niedziela, 9 września 2018 r., 11:56
Żukowo. Narodowe Czytanie z niepodległościowym akcentem
W Żukowie siódma już odsłona polskiej akcji społecznej Narodowe Czytanie odbyła się na dziedzińcu kościoła pw. WNMP w Żukowie. Fragmenty "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego prezentowało trzynaście osób. Tegoroczną edycję połączono z uczczeniem 100. rocznicy odzyskania niepodległości. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Związku Piłsudczyków RP z Oddziału Kaszubsko - Pomorskiego oraz żukowscy harcerze.

niedziela, 9 września 2018 r., 09:44
Wyjątkowy pokaz spektaklu "Kania - drewniany ptak" w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach
W sobotę, 15 września o godz. 12 odbędzie się specjalny pokaz teatru rzeźby Ireny Brzeskiej. Publiczność zobaczyć będzie mogła sztukę pt. "Kania - drewniany ptak". Spektakl będzie jednocześnie finisażem wystawy artystki pt. "Świat prywatny".

czwartek, 6 września 2018 r., 10:43
Sprawdź, co będzie się działo w weekend i gdzie warto się wybrać
Powiatowe zawody pożarnicze z koncertem Norbiego, Classówka 2018, czyli wielka wystawa perełek motoryzacji, akcje Narodowego Czytania czy Bieg o Złotą Górę - to tylko niektóre z propozycji na nadchodzący weekend. Sprawdź wszystkie i zaplanuj czas.

wtorek, 4 września 2018 r., 09:58
Drewno, teatr i magia tworzenia - niezwykły świat Ireny Brzeskiej
Jej palce nadają kawałkom drewna nowe życie. Wprawnymi rękoma, którym rytm narzuca wyobraźnia, tworzy zachwycające postaci. Prace nawiązują zarówno do codzienności, relacji z drugim człowiekiem, jak i do świata baśni, legend i snów. Jest artystką wyjątkową, bo znalazła sposób, by ożywić swoje rzeźby. Stworzyła autorski teatr. Mowa o Irenie Brzeskiej, rzeźbiarce, która w drewno potrafi tchnąć magię teatru.

niedziela, 2 września 2018 r., 16:32
Sztuka po raz kolejny opanowała kartuski Rynek
W sobotnie popołudnie na kartuskim Rynku podziwiać można było pracę artystów z Grupy Czesława. Zaprosili chętnych na pokaz wypalania ceramiki artystycznej metodą wzorowaną na japońskiej technice "raku".

piątek, 31 sierpnia 2018 r., 15:52
Chmielanie w spektaklu "Wesele Kaszubskie" znów przypomnieli o słynnym aktorze
W ramach uroczystości związanych z nadaniem imienia Zbyszka Cybulskiego dla Kina za Rogiem w Chmielnie, w czwartkowy wieczór w sali widowiskowej GOKSiR-u podziwiać można było inscenizację "Wesela Kaszubskiego". Spektakl wzbogacono o elementy z przyjęcia weselnego słynnego aktora.

piątek, 31 sierpnia 2018 r., 13:08
Kino w Chmielnie otrzymało imię Zbigniewa Cybulskiego
W czwartek Kino za Rogiem w Chmielnie zyskało nowego patrona. Nadano mu imię jednego z najwybitniejszych i najpopularniejszych aktorów polskiej sceny powojennej - Zbigniewa Cybulskiego. Z Chmielnem związało go wyjątkowe wydarzenie - tam 30 sierpnia 1960 roku w restauracji Józefinka odbyło się przyjęcie weselne po jego ślubie z Elżbietą Chwalibóg. Uroczystość nadania imienia kinu odbyła się dokładnie w 58 rocznicę tego wydarzenia.

poniedziałek, 27 sierpnia 2018 r., 15:01
Z obiektywem w nieznane zakątki świata - Magdalena Zelewska portrecistka dusz dzikich plemion
Z aparatem dotarła do przeróżnych zakątków ziemi. Jej wystawa przebyła niemal całą Polskę i nie tylko. Fotografia to jej największa pasja, wyniosła ją z domu. Dziś jej zdjęcia prezentują się na okładkach największych czasopism podróżniczych na świecie. Mowa o Magdalenie Zelewskiej, pochodzi z Sierakowic, mieszka w Paryżu. Swoimi zdjęciami nie tylko inspiruje do zwiedzania świata, ale też odkrywa nieujęte dotąd fotografią plemiona i ich obyczaje. O miłość do podróżowania i fotografii pytał Dominik Ropela.

niedziela, 26 sierpnia 2018 r., 17:56
Gminno-parafialne dożynki w Sulęczynie
Tradycyjnie mszą świętą dożynkową zainaugurowano tegoroczne dożynki gminy Sulęczyno. Po nabożeństwie uroczysty korowód przemaszerował na plac przed ośrodkiem kultury, gdzie na zgromadzonych czekały występy, konkursy i biesiada kaszubska. Dodajmy, że gminne święto plonów odbyło się tam po rocznej przerwy. W ubiegłym roku z uwagi na nawałnicę, która spustoszyła sporą część gminy, doroczne dożynki odwołano.

sobota, 25 sierpnia 2018 r., 19:09
Jerzy Stachurski laureatem konkursu literackiego w Zakopanem
W nowo otwartej Willi Czerwony Dwór odbyły się Uroczyste Posiady Poetów Podhala, podczas których ogłoszono wyniki XLVII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Tadeusza Staicha na wiersz o tematyce górskiej pisany językiem literackim bądź gwarą góralską. Wśród laureatów jest Jerzy Stachurski z Czeczewa.