Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Kolegiata w Kartuzach

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Kolegiata w Kartuzach

Pochodzący z XIV wieku kościół poklasztorny jest najważniejszym zabytkiem w Kartuzach. Dach kościoła ma charakterystyczny kształt wieka trumny. We wnętrzu znajduje się renesansowy (XVII w.) ołtarz główny oraz cenne figury świętych: Jana Chrzciciela, Hugona, Marii Magdaleny.

Równie cenne są ołtarze boczne, tron celebransa, barokowe stalle i obrazy religijne. Na ścianach tzw. "spowiednicy" znajdują się obrazy "Zabójstwo Św. Stanisława ze Szczepanowa" i "Mojżesz", zaś na ścianach same świątyni - kilkanaście innych. Po prawej stronie wejścia do kościoła, w kaplicy św. Brunona, znajduje się ołtarz z klasztoru oliwskiego. Chór kościoła posiada barokową balustradę, na której zawieszono zegar z wahadłem wyobrażającym anioła zagłady z kosą. Niemal wszystkie elementy opisywanego wyposażenia kościoła pochodzą z XVII wieku.

W obrębie murów klasztornych znajduje się jeszcze erem - niewielki domek na tyłach kościoła. Warto zobaczyć gotycki refektarz ze śladami dawnych krużganków, w którym znajduje się sala wystawowa Muzeum Kaszubskiego. Na południowych murach świątyni umieszczono zegar słoneczny z inskrypcją "memento mori" i trupią czaszką.

Pod parafię podlegają ulice: Ceynowy, Chmieleńska, Gdyńskich Kosynierów, Klasztorna, Kochanowskiego, Konopnickiej, Kwiatowa, Łąkowa, 3 Maja, Mickiewicza, Mciwoja, Nowe Osiedle, Obrońców Poczty Polskiej, Os. Xx-lecia, Pck, Plac Św. Brunona, Podgórna, Prokowska, Prusa, Przy Rzeni, Reja, Sambora, Sienkiewicza, Słoneczna, Słowackiego, Westerplatte, Wzgórze Wolnoci.
Miejscowości: Kosy, Łapalice (część)
Odpusty: Świętego Brunona 6 Padziernika, Ipsa Die Wniebowzięcia Nmp 15 Sierpnia

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.
LOKALIZACJA
Adres:
83-300 Kartuzy
ul. Klasztorna 3
Telefon:
58 681-20-85
WWW: