Tour de Konstytucja, to cykl spotkań organizowanych we wszystkich regionach Polski, angażujący społeczności lokalne. W spotkaniach tych biorą udział przedstawiciele zawodów prawniczych, organizacji pozarządowych, a także ludzie kultury. Tym razem akcja przebiega pod hasłem "Z Europą nam po drodze!"
Tour de Konstytucja to obywatelski cykl spotkań promujących ideę demokracji i edukację obywatelską. Wydarzenia pod jego szyldem odbędą się łącznie w kilkudziesięciu miejscowościach i miastach. Do Kartuz zawitało już po raz drugi, a niedzielne spotkanie było 151. w ramach tej inicjatywy. Wydarzenie ma popularyzować zapisy Konstytucji i praktyki ustrojowej wytworzonej przez ponad 20 lat obowiązywania obecnej ustawy zasadniczej. Projekt ma też edukować już od najmłodszych pokoleń, bo jak podkreślają organizatorzy, obrona praw obywatelskich w świetle ostatnich wydarzeń nabrały szczególnego znaczenia dla każdego bez względu na wiek.
- Każdy z nas dostrzega, jakie głębokie podziały powstały między Polakami przez polityków. Doprowadzili do tego, że czasem nawet nie potrafimy usiąść z rodziną do jednego stołu. To dotyczy każdej ze stron. Nie wskazuje nikogo ani nikogo nie atakuję. Nasze spotkanie jest apolityczne, obywatelskie. Chcemy mówić o naszych prawach, bo jeżeli nie podejmiemy dialogu obywatelskiego z wszystkimi Polakami, z osobami o otwartych umysłach, będzie z nami nieciekawie - mówił Robert Hojda, inicjator akcji Tour de Konstytucja.
Organizatorzy akcji zachęcali do codziennej lektury konstytucji.
- Musimy bronić naszych praw, pokazać wszystkim, którzy mają władzę, że jesteśmy ich świadomi. Najważniejsze jest, abyśmy ze sobą rozmawiali, szanując się nawzajem. Chciałbym byście wynieśli stąd przekonanie o tym, jak ważny jest dialog z ludźmi, których spotkamy na co dzień. Podczas dyskusji nie obrażajcie siebie nawzajem, wymieniajcie poglądy z szacunkiem, szukajcie w Konstytucji tematów, które nie dzielą, a łączą - zaznaczał Robert Hojda.
Przystanek w Kartuzach był współorganizowany z Pomorską Izbą Adwokacką.
Dodajmy, że Tour de Konstytucja, to cykl spotkań organizowanych we wszystkich regionach Polski, angażujący społeczności lokalne. W spotkaniach tych biorą udział przedstawiciele zawodów prawniczych, organizacji pozarządowych, a także ludzie kultury. Tym razem akcja przebiega pod hasłem "Z Europą nam po drodze!"
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Garstka biednych ludzi z niewielką wiedzą o otaczającej ich rzeczywistości. I więcej reporterów niż tych nieświadomych biedaków.
Nie mają pojęcia co to jest konstytucja.