Reklama

Zmarł ks. Edmund Kosznik

Odszedł ks. Edmund Kosznik, wieloletni proboszcz parafii w Goręczynie, a ostatnio opiekun kościoła filialnego pw. Matki Bożej Fatimskiej w Ostrzycach. Był też kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiaty Kartuskiej, zaś w 2009 roku dostąpił godności prałata. W kwietniu skończył 92 lata.

To wyjątkowo czarny weekend dla duchownych związanych z powiatem kartuskim. W piątek wieczorem zmarł ks. kan. Tadeusz Kurach, proboszcz parafii Nieustającej Pomocy w Kamienicy Królewskiej. W sobotę rozeszła się natomiast wieść o śmierci innego zasłużonego kapłana, ks. kanonika Edmunda Kosznika, który od blisko 50 lat posługę kapłańską pełnił na terenie gminy Somonino.

Ks. Kosznik był niezwykle lubianym i cenionym duchownym, a za sprawą swoich zasług został wielokrotnie odznaczany i nagradzany. W ostatnim czasie borykał się z problemami zdrowotnymi, leżał w szpitalu. W piątek wrócił do domu w Ostrzycach, gdzie następnego dnia ok. godz. 14.30 zmarł.

Ks. Edmund Kosznik urodził się 18 kwietnia 1921 roku w Kościerzynie. Święcenia kapłańskie otrzymał dwadzieścia lat później w Pelplinie. W roku 1966 objął probostwo w parafii pw. Trójcy Świętej w Goręczynie. To on rozpoczął budowę kościoła filialnego w Somoninie, a później także w Ostrzycach. W 1991 roku przeszedł na emeryturę i do ostatnich niemal dni sprawował posługę duszpasterską w Ostrzycach. Tam też zmarł.

Był licencjatem teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiaty Kartuskiej, prałatem. Odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi oraz medalem Gloria Artist. Przed dwoma laty obchodził 90 urodziny i 65-lecie kapłaństwa.

Bartek Gruba
Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo Kartuzy.info




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości