Reklama

Trwa modernizacja wodociągu i rozbudowa retencji w Baninie

W Baninie trwają kolejne prace mające poprawić bezpieczeństwo zaopatrzenia mieszkańców w wodę. Spółka Komunalna Żukowo realizuje obecnie przebudowę sieci wodociągowej przy ul. Rolniczej, a równolegle przygotowuje inwestycję zwiększającą możliwości magazynowania uzdatnionej wody na terenie miejscowej stacji uzdatniania.

Jednym z kluczowych elementów prowadzonych działań jest wymiana istniejącego wodociągu o średnicy 90 mm na nowy przewód o średnicy 200 mm. Inwestycja ma zwiększyć przepustowość sieci oraz poprawić niezawodność dostaw wody dla mieszkańców tej dynamicznie rozwijającej się części gminy.

– System wodociągowy musi nadążać za rosnącymi potrzebami mieszkańców. Dlatego realizujemy zarówno bieżące modernizacje sieci, jak i inwestycje zwiększające możliwości magazynowania i przesyłu wody. Przebudowa ul. Rolniczej jest jednym z ważnych elementów tych działań – podkreśla Adam Werbowy, prezes Spółki Komunalnej Żukowo.

Reklama

Choć zasadnicze roboty związane z układaniem nowego przewodu są już zaawansowane, przed oddaniem inwestycji do użytku wykonawców czeka jeszcze szereg procedur technicznych. Nowa sieć przejdzie próbę hydrauliczną, zostanie zdezynfekowana, a następnie pobrane zostaną próbki wody do badań laboratoryjnych. Dopiero po uzyskaniu pozytywnych wyników możliwe będzie włączenie nowego odcinka do istniejącego systemu oraz przepięcie wszystkich przyłączy znajdujących się na modernizowanym fragmencie sieci.

Po zakończeniu tych prac wykonane zostaną również roboty odtworzeniowe, wykończeniowe oraz oznakowanie infrastruktury zgodnie z obowiązującymi standardami eksploatacyjnymi.

Reklama

Modernizacja przy ul. Rolniczej to jednak tylko część działań prowadzonych obecnie w Baninie. Na terenie Stacji Uzdatniania Wody przygotowano już miejsce pod montaż dodatkowych zbiorników retencyjnych. Trwa także kompletowanie specjalistycznych urządzeń i materiałów technologicznych, z których część wykonywana jest na indywidualne zamówienie.

Po zakończeniu inwestycji system zostanie wyposażony w nowe poliuretanowe zbiorniki retencyjne o łącznej pojemności 400 metrów sześciennych. Pozwoli to na magazynowanie większej ilości uzdatnionej wody i jej wykorzystanie w okresach wzmożonego zapotrzebowania, zwłaszcza podczas porannych i wieczornych szczytów poboru oraz w czasie letnich upałów.

Reklama

Według spółki zwiększenie pojemności retencyjnej przełoży się na większą stabilność pracy całego systemu wodociągowego oraz poprawę bezpieczeństwa dostaw dla mieszkańców Banina. Dzięki temu infrastruktura będzie lepiej przygotowana na rosnące zużycie wody i dalszy rozwój miejscowości.

Choć inwestycje wodociągowe często pozostają niewidoczne dla mieszkańców, ich znaczenie dla codziennego funkcjonowania gminy jest ogromne. Modernizacja sieci przy ul. Rolniczej oraz rozbudowa retencji to kolejne kroki w kierunku stworzenia bardziej wydajnego i odpornego systemu zaopatrzenia w wodę, który ma sprostać wyzwaniom najbliższych lat.

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 24/06/2026 14:37
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo Kartuzy.info




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości