niedziela, 17 marca 2019 r., 11:49
Tuchom. "Kaszëbsczi wieselé" na VI Regionalnej Bitwie Kulinarnej
Takiej imprezy jeszcze w Tuchomiu nie było. W Dworku Oleńka odbyła się bowiem VI Regionalna Bitwa Kulinarna pod hasłem "Kaszëbsczi wieselé". Głównymi bohaterkami były trzy kucharskie drużyny reprezentujące Zrzeszenie Kaszubsko - Pomorskie z Sierakowic, z Tuchomia (pow. bytowski) oraz Zblewa. Dziewięć pań starało się przyrządzić najsmaczniejsze dania. Najlepszym zespołem okazały się panie ze Zblewa.

piątek, 15 marca 2019 r., 15:35
Dzień Jedności Kaszubów w Sierakowicach
Odśpiewanie hymnu kaszubskiego, występ Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca Sierakowice, projekcja filmu animowanego "Przygody Remusa", czy prezentacja rzeźb autorstwa Ireny Brzeskiej - tak w wielkim skrócie w Sierakowicach świętowano z okazji zbliżającego się Dnia Jedności Kaszubów.

środa, 13 marca 2019 r., 10:58
Znamy gwiazdy sierakowickiej Nocy pod Gwiazdami
Tegoroczna edycja Nocy pod Gwiazdami w Sierakowicach będzie wyjątkowa. Na scenie pojawią się Anna Karwan, grupa Tabu, a gwiazdą wieczoru będzie Kasia Kowalska. Impreza połączona będzie z obchodami 120-lecia istnienia Banku Spółdzielczego w Sierakowicach.

niedziela, 10 marca 2019 r., 10:10
W kaszubskim świecie poezji Ewy Warmowskiej
Zanim zajęła się literaturą pracowała jako nauczycielka. Jej największą inspiracją są dzieci. Od ponad dziesięcu lat tworzy prozę i poezję kaszubską. Mowa o Ewie Warmowskiej, która szczęście określa jako czerpanie radości z każdego dnia i umiejętność cieszenia się z małych rzeczy. W swoich tekstach opowiada o tym, co jej bliskie - przyrodzie.

niedziela, 10 marca 2019 r., 08:20
Strażacy uczcili święto mieszkanek Prokowa
Życzenia, kwiaty i słodkie niespodzianki czekały na panie, które odpowiedziały na zaproszenie zarządu OSP Prokowo. W sobotę w tamtejszej strażnicy już po raz czwarty świętowano bowiem Dzień Kobiet.

piątek, 8 marca 2019 r., 10:18
Przodkowo. Cëdowny swiat - twórczość Stanisława Janke
Pod taką nazwą w czwartkowe przedpołudnie w przodkowskiej Bibliotece Publicznej odbył się VII Powiatowy Konkurs Recytatorski "Twórcy z naszych stron". Tegoroczna edycja zgromadziła wyjątkową ilość recytatorów. Prawie 70 uczestników reprezentowało 16 przedszkoli i szkół z powiatu kartuskiego. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i drobne upominki, a zwycięzców obdarowano nagrodami rzeczowymi.

czwartek, 7 marca 2019 r., 14:56
Kartuzy. Trwa nabór wniosków o stypendia dla twórców kultury
Nawet 3.000 złotych na realizację swoich pomysłów mogą zdobyć artyści i twórcy kultury mieszkający na terenie gminy Kartuzy. Pieniądze można pozyskać w ramach stypendium kulturalnego przyznawanego przez kartuski samorząd. Wnioski o jego przyznanie składać można do końca marca.

poniedziałek, 4 marca 2019 r., 12:25
Sztuka w wydaniu uczniów Zenona Sapały - wyjątkowa wystawa na kartuskim dworcu
Są młodzi i bardzo utalentowani. Łączy ich twórcza pasja i postać Zenona Sapały, pod którego opieką rozwijają swoje umiejętności. Mowa o uczniach I Liceum Ogólnokształcącego im. H. Derdowskiego w Kartuzach, których prace podziwiać można do 22 marca w poczekalni kartuskiego dworca PKP.

niedziela, 17 lutego 2019 r., 16:10
Rowerem przemierza świat - Kamil Bobkowski o swojej pasji i podróżach w samotności
Dzięki swoim wysiłkom i wytrwałości z małej wioski na Kaszubach trafił do Azji i Ameryki. Był m.in. w Brazylii, Kambodży i Urugwaju. Choć podróżuje głównie rowerem, na jego koncie jest też kilka wypraw autostopowych. Kamil Bobkowski z Bąckiej Huty, bo to o nim mowa, obecnie zmierza do wybrzeży Pacyfiku. O miłość do podróżowania i rowerową pasję pytał Dominik Ropela.

niedziela, 17 lutego 2019 r., 13:03
Jazz Bass Days - fantastyczne jazzowe brzmienia zachwyciły kartuską pubilczność
Fani muzyki jazzowej licznie zebrani w sobotni wieczór w Kartuskim Centrum Kultury spędzili wieczór wypełniony wspaniałymi dźwiękami. Pierwszy dzień Jazz Bass Days upłynął na spotkaniu w z dwoma zupełnie różnymi gatunkami jazzu. Najpierw w świat brzmień latynoskich i afroperuwiańskich przeniósł publiczność Marita Albán Juárez Quartet. W drugiej części koncertu słuchaczy uwiodły dźwięki saksofonu Macieja Obary, który ze swoim kwartetem zaserwował publiczności kilkadziesiąt minut niezapomnianych muzycznych przeżyć.