We wtorek w salce na plebanii parafii pw. św. Kazimierza w Kartuzach odbyła się konferencja pn. "Otwórz me oczy…". Tematem przewodnim spotkania były zagrożenia, z jakimi spotykają się dzieci i młodzież oraz problem uzależnień, który dotknąć może każdego. Wydarzenie poprzedziła Msza Święta w intencji młodzieży o ochronę przed zniewoleniami ciała i duszy.
Organizatorem spotkania była Diakonia Wyzwolenia Ruchu Światło Życie diecezji pelplińskiej - Genowefa i Krzysztof Wieccy oraz ks. Kamil Sobiech, diecezjalny duszpasterz Trzeźwości i Osób Uzależnionych. W spotkaniu udział wzięło 35 osób.
Podczas warsztatów uczestnicy, pracując w grupach, szukali odpowiedzi na pytanie: “Jakie stresy nosi w sobie młody człowiek i z czego wynika jego złe zachowanie?” Wśród odpowiedzi znalazły się czynniki takie jak przebodźcowanie, brak relacji z rodzicami, różnoraka przemoc, nadmierne korzystanie z mediów społecznościowych, samotność, rozpad rodziny, traumy, odrzucenie przez rówieśników, problemy finansowe, wygórowane oczekiwania opiekunów czy alkohol. Gorzkim zaskoczeniem było polecenie, aby każdy z obecnych zapytał sam siebie, ile spośród wymienionych problemów sam stworzył w życiu swoich podopiecznych.
- Dla młodych to jest pokaźna część życia. Dla nich jakaś tam ocena z religii, matematyki czy fizyki to będzie pikuś. On się nie będzie tym zajmował bo ma inne ciężary na sobie. (...) Ten młody człowiek chce odreagować, on się sprzeciwia tej rzeczywistości, w której musi tak cierpieć, i dlatego zaczyna wchodzić w różne destrukcyjne zachowania. A my to widzimy z drugiej strony, że wlazł w złe towarzystwo, w jakieś substancje, narkotyki. Dlatego to jest ten moment, w którym my sobie uświadamiamy ile on na sobie nosi. Nosi psychicznie, nosi w sercu i w uczuciach. I kiedy to zobaczymy, wtedy zaczynamy trochę inaczej myśleć. To znaczy wtedy jest czas aby zejść w serce, uczucia i myśli tego człowieka, żeby zobaczyć z czym on teraz walczy. (…) Teraz dopiero zaczynamy rozumieć, że to nasze upominanie zupełnie nic nie da, bo on tam ma zupełnie inny świat w sobie, a myśmy tam jeszcze nie weszli – powiedział ks. Kamil Sobiech.
Podczas dyskusji uczestnicy wydarzenia szukali odpowiednich rozwiązań, które mogłyby sprawić, że ciężar niesiony przez dzieci i młodzież stanie się lżejszy. Wśród wymienionych remediów znalazły się empatyczna rozmowa, terapia, wspólne spędzanie czasu, realizacja pasji, pobyt w ośrodku dla uzależnionych i tzw. twarda miłość.
Kolejną częścią konferencji była prezentacja statystyk dotyczących uzależnień w naszym kraju. W szczegółach omówiono temat alkoholu i skutki alkoholizmu, które ciążą na całej rodzinie. Okazuje się, że w roku 2023 obywatele Polski zakupili alkohol za łączną sumę 48 mld zł – jest to taka sama suma, którą budżet państwa wydał na świadczenia 500 plus w tamtym czasie. Statystyczny Polak wypija w ciągu roku 12 litrów stuprocentowego alkoholu. Ponad 5 mln Polaków mierzy się z alkoholizmem codziennie: są to osoby uzależnione lub współuzależnione.
Państwo Genowefa i Krzysztof Wieccy opowiedzieli o Krucjacie Wyzwolenia Człowieka. Jest to program krzewienia abstynencji, którego inicjatorem był ksiądz Franciszek Blachnicki i Ruch Światło-Życie. Do głównych założeń Krucjaty należą dobrowolne i całkowite zrezygnowanie ze spożycia alkoholu, sprzeciw wobec społecznemu obyczajowi picia, organizacja spotkań towarzyskich bez alkoholu, życie zgodne z chrześcijańskimi wartościami, dążenie do życia w wolności i odpowiedzialności za własne postępowanie oraz podejmowanie służby wobec ludzi uzależnionych.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze