Odszedł ks. Edmund Kosznik, wieloletni proboszcz parafii w Goręczynie, a ostatnio opiekun kościoła filialnego pw. Matki Bożej Fatimskiej w Ostrzycach. Był też kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiaty Kartuskiej, zaś w 2009 roku dostąpił godności prałata. W kwietniu skończył 92 lata.
To wyjątkowo czarny weekend dla duchownych związanych z powiatem kartuskim. W piątek wieczorem zmarł ks. kan. Tadeusz Kurach, proboszcz parafii Nieustającej Pomocy w Kamienicy Królewskiej. W sobotę rozeszła się natomiast wieść o śmierci innego zasłużonego kapłana, ks. kanonika Edmunda Kosznika, który od blisko 50 lat posługę kapłańską pełnił na terenie gminy Somonino.
Ks. Kosznik był niezwykle lubianym i cenionym duchownym, a za sprawą swoich zasług został wielokrotnie odznaczany i nagradzany. W ostatnim czasie borykał się z problemami zdrowotnymi, leżał w szpitalu. W piątek wrócił do domu w Ostrzycach, gdzie następnego dnia ok. godz. 14.30 zmarł.
Ks. Edmund Kosznik urodził się 18 kwietnia 1921 roku w Kościerzynie. Święcenia kapłańskie otrzymał dwadzieścia lat później w Pelplinie. W roku 1966 objął probostwo w parafii pw. Trójcy Świętej w Goręczynie. To on rozpoczął budowę kościoła filialnego w Somoninie, a później także w Ostrzycach. W 1991 roku przeszedł na emeryturę i do ostatnich niemal dni sprawował posługę duszpasterską w Ostrzycach. Tam też zmarł.
Był licencjatem teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiaty Kartuskiej, prałatem. Odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi oraz medalem Gloria Artist. Przed dwoma laty obchodził 90 urodziny i 65-lecie kapłaństwa.
Bartek Gruba
Obserwuj nas na Google News
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Komentarze