Reklama

Czy bilblioteka na dworcu była dobrym pomysłem? Pytamy po roku od przenosin

O pierwszym roku działalności w nowej lokalizacji, kondycji czytelnictwa w Polsce oraz najpoczytniejszych książkach z Kazimierą Sochą, dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. J. Żurakowskiego rozmawiała Magdalena Damps-Zdrojewska.

Minął rok od momentu, gdy kartuska biblioteka rozpoczęła działalność w nowej siedzibie. Jak zmieniło się od tego momentu życie biblioteki?

Nowa lokalizacja kartuskiej Biblioteki Publicznej na I piętrze budynku Dworca Integracyjnego, to nowe wyzwanie dla użytkowników książnicy, ale także dla jej pracowników. Nowocześnie wyposażona przestrzeń biblioteczna, oprócz tradycyjnych zadań, pełni także rolę siedziby Klubu Integracji Społecznej, a przestrzeń całego dworca wykorzystujemy przy organizacji wielu imprez czytelniczych m.in. wystaw, spotkań autorskich. Każdy użytkownik dworca, czy klient pobliskiego centrum handlowego jest potencjalnym czytelnikiem naszej biblioteki. W nowej siedzibie Wprowadziliśmy do naszej oferty bezpłatny dostęp do e-booków. Milo pracować w pięknej bibliotece, w której realizujemy kryteria Certyfikatu Biblioteka+, prestiżowego wyróżnienia poświadczającego, że dana biblioteka funkcjonuje zgodnie ze światowymi standardami, w bibliotece, o której słyszymy, że jest biblioteką na miarę XXI w.

Reklama

 Czy w związku z nową lokalizacją zwiększyła się liczba czytelników ?

Liczba czytelników rośnie. Są z nami użytkownicy z poprzedniej lokalizacji i dołączają nowi. Czasami są to przypadkowi podróżni, a często mieszkańcy, którzy ciekawi nowego budynku dworca, wstąpili i zostali użytkownikami biblioteki.

Czy pasażerowie PKM często odwiedzają bibliotekę?

Odwiedzają, korzystają z prasy oraz regału z „bookcrossingiem” lub po prostu z wygodnych foteli w przestrzeni bibliotecznej.

Czy liczba wypożyczeń wzrosła?

Reklama

Liczba wypożyczeń również wzrasta. Niewątpliwie zdecydowany wpływ ma na to trzykrotnie zwiększony poziom zakupów nowości wydawniczych, będący wynikiem wymogów Certyfikatu Biblioteka+, a także rosnące zapotrzebowanie na audiobooki i e-booki.

W jakiej kondycji jest dziś czytelnictwo w Polsce? Jak na tym tle wypadają Kartuzy i powiat?

Z mediów dowiadujemy się, że kondycja czytelnictwa w Polsce jest zła. Pracując na co dzień z osobami i czytającymi rodzinami, regularnie odwiedzającymi wypożyczalnie i domagającymi się nowości, a także spotykając się z częstym widokiem, zwłaszcza młodych osób, czytających teksty na różnych nośnikach, ma się wrażenie, że nie jest z tym czytelnictwem tak tragicznie... Trudno podać najnowsze wskaźniki dotyczące czytelnictwa w Kartuzach i powiecie, ponieważ w ubiegłym roku kartuska biblioteka była zamknięta przez pięciu miesięcy. Średnia wieku czytelnika dorosłego oscyluje między 35-40 lat. Najmłodszy posiadacz karty bibliotecznej w naszej bibliotece ma około miesiąca i jest to uczestnik projektu „Z książką na start”. Najstarszy czytelnik liczy 90 lat.

Reklama

Czy usytuowanie bibliotek w miejscach ogólnodostępnych takich jak dworce wpływa na wzrost liczby czytelników i popularyzację czytelnictwa?

Sadzę, że usytuowanie biblioteki na dworcu, czy w centrach handlowych, to zaistnienie bibliotek w nowych obszernych przestrzeniach ogólnodostępnych i może mieć wpływ na wzrost liczby użytkowników bibliotek oraz na popularyzację czytelnictwa. Nasi podróżni przewijający się przez dworzec, czy klienci pobliskiego centrum handlowego, czytają wyeksponowane na holu dzienniki lub czasopisma, zabierają w podróż i do domu książkę z "regału bookcrossingowego”, korzystają z laptopów i bezpłatnego dostępu do Internetu. Od czasu do czasu mogą obejrzeć wystawy np. fotografii, czy tematyczne lub po prostu posiedzieć w wygodnych fotelach w bibliotecznej przestrzeni.

Reklama

Polski czytelnik woli dziś książki wypożyczać czy kupować?

Trudno jednoznacznie stwierdzić, ponieważ są to indywidualne wybory. Niektórzy uważają, że są uzależnieni od kupowania książek, kompletują prywatne biblioteczki, a z czasem przekazują swoje zasoby bibliotece. Często jednak czytelnicy doceniają nasze dobrze skompletowane księgozbiory i mając realny wpływ na zakup nowości wydawniczych, chętnie wypożyczają zbiory biblioteczne, oszczędzając tym samym konkretne pieniądze.

Jakie książki cieszą się największym  zainteresowaniem? Jakie gatunki są najbardziej poczytne?

Reklama

Największym zainteresowaniem cieszą się książki z prozy polskiej i obcej, ale także popularnonaukowe, z takich działów jak np. psychologia, biografie, reportaże, II wojna światowa, pedagogika, regionalizm.

Jakie konkretnie tytuły wypożyczano najczęściej przez ten rok?

Najczęściej wypożyczane tytuły to: „Stulecie winnych” A. Grabowskiej, „Bez rozgrzeszenia” M. Kliszewskiego, seria z Joanną Chyłką Remigiusza Mroza,  wszystkie tomy serii "After" A. Todd, „Harda” E. Cherezińskiej, „Bezkres nadziei” J. Jaxa,  „ Zaginiony rozkaz” S. Berry, natomiast  z literatury popularnonaukowej: „Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały” J. Faber, „Wywiad z historią” O. Fallaci, „Sojusz Hitler – Stalin” E. Guz i „Służby specjalne” P. Vegi.

Reklama

Nowa siedziba ma też piękną wypożyczalnię dla najmłodszych czy więcej dzieci z rodzicami odwiedza teraz placówkę?

Tak, obserwujemy, że coraz więcej dzieci i dzieci z rodzicami odwiedza wypożyczalnię dla najmłodszych. Rodzice zapisują swoje pociechy już od urodzenia, dzięki naszemu uczestnictwu w projekcie „ Z książką na start” autorstwa Fundacji Metropolia Dzieci. Projekt cieszy się dużym zainteresowaniem i ma na celu popularyzację czytelnictwa oraz zachęca do wspólnego spędzania czasu i czytania książek rodziców z dziećmi. Uczestnicy projektu otrzymują książeczkę oraz paszport, w którym zbierają, za każdą wypożyczoną książkę, pieczątkę z żółwikiem. Po 10 pieczątkach dostają dyplom, który jest dla najmłodszych powodem do dumy i radości. Aby zwiększyć możliwość odwiedzin w bibliotece całych rodzin z dziećmi, wprowadziliśmy od września br. sobotnie dyżury w Wypożyczalni dla Dzieci.

Reklama

Jak wygląda czytelnictwo u najmłodszych?

Rośnie, z czego się cieszymy. Niewątpliwy wpływ ma na to nowoczesny, dizajnerski wygląd siedziby, który przyciąga i dzieci i ich rodziców. Ponadto mamy bogatą ofertę zajęć dla przedszkoli i szkół podstawowych, z której co miesiąc korzysta kilkanaście grup z obszaru powiatu kartuskiego.

Dziękuję za rozmowę.

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Gość - niezalogowany 2019-11-12 14:49:53

    Wielka prośba do pań, które tam pracują, aby zaprzestały rozmawiać na swoje prywatne sprawy. W ciszy zdecydowanie łatwiej skupia się na czytaniu. Pozdrawiam

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Zofia - niezalogowany 2019-11-12 16:07:05

    Nowe lokum biblioteki jest super. Dostęp do wszystkich pozycji dla czytelników. Pozdrawiam serdecznie Panie tam pracujące.
    Stała czytelniczka

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Gość - niezalogowany 2019-11-12 19:48:00

    Ktoś jeszcze chodzi do biblioteki? Przecież wszystko jest w internecie.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo Kartuzy.info




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości