Przedstawiciele 61 pomorskich samorządów zaapelowali do Prezydenta RP Karola Nawrockiego o podpisanie ustawy metropolitalnej. Podczas briefingu w Żukowie podkreślali, że nowe przepisy mogą usprawnić transport publiczny, zwiększyć możliwości rozwoju regionu i poprawić jakość życia ponad 1,5 mln mieszkańców Pomorza.
Przed Urzędem Gminy w Żukowie odbył się w poniedziałek briefing poświęcony ustawie metropolitalnej dla Pomorza. W spotkaniu uczestniczyło około 30 osób, głównie przedstawicieli samorządów z Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. Celem wydarzenia było wystosowanie apelu do Prezydenta RP Karola Nawrockiego o podpisanie ustawy, która – zdaniem samorządowców – ma kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju regionu.
– Dzisiaj z Żukowa zwracamy się do Pana Prezydenta z prośbą o podpisanie ustawy metropolitalnej. Wierzymy, że będzie to decyzja, która otworzy nowy rozdział w historii Pomorza, który pozwoli skuteczniej odpowiadać na wyzwania, przed którymi stoją nasi mieszkańcy. Pomorze jest gotowe. Czekamy na ostatni krok, na pozytywną decyzję – mówiła Mariola Zmudzińska, burmistrz gminy Żukowo.Reklama
Jak podkreślali uczestnicy briefingu, ustawa ma przynieść konkretne korzyści dla ponad 1,5 miliona mieszkańców regionu.
– Dziś list od 61 samorządów Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot skierowany do Pana Prezydenta Karola Nawrockiego podkreśla, jak dla ponad 1,5 mln mieszkańców ustawa metropolitalna zmieni codziennie funkcjonowanie – podkreślał Michał Glaser, Prezes Zarządu OMGGS.
Do apelu dołączyli także przedstawiciele powiatów i gmin.
– Chciałbym bardzo zaapelować do Pana Prezydenta Karola Nawrockiego o podpisanie tej ustawy, która daje szanse na rozwój Pomorza i naszego regionu – mówił Bogdan Łapa, starosta kartuski.Reklama
Podczas spotkania wielokrotnie zwracano uwagę, że idea metropolii wykracza poza bieżące spory polityczne i cieszy się szerokim poparciem samorządowców reprezentujących różne środowiska.
– Sprawa metropolii nie ma charakteru politycznego, bo popierali ją samorządowców z różnych opcji politycznych, jak również osoby bezpartyjne (…) My dzisiaj mówimy wszyscy jednym głosem, potrzebujemy metropolii dla naszych mieszkańców – mówiła Aleksandra Kosiorek, Prezydent Gdyni.
Jednym z najważniejszych argumentów przemawiających za przyjęciem ustawy są planowane zmiany w organizacji transportu publicznego. Samorządowcy przekonywali, że nowe przepisy pozwolą stworzyć bardziej spójny i wygodny system komunikacyjny dla mieszkańców całego regionu.
– Ustawa metropolitalna będzie szansą na to, aby powstał jeden bilet, jedna taryfa, zsynchronizowane rozkłady jazdy, stworzenie nowych połączeń, które wyjdą poza rdzeń Pomorza – mówiła Eunika Niemc, wójt Kosakowa.
– Ustawa Metropolitalna pozwoli stworzyć jeden spójny system komunikacji publicznej, jeden bilet metropolitalny. Da nam gwarancje nowego taboru oraz większej liczby linii dowozowych. Dla mieszkańców oznacza to prostsze, szybsze i wygodniejsze podróżowanie – mówiła Mariola Zmudzińska, burmistrz gminy Żukowo.Reklama
W briefingu uczestniczyli również m.in. wiceprezydent Gdańska Piotr Borawski, zastępca prezydenta Wejherowa Arkadiusz Kraszkiewicz, burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński oraz wójt gminy Szemud Ryszard Kalkowski.
Na zakończenie spotkania samorządowcy zgodnie podkreślali, że Pomorze jest gotowe na wdrożenie rozwiązań metropolitalnych i oczekuje na decyzję prezydenta, która umożliwi wejście ustawy w życie.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze