niedziela, 3 grudnia 2017 r., 19:20
Kto najbardziej ucierpi na planowej obniżce subwencji na kaszubski?
Nauczanie i dalszy rozwój języka kaszubskiego mogą być zagrożone. Wszystko za sprawą planów Ministerstwa Edukacji Narodowej związanych z obniżeniem subwencji na nauczanie języka regionalnego. Rozporządzeniu, na mocy którego ma zostać wprowadzone sprzeciwiają się kaszubscy działacze oraz samorządowcy. Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie alarmuje, że planowane zmiany nie tylko zagrażają przyszłości języka, który jest dziedzictwem kulturowym Kaszub, ale uderzą w małe szkoły, mogąc ostatecznie doprowadzić do ich likwidacji.

niedziela, 3 grudnia 2017 r., 15:27
Kredkami malowany wernisaż prac Małgorzaty Walkosz-Lewandowskiej w Muzeum Kaszubskim
To był wyjątkowy wernisaż. Tym razem goście przybyli na otwarcie wystawy mogli nie tylko podziwiać prace artystki, ale też sami wczuć się w jej rolę i zająć się tworzeniem. Wspólnie z bohaterką wydarzenia zaprojektowali wielkoformatową kolorowankę, chwycili też za kredki i zapełniali barwami kartki z przepięknymi kaszubskimi wzorami. Tak wyglądało spotkanie z Małgorzatą Walkosz-Lewandowską, artystką, która tchnęła nowego ducha w świat tradycyjnego wzornictwa kaszubskiego. Podczas wernisażu w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach zaprezentowała swój ostatni projekt, w ramach którego stworzyła kolorowanki inspirowane haftem.

niedziela, 3 grudnia 2017 r., 12:58
Żukowo. Szósty Jarmark Bożonarodzeniowy w międzynarodowym wydaniu
Na scenie królowały kolędy w wykonaniu dzieci, młodzieży i dorosłych, a na dziedzińcu kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny rozstawiono stragany, które oferowały różnorodne wyroby począwszy od rękodzieła, ozdoby świąteczne aż po specjały kuchni kaszubskiej, francuskiej, niemieckiej i dolnośląskiej. O godzinie 17 rozświetlono choinkę. Pierwszy dzień jarmarku zakończył się koncertem Juana Felipe Alvarado.

niedziela, 3 grudnia 2017 r., 11:32
Świat zabawek Hey&Play. Tu znajdziesz idealny prezent na Mikołajki!
Mikołajki tuż tuż. To już ostatni dzwonek, by zdążyć z zakupem mikołajkowego upominku. Z pomocą przychodzi Ci sklep "Hey&Play" z Żukowa. Bogata oferta sprawi, że z pewnością znajdziesz tu prezent dla swojej pociechy. Jeśli nie masz czasu na odwiedziny w sklepie - możesz szybko i wygodnie dokonać zakupów w sklepie on-line.

sobota, 2 grudnia 2017 r., 22:24
Przodkowo. Pełnoletnia Kaszubska Biesiada z czterometrowym tortem, opłatkiem i występami
Co roku w pierwszą sobotę grudnia odbywa się spotkanie seniorów przodkowskiej gminy. W tym roku na osiemnastą już biesiadę przybyło ich ponad 800. Dzielono się opłatkiem, składano życzenia jubilatom i listopadowym solenizantom. Dziękowano też honorowym dawcom krwi. Na zaproszonych gości czekały suto zastawione stoły i występy muzyczne.

sobota, 2 grudnia 2017 r., 18:55
Dachowanie na trasie Somonino-Egiertowo
W sobotni wieczór służby interweniowały na trasie Somonino-Egiertowo, gdzie dachował samochód osobowy. Wskutek zdarzenia poszkodowany został kierujący pojazdem.

sobota, 2 grudnia 2017 r., 15:39
Tuchom. Zderzenie trzech pojazdów na K20
Szczęśliwie bez osób poszkodowanych zakończyło się zdarzenie, do którego doszło w sobotnie popołudnie w Tuchomiu. Na K20 zderzyły się trzy samochody osobowe.

sobota, 2 grudnia 2017 r., 11:37
Są młodzi i zdolni - rozwijają swoje talenty dzięki projektowi kartuskiej Jedynki
Poszerzenie wiedzy z zakresu nauk humanistycznych, matematyczno-przyrodniczych,a także polepszenie znajomości języka angielskiego - to jeden z celów przyświecających projektowi "Młodzi i zdolni", który realizowany jest w Szkole Podstawowej nr 1 w Kartuzach. Jego inauguracja odbyła się w sobotni poranek w budynku szkoły przy ul. Piłsudskiego.

sobota, 2 grudnia 2017 r., 10:35
W "Jedynce" w Kartuzach trwa dziewiąta edycja Giełdy Mam
Już po raz dziewiąty sala gimnastyczna i korytarze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kartuzach wypełniły się dziecięcymi ubrankami, akcesoriami i zabawkami. W sobotni poranek rozpoczęła się tam kolejna edycja Giełdy Mam. W ciuszki i sprzęty dla maluchów można się zaopatrzyć do godz. 12.

piątek, 1 grudnia 2017 r., 20:59
"Klasztorna pomaga" - rewelacyjne jasełka i kiermasz charytatywny na rzecz hospicjum
Wyjątkowe, przezabawne i pouczające jasełka, kiermasz świątecznych ozdób i aukcja - w ten sposób społeczność z "Klasztornej" po raz kolejny wsparła Kartuskie Hospicjum Domowe Caritas. Na organizowaną przez I LO akcję przybyły tłumy, a sala Kartuskiego Centrum Kultury pękała w szwach.