Reklama

Rekordowo długa sesja w Żukowie. Radni nie udzielili burmistrz wotum zaufania

Po rekordowo długiej sesji absolutoryjnej, która odbyła się 23 czerwca i trwała do późnych godzin nocnych, Rada Miejska w Żukowie nie udzieliła burmistrz Marioli Zmudzińskiej wotum zaufania oraz absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2025 rok. Głosowania poprzedziła rozbudowana prezentacja podsumowująca działalność samorządu oraz wykonanie budżetu, a także obszerna dyskusja radnych.

Sesja absolutoryjna Rady Miejskiej w Żukowie rozpoczęła się od przedstawienia przez burmistrz Żukowa Mariolę Zmudzińską szczegółowego raportu podsumowującego działalność samorządu oraz wykonanie budżetu za 2025 rok. Prezentacja trwała ponad dwie godziny.

W trakcie wystąpienia omówiono inwestycje zrealizowane na terenie gminy, działania związane z rozwojem infrastruktury drogowej, edukacji, kultury, sportu i ochrony środowiska, a także pozyskane środki zewnętrzne oraz projekty przygotowywane do realizacji w kolejnych latach. Burmistrz wyjaśniała również przyczyny niższych wydatków inwestycyjnych w 2025 roku, wskazując, że część zadań została przesunięta na rok 2026 i jest obecnie w trakcie realizacji.

Reklama

Po przedstawieniu prezentacji radni przeszli do wielogodzinnej dyskusji. Choć doceniano przygotowanie obszernego materiału oraz pracę urzędu, większość radnych zwracała uwagę na niezrealizowanie wielu zaplanowanych inwestycji. W trakcie debaty przypomniano, że wykonanie planu budżetowego za 2025 rok wyniosło 47 proc.

Istotnym elementem procedury absolutoryjnej była także opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku. Izba pozytywnie zaopiniowała sprawozdanie z wykonania budżetu gminy Żukowo za 2025 rok, jednocześnie negatywnie oceniając wniosek Komisji Rewizyjnej w sprawie nieudzielenia absolutorium.

Reklama

W swojej uchwale RIO wskazała, że uzasadnienie przygotowane przez Komisję Rewizyjną nie spełniało wymogów wynikających z przepisów dotyczących procedury absolutoryjnej. Zdaniem Izby ocena wykonania budżetu powinna obejmować całokształt gospodarki finansowej samorządu. RIO zwróciła również uwagę, że komisja pozytywnie oceniła sytuację finansową gminy, wskazując m.in. na zachowanie płynności finansowej oraz osiągnięcie nadwyżki budżetowej.

Pomimo stanowiska Regionalnej Izby Obrachunkowej ostateczna decyzja należała do Rady Miejskiej.

Reklama

W głosowaniu nad wotum zaufania dla burmistrz Marioli Zmudzińskiej 13 radnych opowiedziało się przeciw jego udzieleniu. Siedmiu radnych zagłosowało "za", natomiast jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Do wyników głosowania odniósł się w mediach społecznościowych wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Żukowie Witold Szmidtke.

- Drodzy Mieszkańcy, podczas 29. sesji Rady Miejskiej w Żukowie, która odbyła się 23 czerwca 2026 roku, po rekordowo długiej debacie nad raportem o stanie gminy, nie udzieliliśmy Pani Burmistrz wotum zaufania, ani absolutorium za rok 2025. Klub Radnych Kaszubskie Zrzeszenie Wyborcze, wskazując na kluczowe zaniedbania, podkreślił drastyczne niewykonanie inwestycji, zwłaszcza w zakresie oświaty, masowe przesuwanie planowanych inwestycji, łamanie umowy społecznej poprzez brak realizacji zadań sołeckich, marnotrawstwo szans w postaci opóźnień inwestycyjnych i niewykorzystaniu środków zewnętrznych, brak transparentności w Referacie Promocji oraz niejasne wydatki. Inni radni również podkreślali opóźnienia w realizacji planów przestrzennych, ryzyko utraty dotacji, a także brak konsultacji społecznych. Wszystkie te powody doprowadziły do tego, że nie mogliśmy udzielić wotum zaufania ani absolutorium. Musimy teraz wspólnie dbać o transparentność i odpowiedzialność w zarządzaniu finansami gminy Żukowo - napisał Witold Szmidtke.

Reklama
Witold SzmidtkeWitold Szmidtke

Do przebiegu sesji odniosła się również burmistrz Mariola Zmudzińska.

- Sesja była rekordowo długa, dlatego właśnie, że mówiłam o podejmowanych działaniach, inwestycjach… a to był wciąż tylko fragment naszych działań. Na razie tylko na trzech slajdach ze 120 mojej prezentacji (plus 200 slajdów Raportu o stanie gminy) pokazuję Państwu, jak nadganiam i realizujemy zadania, nad którymi prace zaczęły się nawet w 2006 roku, ale do tej pory nie były wykonane. Sami wiecie to Państwo najlepiej. Mam też świadomość, jak dużo jeszcze mamy do zrobienia i pracujemy nad tym - podkreśliła burmistrz Zmudzińska w jednym z postów na swoim profilu.

Reklama
Mariola ZmudzińskaMariola Zmudzińska

Na zakończenie sesji Mariola Zmudzińska podziękowała wszystkim osobom zaangażowanym w realizację zadań samorządu w 2025 roku, pracownikom urzędu gminy oraz współpracownikom. Zapewniła również, że działania na rzecz rozwoju gminy Żukowo będą kontynuowane zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami mieszkańców.

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo Kartuzy.info




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości