Do końca listopada potrwają prace przy zagospodarowaniu i utworzeniu miejsc do rekreacji nad Strugą Klasztorną w Kartuzach. Teren nad rzeczką łączącą jeziora Karczemne i Klasztorne Małe zmieni się nie do poznania. Pojawią się tam pomosty, platformy wypoczynkowe czy huśtawki. Mieszkańcy miasta i turyści zyskają nowe, urokliwe miejsce na spacery, połączone z promenadą.
Prace nad zagospodarowaniem Strugi Klasztornej powoli dobiegają końca. W ramach inwestycji koryto Strugi Klasztornej wyregulowano i poddano renowacji, wyczyszczono i wyregulowano również istniejące baseny ze skarpami. Wzdłuż rzeki powstają ciągi piesze oraz platformy do spacerów i wypoczynku. W części biegnącej przy Parku Solidarności, już jakiś czas temu pojawiły się ławki, huśtawki i jedna z platform wypoczynkowych. Postępują prace przy części w okolicach parkingu przy ul. Wzgórze Wolności.
Przypomnijmy, że umowę na realizację zadania podpisano w lutym 2021 roku. Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach formuły "Zaprojektuj i wybuduj". Wykonawca, którym jest firma Hydro-Mag z Chmielna, przystąpił do robót budowlanych w styczniu br.
- Wykonawca na realizację zadania ma czas do końca listopada. Całość będzie się prezentowała bardzo efektownie. Rozważamy też różne możliwości zagospodarowania terenu przylegającego do parku przy Strudze. Nie planujemy go zabudowywać, zostanie odchwaszczony i być może utworzymy tam łąkę do wypoczynku. Nie wykluczamy też utworzenia tam kolejnego plażowiska, jeśli woda w Jeziorze Karczemnym po rekultywacji będzie miała dobre parametry - informuje Sylwia Biankowska, wiceburmistrz Kartuz.
Dzięki zadaniu powstanie nowy teren przeznaczonego do rekreacji z elementami małej retencji wód opadowych, który połączy terenów zabytkowej Kolegiaty z terenami miasta oraz brzegiem Jeziora Karczemnego.Koszt zadania to 2,2 mln złotych.
Przypomnijmy, że zadanie jest realizowane w ramach wartego 54,8 mln złotych projektu rekultywacji jezior kartuskich, które obejmie jeziora: Mielenko, Karczemne, Klasztorne Małe i Klasztorne Duże. Otrzymała dotację w wysokości aż 44.741.387,85 zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Zapraszamy mieszkańców Osiedla Wybickiego w Kartuzach do Grupy Sąsiedzkiej https://www.facebook.com/groups/1263545997776245
Zapraszamy mieszkańców Osiedla Wybickiego w Kartuzach do Grupy Sąsiedzkiej https://www.facebook.com/groups/1263545997776245