie te wydarzenia odbywały się pod okiem założycielki, choreografki i opiekunki Ireny Stoppy.

czwartek, 27 września 2018 r., 13:04
Rejs żaglowcem uczniów Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Żukowie
Uczniowie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Żukowie po raz kolejny przeżyli niezapomnianą, żeglarską przygodę wyruszając na morze. Popłynęli na dwudniowy rejs po wodach Zatoki Gdańskiej żaglowcem "Bryza H", jednym z najstarszych polskich, drewnianych oldtimerów.

wtorek, 25 września 2018 r., 15:32
"Kamerdyner" już w kinach. Gdzie zobaczymy go w powiecie kartuskim?
W piątek do kin trafił "Kamerdyner". Ten długo wyczekiwany przez publiczność film opowiada o historii pruskiego rodu von Krauss zamieszkującego w okolicach Pucka oraz miłości między kaszubskim chłopcem Mateuszem, a niemiecką arystokratką Maritą. To jak podkreślają twórcy, historia splątanych losów Polaków, Kaszubów i Niemców na tle burzliwych wydarzeń pierwszej połowy XX stulecia. "Kamerdynera" będzie można zobaczyć m.in. w Kartuzach, Żukowie i Chmielnie.

niedziela, 16 września 2018 r., 10:04
Sławomir Bronk o muzyce, która chwyta za duszę
Przez wielu zawód ten uważany jest za jeden z najtrudniejszych w świecie muzyki. To on wydobywa z artystów to, co najlepsze i prowadzi ich przez koncert. O tajnikach pracy dyrygenta, początkach chóru Discantus i Festiwalu Muzyki Kameralnej ze Sławomirem Bronkiem rozmawiał Dominik Ropela.

sobota, 15 września 2018 r., 12:25
Chwaszczyno. Zespół Kaszubki obchodzi swoje 15 urodziny
Zespół rozpoczął swoją działalność w 2003 roku. Całość tworzy żeńska grupa wokalna i kapela. W repertuarze mają utwory kaszubskie - świeckie i sakralne, wokalne i instrumentalne. Piętnaście lat działalności "Kaszubek" to prawie 2 tys. godzin spotkań roboczych. Repertuar liczy ponad 160 pozycji i ponad 270 występów zespołu. Brały udział w licznych przeglądach i konkursach. Promowały swoją gminę, występując w Polsce i za granicą.

piątek, 14 września 2018 r., 08:11
Weekend z targami w Lubaniu, Biegiem Arasmusa i świętem strażaków z Gołubia
XXI Kaszubska Jesień Rolnicza połączona z diecezjalnym świętem plonów, jubileusz strażaków-ochotników z Gołubia, Ultramaraton Kaszubska Poniewierka, czy Bieg Arasmusa między innymi takie wydarzenia zaplanowano na najbliższy weekend w regionie.

poniedziałek, 10 września 2018 r., 15:18
Leźno. Parafialny festyn na zakończenie lata
Kolejny, trzeci już festyn parafialny rozpoczęto od mszy św. dożynkowej, podczas której dziękowano za tegoroczne zbiory. Po nabożeństwie przyniesione przez gospodarzy dary trafiły na przygotowane przed kościołem stoły. Każdy uczestnik festynu mógł się nimi delektować do woli. Atrakcji było sporo, od ciekawostek motoryzacyjnych po różnorodne konkursy dla najmłodszych z nagrodami.