sobota, 31 marca 2018 r., 18:48
Jubileuszowa 30. edycja Wojewódzkiego Konkursu Żywego Słowa w Kartuzach
W Zespole Placówek Specjalnych w Kartuzach odbył się XXX Wojewódzki Konkurs Żywego Słowa. W tegorocznej, jubileuszowej edycji uczestnicy prezentowali twórczość nawiązującą hasła: " Żywe słowo bawi, uczy wychowuje …". Na konkurs do stolicy Kaszub przybyli recytatorzy z różnych zakątków Pomorza.

piątek, 30 marca 2018 r., 13:29
Chmielno. Nowe pomysły "Garecznicy"
Już pod przewodnictwem nowego prezesa klubu "Garecznica" z Chmielna Łukasza Myszka zorganizowano spotkanie połączone z projekcją filmu dokumentalnego "Król Kaszubów". Odpowiednim ku temu lokum była sala kinowa w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie.

czwartek, 29 marca 2018 r., 18:58
Wielki Tydzień i Święta Wielkanocne w dawnych zwyczajach i obrzędach kaszubskich
Wielki Czwartek to w kościele katolickim początek tzw. Triduum Paschalnego. Dla wiernych jest to niezwykle ważny czas, wypełniony duchowym przygotowaniem do wielkiej radości ze Zmartwychwstania Chrystusa. Z okresem wielkanocnym na Kaszubach związanych jest bardzo wiele ciekawych obrzędów i tradycji. Z okazji rozpoczynających się wkrótce świąt postanowiliśmy przypomnieć te dawno zapomniane.

czwartek, 29 marca 2018 r., 16:55
Do Przedszkola Samorządowego w Przodkowie zawitał Zajączek
Tradycją przodkowskiego przedszkola jest szukanie wielkanocnego Zajączka. Nie inaczej było i w tym roku. W piątkowe przedpołudnie Zajączek podrzucił koszyczki na terenie pobliskiej szkoły. Wizyta gościa sprawiła milusińskim dużo radości. W ten wyjątkowy dzień była też okazja do spotkania z podopiecznymi ze Stowarzyszenia Tacy Sami w Przodkowie.

wtorek, 27 marca 2018 r., 08:48
Wkrótce premiera nowej płyty grupy "Ivy"
Intrygujące teksty, interesujące aranżacje i ciekawe rockowe brzmienia, wszystko osnute odrobiną tajemniczości - tak najkrócej scharakteryzować można debiutancką płytę Ivy. To zespół rockowy działający na terenie powiatu kartuskiego. Premierę ich krążka zaplanowano już na 7 kwietnia.

sobota, 24 marca 2018 r., 20:31
Żukowo. Zdolności plastyczne i wiedza o swojej gminie zaowocowały nagrodami
W VII Powiatowym Konkursie "Historia Żukowa i okolic" im. Antoniego Grzędzickiego wzięło udział 42 uczniów z żukowskiej gminy oraz ich koledzy z Borcza (gm. Somonino). Konkurs składał się z dwóch etapów: z części plastycznej oraz wiedzy o mieście i okolicach. Na uczestników czekało ponad 80 pytań. Najlepszych obdarowano nagrodami, a wszystkim uczestnikom wręczono dyplomy i drobne upominki.

piątek, 23 marca 2018 r., 19:25
Przodkowska grupa Zuchterny wystąpiła na deskach Teatru Wybrzeże
W sobotę 10 marca, jako grupa "Zuchterny" z ZSP w Przodkowie, pojechaliśmy do Teatru Wybrzeże w Gdańsku, gdzie wzięliśmy udział w I Pomorskim Przeglądzie Teatralnym "Historie bohaterów niezłomnych". Nasz występ zatytułowany: "Żywe obrazy z życia rotmistrza Witolda Pileckiego" spotkał się z dużym aplauzem, na widowni pojawiło się wiele łez wzruszenia.

piątek, 23 marca 2018 r., 16:59
Przodkowo. Najlepsi w konkursie wielkanocnych ozdób z atrakcyjnymi nagrodami
Po raz szósty Szkoła Podstawowa w Przodkowie zorganizowała konkurs pn. Ozdoby Wielkanocne. Prace przygotowywane były w trzech kategoriach: palmy, stroiki i kartki wielkanocne. Łącznie wpłynęło 150 ozdób ze szkół w Pomieczynie, Przodkowie, Szarłacie i Czeczewa. Oprócz hołubienia świątecznych tradycji, wszystkim edycjom towarzyszył dodatkowo szlachetny cel - pomoc dla potrzebujących.

czwartek, 22 marca 2018 r., 22:08
Wielkanocny kiermasz w przodkowskim przedszkolu po raz trzeci
W środowe popołudnie w Przedszkolu Samorządowym w Przodkowie było bardziej gwarno i tłoczno niż zwykle. Nic dziwnego, bowiem odbywał się tam trzeci wielkanocny kiermasz, w którym brały udział dzieci wraz ze swoimi rodzicami. Oferta świąteczna była różnorodna i bogata. Na stołach królowały wielkanocne palmy, kurczaczki, gąski, króliczki, zajączki i stroiki. Było w czym wybierać.

wtorek, 20 marca 2018 r., 11:55
Żukowo. Dzień Świętego Patryka z charytatywnym akcentem
Ponad sześć godzin obchodzono w poniedziałek Dzień Świętego Patryka w Szkole Podstawowej nr 1 w Żukowie. Świętowali wszyscy uczniowie i nauczyciele. W salach lekcyjnych i na holu królowały zielone dekoracje, a na ścianach zawisły konkursowe plakaty tematycznie związane z tym wydarzeniem. Każdy uczestnik, w miarę swoich możliwości, przyszedł w tym dniu do szkoły w zielonym stroju.