niedziela, 9 września 2018 r., 09:44
Wyjątkowy pokaz spektaklu "Kania - drewniany ptak" w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach
W sobotę, 15 września o godz. 12 odbędzie się specjalny pokaz teatru rzeźby Ireny Brzeskiej. Publiczność zobaczyć będzie mogła sztukę pt. "Kania - drewniany ptak". Spektakl będzie jednocześnie finisażem wystawy artystki pt. "Świat prywatny".

czwartek, 6 września 2018 r., 10:43
Sprawdź, co będzie się działo w weekend i gdzie warto się wybrać
Powiatowe zawody pożarnicze z koncertem Norbiego, Classówka 2018, czyli wielka wystawa perełek motoryzacji, akcje Narodowego Czytania czy Bieg o Złotą Górę - to tylko niektóre z propozycji na nadchodzący weekend. Sprawdź wszystkie i zaplanuj czas.

wtorek, 4 września 2018 r., 09:58
Drewno, teatr i magia tworzenia - niezwykły świat Ireny Brzeskiej
Jej palce nadają kawałkom drewna nowe życie. Wprawnymi rękoma, którym rytm narzuca wyobraźnia, tworzy zachwycające postaci. Prace nawiązują zarówno do codzienności, relacji z drugim człowiekiem, jak i do świata baśni, legend i snów. Jest artystką wyjątkową, bo znalazła sposób, by ożywić swoje rzeźby. Stworzyła autorski teatr. Mowa o Irenie Brzeskiej, rzeźbiarce, która w drewno potrafi tchnąć magię teatru.

niedziela, 2 września 2018 r., 16:32
Sztuka po raz kolejny opanowała kartuski Rynek
W sobotnie popołudnie na kartuskim Rynku podziwiać można było pracę artystów z Grupy Czesława. Zaprosili chętnych na pokaz wypalania ceramiki artystycznej metodą wzorowaną na japońskiej technice "raku".

piątek, 31 sierpnia 2018 r., 15:52
Chmielanie w spektaklu "Wesele Kaszubskie" znów przypomnieli o słynnym aktorze
W ramach uroczystości związanych z nadaniem imienia Zbyszka Cybulskiego dla Kina za Rogiem w Chmielnie, w czwartkowy wieczór w sali widowiskowej GOKSiR-u podziwiać można było inscenizację "Wesela Kaszubskiego". Spektakl wzbogacono o elementy z przyjęcia weselnego słynnego aktora.

piątek, 31 sierpnia 2018 r., 13:08
Kino w Chmielnie otrzymało imię Zbigniewa Cybulskiego
W czwartek Kino za Rogiem w Chmielnie zyskało nowego patrona. Nadano mu imię jednego z najwybitniejszych i najpopularniejszych aktorów polskiej sceny powojennej - Zbigniewa Cybulskiego. Z Chmielnem związało go wyjątkowe wydarzenie - tam 30 sierpnia 1960 roku w restauracji Józefinka odbyło się przyjęcie weselne po jego ślubie z Elżbietą Chwalibóg. Uroczystość nadania imienia kinu odbyła się dokładnie w 58 rocznicę tego wydarzenia.

poniedziałek, 27 sierpnia 2018 r., 15:01
Z obiektywem w nieznane zakątki świata - Magdalena Zelewska portrecistka dusz dzikich plemion
Z aparatem dotarła do przeróżnych zakątków ziemi. Jej wystawa przebyła niemal całą Polskę i nie tylko. Fotografia to jej największa pasja, wyniosła ją z domu. Dziś jej zdjęcia prezentują się na okładkach największych czasopism podróżniczych na świecie. Mowa o Magdalenie Zelewskiej, pochodzi z Sierakowic, mieszka w Paryżu. Swoimi zdjęciami nie tylko inspiruje do zwiedzania świata, ale też odkrywa nieujęte dotąd fotografią plemiona i ich obyczaje. O miłość do podróżowania i fotografii pytał Dominik Ropela.

niedziela, 26 sierpnia 2018 r., 17:56
Gminno-parafialne dożynki w Sulęczynie
Tradycyjnie mszą świętą dożynkową zainaugurowano tegoroczne dożynki gminy Sulęczyno. Po nabożeństwie uroczysty korowód przemaszerował na plac przed ośrodkiem kultury, gdzie na zgromadzonych czekały występy, konkursy i biesiada kaszubska. Dodajmy, że gminne święto plonów odbyło się tam po rocznej przerwy. W ubiegłym roku z uwagi na nawałnicę, która spustoszyła sporą część gminy, doroczne dożynki odwołano.

sobota, 25 sierpnia 2018 r., 19:09
Jerzy Stachurski laureatem konkursu literackiego w Zakopanem
W nowo otwartej Willi Czerwony Dwór odbyły się Uroczyste Posiady Poetów Podhala, podczas których ogłoszono wyniki XLVII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Tadeusza Staicha na wiersz o tematyce górskiej pisany językiem literackim bądź gwarą góralską. Wśród laureatów jest Jerzy Stachurski z Czeczewa.

sobota, 25 sierpnia 2018 r., 14:39
Kolejne spotkanie ze sztuką w Kartuzach
W południe w Kartuzach rozpoczął się kolejny plener artystyczny. Bohaterką tej odsłony jest Magdalena Nowak. Ze względu na kapryśną aurę wystawę prac artystki przeniesiono do wnętrza dworca integracyjnego, na Rynku natomiast chętni mogli wziąć udział w warsztatach z cyjanotypii.