Reklama

Powiat. Kartuski szpital zostanie rozbudowany. Powstanie m.in. Centrum Diagnostyki Obrazowej

Nowoczesne pracownie rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej, echokardiografii, ultrasonografii i rentgenodiagnostyki, powiększony oddział chorób wewnętrznych oraz łącznik pawilonu z budynkiem głównym - to wszystko zyska w najbliższym czasie Powiatowe Centrum Zdrowia w Kartuzach. Na piątkowej sesji członkowie rady powiatu podjęli uchwałę o przekazaniu 17 milionów złotych na rozbudowę szpitala.

Na piątkowej sesji Rady Powiatu Kartuskiego Podjęto uchwałę w sprawie wniesienia wkładu pieniężnego do spółki Powiatowego Centrum Zdrowia i zwiększenia jej kapitału o 17.000.000 złotych. Środki te mają zostać przeznaczone na rozbudowę szpitala.

- Wkład pieniężny w kwocie 17.000.000 złotych zostanie przeznaczony przez spółkę na zadanie inwestycyjne, którego realizacja jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania szpitala oraz jest zadaniem priorytetowym dla prawidłowego rozwoju spółki. Przedmiotowe zadanie inwestycyjne dotyczy budowy centrum diagnostyki obrazowej, przebudowę poradni specjalistycznych, przebudowę poradni specjalistycznych, rozbudowę oddziału anestezjologii i intensywnej terapii, oddziału chorób wewnętrznych i szkoły rodzenia wraz z modernizacją obiektów szpitala i jego infrastruktury – uzasadnia uchwałę Radosław Pek, sekretarz powiatu.

Reklama

Decyzję o przekazaniu środków podjęto  jednogłośnie.

- To bardzo ważna uchwała.  Powiat kartuski inwestuje we wszystkich wymiarach ważnych dla mieszkańców - w drogi, oświatę i zdrowie. W tej kadencji już dużo zrobiliśmy w szpitalu– wybudowaliśmy aptekę i centralną sterylizatornię, pozyskaliśmy środki na zakup trzech nowych karetek i tomografu, jednak budowa łącznika i rozbudowa szpitala to temat istotny od lat. Zyskamy centrum diagnostyki, powiększone zostaną oddziały chorób wewnętrznych, anestezjologii i intensywnej terapii. Jest to ważny krok w kierunku kolejnego zadania - całkowitej modernizacji oddziału chirurgicznego. Zdrowie naszych mieszkańców jest najważniejsze - podkreśla starosta Bogdan Łapa.

Reklama
Bogdan ŁapaBogdan Łapa

Środki przekazane przez powiat zostaną wypłacone w kilku transzach od 2023 do 2029 roku. Realizacja samej inwestycji ma potrwać około dwóch lat. Szpital już ma dokumentację i pozwolenie na budowę. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, jeszcze w tym roku ogłoszony zostanie przetarg.

- Chciałbym bardzo serdecznie podziękować za podjęcie uchwały, która otwiera drogę do kolejnej, dużej inwestycji w szpitalu. Jest on naszym wspólnym dobrem. Budowa łącznika jest oczekiwana od wielu lat. Pawilon zostanie połączony z budynkiem głównym, gdzie znajdować się będą nowoczesne centrum diagnostyki radiologicznej z tomografem, rezonansem, gabinetami. Zostanie powiększony oddział chorób wewnętrznych. Ta inwestycja otwiera drogę do kolejnych, w tym całkowitego remontu chirurgii. To kolejny przykład pozytywnych działań rady, która mimo wielu zadań i spełniania potrzeb mieszkańców takich jak drogi , oświata czy pomoc społeczna, nie szczędzi środków finansowych na to, by szpital się rozwijał. Dzięki temu jakość świadczonych usług stopniowo wzrasta, a liczba pacjentów jest coraz większa  – podkreśla Jerzy Ropel, radny ordynator chirurgii kartuskiego szpitala.

Reklama
Jerzy RopelJerzy Ropel

Radny w imieniu prezesa i pracowników szpitala podziękował za podjęcie uchwały. Zwrócił się do obecnych na sesji gości senatora Stanisława Lamczyka i radnych sejmiku wojewódzkiego o pomoc w zdobyciu środków na realizację zadania.

Co się zmieni?

Inwestycja ma połączyć istniejący budynek główny szpitala z budynkiem „B”, w którym aktualnie znajduje się m.in. oddział chorób wewnętrznych. W nowym obiekcie powstaną pracownie rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej, echokardiografii i ultrasonografii oraz w przebudowanej poradni specjalistycznej – pracownia rentgenodiagnostyki tworząc jako całość Centrum Diagnostyki Obrazowej. Powstaną też dodatkowe sale dla pacjentów oddziału chorób wewnętrznych i pomieszczenia dla pracowników oddziału. Modernizacji poddane zostaną także pomieszczenia parteru budynku „B” na cele administracyjno-biurowe dla pracowników administracji.

Reklama

- Niewątpliwie realizacja inwestycji przyczyni się do zwiększenia komfortu pracy pracowników medycznych szpitala, albowiem w ramach inwestycji planuje się wykonanie nowych szatni dla personelu oraz gabinety pielęgniarskie i lekarskie – uzasadnia Radosław Pek.

W ramach zadania powstaną nowe miejsca parkingowe dla samochodów i ambulansów ze stacją ładowania karetek i przebudowane zostaną drogi dojazdowe.

Środki finansowe zostaną przekazane w transzach:

2023 r. – 500.000 złotych
2024 r.  - 3.000.000 złotych
2025 r. - 3.000.000 złotych
2026 r. - 3.000.000 złotych
2027 r. - 3.000.000 złotych
2028 r. - 3.000.000 złotych
2029 r. – 1.500.000 złotych

Czy rozbudowa szpitala jest potrzebną inwestycją?

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo Kartuzy.info




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości