Niczym bumerang powróciła sprawa nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji zwana potocznie „lex TVN”, a jak mówią niektórzy – „lex antyTVN”. Używając sportowej terminologii, parlamentarna większość po raz kolejny udowodniła, że legislacyjny sprint jest jej mocnym atutem. Ustawę, jak królika z kapelusza, wyjęto z sejmowej zamrażarki, zwołano komisję sejmową, o której pracach poinformowano z półgodzinnym wyprzedzeniem, a potem uchwalono ustawę w Sejmie. I po krzyku.
Taki scenariusz z pewnością odpowiadałby rządzącym, ale larum się dopiero podniosło. Od Warszawy po Waszyngton, bo nowelizacja ma zmusić Amerykanów do sprzedaży większości posiadanych udziałów w grupie TVN.
W moim przekonaniu, problem polega jednak na tym, że nie tylko o Amerykanów w tym wszystkim chodzi. Wydaje się, że władza chce pójść schematem sprawdzonym już na Węgrzech, gdzie proces odzyskiwania mediów z rąk zagranicznego kapitału i nadania im narodowego charakteru, już dawno się zakończył. To ma być pierwszy krok, który może w przyszłości wywołać efekt śnieżnej kuli. Bo władza w czasie prawie siedmiu lat swoich rządów ewidentnie pokazała, że może przeforsować takie przepisy, jakie chce, i jak chce, depcząc przy tym prawo, a o dobrym obyczaju parlamentarnych procedur nie wspominając. W swej determinacji Zjednoczona Prawica wydaje się być, jak Kazimierz Pawlak, bohater filmów Sylwestra Chęcińskiego, który zwykł mawiać – Na nas? Nie ma takich mocnych.
Drzwi szeroko otwarte
Nowelizacja ustawy uderza bezpośrednio w stację TVN, do której to obóz prawicy, delikatnie rzecz ujmując, miłością nie pała zbyt wielką. Dlaczego ogólnopolskie media, a także lokalne, m.in. takie jak nasz portal, solidaryzują się ze wspomnianą stacją? Bo jeśli prezydent Andrzej Duda podpisze ustawę, drzwi do ograniczenia wolności słowa będą szeroko otwarte. Nie tylko dla tej władzy, ale dla każdej następnej. Rządzący, niezależnie od partyjnych barw, mają bowiem ciągoty do tego, by niewygodne tematy zamieść pod dywan. Tak było w czasie rządów lewicy, gdy Telewizja Polska była kontrolowana przez partyjnego aparatczyka Roberta Kwiatkowskiego, a także wtedy, gdy rządziła Platforma Obywatelska z Polskim Stronnictwem Ludowym. Wystarczy tylko wspomnieć akcję służb w siedzibie tygodnika „Wprost”.
Władza sięgnie po wszelkie dostępne środki, nawet największego kalibru, by ukryć wszystko to, co jest dla niej niewygodne. Wiedzą o tym doskonale Amerykanie. Gdy New York Times i Washington Post na początku lat 70. XX wieku zaczęły publikować fragmenty tajnego raportu zainicjowanego przez sekretarza obrony Roberta McNamarę, który obnażał kulisy zaangażowania USA w wojnę Wietnamie, ówczesny prezydent USA Richard Nixon nazwał to zdradą i atakiem na integralność państwa. Na słowach się nie skończyło. Administracja Nixona wydała wojnę mediom domagając się zakazu publikacji fragmentów dokumentu. Na szczęście sprawa trafiła do Sądu Najwyższego, a ten przyznał rację prasie i potwierdził jej prawo do publikacji tajnych materiałów.
Wolne media solą demokracji
Ta historia pokazuje, że to nie władza wybrana w demokratycznych wyborach, ale wolność słowa i mediów są solą i ostoją demokracji. Bo dzięki wolnym mediom, niekontrolowanym przez jakąkolwiek władzę, społeczeństwo może się dowiedzieć o brudach, które wchodzą pod paznokcie każdych, politycznych elit. Bez nich, nie wiedzielibyśmy o tym, jak w czasie rządów Leszka Millera, Lew Rywin przyszedł do Adama Michnika z korupcyjną propozycją. Bez niezależnego dziennikarstwa nie poznalibyśmy ulubionego menu czołowych polityków PO, w którym pierwszoplanową rolę odgrywały ośmiorniczki. Wreszcie, dzięki medialnemu pluralizmowi społeczeństwo mogło się dowiedzieć, że bezapelacyjnie królem przestworzy jest Marek Kuchciński, który jako marszałek Sejmu korzystał z rządowego samolotu dbając przy tym o komfort podróżowania swojej rodziny i znajomych.
Oczywiście zdaję sobie sprawę, że dla części społeczeństwa oglądanie TVN jest grzechem najcięższym z możliwych. W takiej sytuacji może ono sięgnąć po pilota i włączyć TVP, której repertuar jest niezwykle bogaty. W jej ofercie znajdziemy m.in. programy nacechowane elementami patriotyzmu, czego przykładem może być koncert „Murem za polskim mundurem” z udziałem promujących polski patriotyzm takich gwiazd jak Captain Jack, No Mercy czy Lou Bega. O polskim cudzie gospodarczym, niespotykanym od czasów rozbiorów opowie z kolei prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego. Natomiast najnowszą historię brukselskiej okupacji przybliży poseł Marek Suski.
Co więc oglądać? Wybór należy do Państwa. Warto z niego skorzystać, póki jeszcze jest.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Bajeruj sobie a muzom -Media będące pod kontrolą określonej grupy finansowej są po za kontrolą społeczną Więc piszesz za pieniądze ludzi których nikt nie zna i nie znane są cele ich działania. A więc nie podlegają żadnemu procesowi demokratycznemu .Media to czwarty element władzy. Żaden element władzy nie może funkcjonować bez demokratycznego mandatu
Wolne media to mamy dopiero od 2015roku. Oczywiście słowo wolne zawsze należy pisać w cudzysłowie. Nigdy żadne media nie będą wolne. Czerwonym jakiś nigdy nie przeszkadzało to że do roku 2015 roku mieli w rękach wszystkie media, z telewizją publiczną włącznie. Nikomu z czerwonych nie przeszkadza nawet to że TVN nadaje w Polsce robiąc przekręt z lotniskiem w Niderlandach.
pisiorku zgłosiłeś się już do Mejzy ze swoja głową? On leczy nieuleczalne. Partia poleca.
Lepiej do mejzy , tobie polecam sznur i gałąź wg Tyfuska.
lepiej zatem oszukiwać ludzi i ich okradać. Taka pisowska filozofia
Skoro oszukiwał lub okradał to niech zawiadamiają prokuraturę. Czerwone sądy zrobią z nim porządek bo jest z PiS. U was Giertych jakoś mocno boi się prokuratury mimo tego że każdy sąd w tym kraju już i tak uniewinnił go.
Komentaż napisany odpłatnie na zlecenie pis i wspierajscego ich putina.
Jeżeli media maja być wolne to uwolnijcie się od zagranicznych finansów . W tej sytuacji nikt tak nie dba o wolność jak przyjęta ustawa W tym kraju mamy tylko jedną wolność naszą polską . Wolność z zagranicy wschodniej i zachodnie już przerabialiśmy Proszę oprzytomnieć jeżeli ktoś wprowadza zagraniczne media to chyba nie w naszym interesie inne państwa już dawno to zrozumialy
Za komuny Wolna Europa i solidarność też była solą w oku. Przypomnijmy więc postulaty sierpniowe. 3. Przestrzegać zagwarantowaną w Konstytucji PRL wolność słowa, druku, publikacji, a tym samym nie represjonować niezależnych wydawnictw oraz udostępnić środki masowego przekazu dla przedstawicieli wszystkich wyznań. O skasowanie tego postulatu obecnie walczą starzy komuniści
Jaka wolność słowa ? Gdy tęczowi urągają katolikom czerwone sądy nigdy nie widzą w tym nic złego. Gdy katolik mówi, np homoseksualizm to zboczenie i ohyda czerwone sądy zaraz walą kary. Ostatnio jest beka bo (chyba) Piotrowicz powiedział, że w sądach orzekają zwykli złodzieje. Gersdorf i jeszcze jakiś sędzia poczuli się urażeni i co zrobił czerwony sąd ? Ukarał oczywiście Piotrowicza a zwykli złodzieje dalej orzekają w sądach.
To niezły żart szczególnie wolni jesteście od samorządów HA.HA HA
Przekaz TVN : żołnierze na granicy to bandyci w mundurach, prawica to faszyści, wypadek Szydło spowodował borowik a nie z seicento, wyborcy PiS to ciemnogród, dezerter Emil Dżedżko to bohater a homoseksualizm czy zoofilia to normalność. Naprawdę, dziękuję za taki przekaz.
Bardzo prymitywny artykuł
Przypomniał mi się atak służb na tygodnik Wprost/ słynna walka o laptop/ . Zdjęcie redaktora naczelnego Faktu za rządów PO słynna rozmowa Grabca z Kulczykiem. Sprzedaż Rzeczpospolitej przy śmietniku /rozmowa Hajdarowicz Grabiec/. zwolnienie 400 dziennikarzy z TVP po 2007 roku.
Dokładnie jak piszesz Nigdy nie dowiemy się ile tak naprawdę przekrętów było za czasów kiedy wszystkie media były w rękach czerwonych i liberałów. Oni swoich nie tropili. Dlatego m in wtedy mafie paliwowe czy vatowskie miały się bardzo dobrze.
Dokładnie jak piszesz Nigdy nie dowiemy się ile tak naprawdę przekrętów było za czasów kiedy wszystkie media były w rękach czerwonych i liberałów. Oni swoich nie tropili. Dlatego m in wtedy mafie paliwowe czy vatowskie miały się bardzo dobrze.
Każdy ma swój rozum i niech ogląda co chce,tak samo mnie razi tvn jak i trwam,najlepiej obejrzeć jedno i drugie i sobie samemu wypośrodkować,po drugie to przecież właśnie Lech Kaczyński mówił że media są po to aby władzy patrzeć na ręce. A teraz tak z innej beczki,jesli władza wie lepiej co obywatele mają oglądać to może władza powinna również wiedzieć gdzie obywatel ma robić zakupy. obcy kapitał jest niedobry w mediach,ale dla władzy w innych dziedzinach obcy kapitał już jest dobry,czemu nie repolonizować biedronek z lidlami,czemu nie repolonizować bankowości,czemu nie repolonizować zakładów farmaceutycznych,albo nie repolonizować browarów. Ludzie pomyślcie,krzyczycie o patriotyźmie a zakupy robicie w portugalskim sklepie,płacąc kartą niemieckiego banku,ciuchy chińskie najlepiej u rumuna,a wszędzie tam jedziecie czeskim samochodem.A w międzyczasie czytacie ten wpis na koreańskim telefonie. I teraz podsumowanie-to że robicie zakupy w portugalskim sklepie to wasze święte prawo wyboru,tak samo jak to jakim samochodem jedziecie,czy pijecie australijskie piwo,to wasze prawo-i proszę wszystkich aby moje prawo do tego co chcę w telewizji takiej czy siakiej obejrzeć uszanować.
W wojnie z tęczowym TVN chodzi tylko o to że mają nadawać ale zgodnie z polskim czyli unijnym prawem. Nie z fikcyjnej spółki na lotnisko w Niderlandach gdzie pracuje ZERO pracowników. Ot taki jankeski przekręcik.
Śmiać mi się chce gdy widzę jak czerwoni, tęczowi i liberały wchodzą w doopę Jankesom. Kiedyś tak samo Polaczki wchodziły w doopę Moskwie. Tymczasem Jankesi i Rosjanie to dwa największe narody terrorystyczne. Coś im się nie podoba to zaraz albo napalmem albo kałachem. A Polaczki jak bydło za nimi.
Bardzo dobrze napisane. Można nie oglądać jak ktoś nie chce albo nie lubi, ale ważne by mieć taką możliwość i można pozyskać wiadomości z różnych źródeł.
Bardzo dobrze napisane i przrdstawione. Tylko patrząc po niektórych innych komentarzach widać jak bardzo propaganda pisowska oduczyła niektórych samodzielnego myślenia. Więc tym badziej trzeba bronić tych obiektywnych mediów które jeszcze zostały, zanim obajtek przejmnie wszystko dla pis za pieniądze które mu płacimy za paliwo .
Mi tam polityka pis bardzo odpowiada. Tak dalej a już niedługo Polska moja jak Białoruś a ze Zbyszka w nagrodę zrobie mojego dyktators.
To jest straszne co pis wyrabia. Ukraina może być zaraz zatakowana przez putina, a Polska jest na pewno dalej w kolejce, a oni chcą się skłócić z naszym największym sojusznikiem! Wcześniej obrażając Niemcy, Francja a nawet Belgie.
A teoretyczny sojusznik PiS czyli Węgry są opłacane przez Putina tanim gazem
Obawiam się że wkrótce zaatakują nas Jankesi. Wietnam, Korea, Irak, Afganistan. To tylko niektóre kraje, zaatakowane przez tych terrorystów. Niektóre wspólnie z Polską. Bardziej bałbym się teraz Jankesów niż Putina.
U.S.A. to największa gwarancja bezpieczeństwa polski. A kto tego nie wie ten chyba nie wie lub nie pamięta jak żyło się w prl i marzyło by ameryka nas wyzwolila od komuny. A teraz pis robi wszystko w rosyjska zależność znów wróciła
Putin jest zerem, a dzisiejsza Rosja nawet nie jest w stanie nikomu zagrozic po upadku ZSRR
Widzę że większość nie widzi zagrożenia jakie ta ustawa niesie,zaraz niejaki"pisiorek"albo i "drajwer" się na mnie rzuci i zacznie wyzywać od czerwonej i tęczowej zarazy,a ja mu obiecuję że będzie kiedyś żałował że tą ustawę popiera i nie tylko tą-a mianowicie już wyjaśniam bo z pewnością nie rozumie zagrożenia-pomylcie ludzie że władza i opcja polityczna wcześniej czy później się zmieni,i czy myślicie że inna władza pierwsze co zrobi zmieni szkodliwe ustawy pisu?a guzik ustawy zostaną bo są pisane pod władzę,a że nie będzie to ta co te ustawy procedowała to już wasz problem a ja się będę z was śmiał bo sami tego chcieliście.teraz prorządowe media wam pasują bo i rząd pasuje,co zrobicie jak media dalej będą prorządowe a rząd już wam pasować nie będzie?zacznijcie myśleć.
Wolne media to teraz jest tylko telewizja netowa wrealu24, po czym poznasz wolne media??? po cenzurze i prześladowaniach, TVN w ogóle nie podlega cenzurze, druga kwestia to wizyta oficera mossadu J.Danielsa we wszystkich polskich mediach jeszcze przed PLANdemią, dzisiaj sobie zdałem jak dalekosiężna to była wizyta, no i w jakiej stacji TV Johnyy Daniels, był, a był po za jedną tzn wrealu24. Był w środowiskach GW, TVNu, Polsatu, TVP, nawet TVTRWAM itd, obiadki czwartkowe z politykami PiS, no i co łączy te wszystkie stacje poza wrealu24, otóż narracja pandemiczna.
Jak dla mnie to wszystkie media i inne środki masowego przekazu to jedna wielka ściema. Wszędzie kłamstwa.
Wolne media TVN zolnierze to bandyci Ochojska bija uchodzcow Lewacy polewaja woda ,przrzucaja dzieci przez granice ,zakopuja imigrantow w lesie, nalezy wszystkich wpuscic pozniej sprawdzic Slowem nasze sluzby wg TVN to bandyci gorsi od Lukaszenki Nalezy ograniczyc do 49% wlasnosci medium tak jak jest w calej UE A nie nadawac nielegalnie niby z lotniska w Holandii ktorego tam nikt nie widzial Za taki przekrent odebrac koncesje
Wolne media ? Przecież już te lokalne czerwone portaliki kasują komentarze niezgodne z czerwoną linią polityczną.
Bardzo dobrze napisane w felietonie. Media powinny być niezależne i róznorakie. Można oglądac i trvam i tvn. Ważne by była taka możliwość bo inaczej bedzie tak jak z prl. Będą tylko media rządowe i niby prywatne należące do obajtka i ewentualnie tv trwam, która ostatnio o dziwo bardziej prawdziwie i obiektywnie przedstawia sytuacje niż kurski i jego tvp.
***** ***
Puknij się w ten pusty dekiel tą co piszesz jest na tak niskim poziomie że pókasz w dni od spodu .
Bajeruj sobie a muzom -Media będące pod kontrolą określonej grupy finansowej są po za kontrolą społeczną Więc piszesz za pieniądze ludzi których nikt nie zna i nie znane są cele ich działania. A więc nie podlegają żadnemu procesowi demokratycznemu .Media to czwarty element władzy. Żaden element władzy nie może funkcjonować bez demokratycznego mandatu
Wolne media to mamy dopiero od 2015roku. Oczywiście słowo wolne zawsze należy pisać w cudzysłowie. Nigdy żadne media nie będą wolne. Czerwonym jakiś nigdy nie przeszkadzało to że do roku 2015 roku mieli w rękach wszystkie media, z telewizją publiczną włącznie. Nikomu z czerwonych nie przeszkadza nawet to że TVN nadaje w Polsce robiąc przekręt z lotniskiem w Niderlandach.
pisiorku zgłosiłeś się już do Mejzy ze swoja głową? On leczy nieuleczalne. Partia poleca.