niedziela, 18 lutego 2018 r., 15:06
Kartuzy. Obchody 80. rocznicy śmierci Aleksandra Majkowskiego
W niedzielę w Kartuzach odbyły się obchody upamiętniające 80. rocznicę śmierci Aleksandra Majkowskiego. Jeden z najwybitniejszych działaczy kaszubskich, autor "Życia i przygód Remusa" zmarł 10 lutego 1938 roku. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych i parlamentarnych, członkowie oddziałów Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz młodzież.

niedziela, 18 lutego 2018 r., 11:37
Uczcili 98. rocznicę powrotu Kaszub do Polski
Uroczystą mszą świętą i złożeniem kwiatów pod pomnikiem Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej, samorządowcy, parlamentarzyści, działacze kaszubscy oraz przedstawiciele szkół i instytucji działających na terenie powiatu upamiętnili 98. rocznicę włączenia Kaszub do Polski. W tym roku obchody połączono z upamiętnieniem 80. rocznicy śmierci Aleksandra Majkowskiego.

sobota, 17 lutego 2018 r., 10:38
Ich matki w ciąży nie odmawiały alkoholu. Kim są wieczne dzieci?
Dzieci z FAS, a więc alkoholowym zespołem płodowym, nigdy nie osiągają dojrzałości. Mówi się o nich, że są wiecznymi dziećmi. Tymczasem co trzecia kobieta pije alkohol w ciąży, co więcej wiele z nich przyzwolenie na lampkę wina w czasie ciąży otrzymało od swojego lekarza. W rzeczywistości nawet niewielka ilość alkoholu może uszkodzić płód. Świadomość w tym zakresie wciąż jest zbyt mała, dlatego w powiecie kartuskim rusza kampania przeciwko zespołowi FAS.

sobota, 17 lutego 2018 r., 08:39
Chcesz wymienić piec na bardziej ekologiczny? Możesz dostać dotację
Mieszkańcy gminy Kartuzy mogą starać się o dotacje na wymianę pieca węglowego na opalane biomasą, olejem opałowym, gazem ziemnym bądź na podłączenie się do miejskiej sieci ciepłowniczej. Dofinansowanie może wynieść od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Gmina prowadzi nabór w ramach programu "Czyste Powietrze Pomorza - edycja 2018" organizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

piątek, 16 lutego 2018 r., 17:12
Odmowa udzielenia pożyczki: jak poprawić swoją wiarygodność kredytową
Jednym z warunków, które stawiają przed klientem firmy pożyczkowe, jest jego weryfikacja w bazie Biur Informacji Kredytowej. To, jaką pozycję zajmujemy w tej bazie i jak wygląda nasz scoring, jest rzeczą ważną - niska wiarygodność może spowodować odmowę udzielenia pożyczki. Jeżeli jednak odmowa spowodowana była tylko niskim wynikiem w BIK, nie należy załamywać rąk, gdyż historię kredytową można poprawić.

piątek, 16 lutego 2018 r., 15:03
Kiełpino. Ostatnie pożegnanie śp. ks. kanonika Wojciecha Wiśniewskiego
Tłumy parafian, księża z diecezji pelplińskiej, rodzina i przyjaciele pożegnali w piątek śp. ks. kanonika Wojciecha Wiśniewskiego, który był wieloletnim proboszczem parafii św. Michała Archanioła w Kiełpinie. Swoją posługę pełnił tam przez 27 lat. Zebrani na uroczystości żałobnej wierni podziękowali za dar życia "wyjątkowego, skromnego i mądrego" kapłana.

piątek, 16 lutego 2018 r., 11:36
Od poniedziałku darmowe porady dla ofiar przestępstw! Skorzystaj z pomocy!
W dniach od 19 do 25 lutego odbywać się będzie Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. W ramach prowadzonej już po raz kolejny akcji, w komendach Policji, sądach i prokuraturach będą trwały dyżury. Tam osoby pokrzywdzone przestępstwem będą mogły uzyskać informacje na temat przysługujących im uprawnień.

piątek, 16 lutego 2018 r., 11:07
Kartuzy. Uszkodził drzwi do muzeum - był pijany
Do ośmiu lat pozbawienia wolności grozi 41-letniemu mieszkańcowi Kartuz, który będąc w stanie nietrzeźwości uszkodził drzwi do Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach. Mężczyzna przyznał się. Myślał, że jest przed swoim domem.

piątek, 16 lutego 2018 r., 10:47
Przodkowscy uczniowie zimowe ferie spędzili na sportowo
Jak co roku, od chwili gdy tylko w Przodkowie wybudowano boisko Orlik, przez całe dwa tygodnie ferii zimowych, odbywały się zajęcia sportowe dla dzieci. Pod czujnym okiem animatorów: Bartłomieja Konkola i Jakuba Klamana, niejednokrotnie wbrew pogodzie, dzieci i młodzież bawiły się znakomicie. O to, aby zapewnić dzieciom moc atrakcji podczas zimowej przerwy w nauce, zadbał przede wszystkim przodkowski samorząd.

piątek, 16 lutego 2018 r., 10:15
Jak dbać o paznokcie? Pięć niezawodnych porad
Zadbane paznokcie sprawiają, że kobieta czuje się atrakcyjna i pewna siebie. Ponadto nienaganny manicure jest często wymogiem pracodawcy wobec kobiet, zatrudnionych na stanowiskach związanych z bezpośrednią obsługą klienta. Jak dbać o paznokcie, aby zachwycały nienaganną prezencją?