:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 7°C
powietrze B. dobre

Robert Gembal Shihan. Droga mistrza. Takich jak on jest tylko kilku w Polsce

Zdjęcie Robert Gembal wykonuje technikę Aikido
Kartuzy.info 24/11/2019 09:25
Bartosz Kitowski

Z mistrzem sztuk walki, o Aikido, harmonizacji energii, filozofii wschodu, a także o samorozwoju, pewności siebie, pokorze i pasji, rozmawia Bartosz Kitowski.

Jesteś jednym z kilku Polaków, którzy zostali ostatnio wyróżnieni bardzo wysoką rangą 7 dan. Jak się rozpoczęła twoja przygoda z Aikido?

Przy okazji ostatniego spotkania z moim mistrzem Andre Cognardem padło to samo pytanie - o początek. Znamy się od niemal 35 lat, wiele z nich spędziliśmy razem. Podszedł do mnie i zapytał "Powiedz, ile Ty właściwie ćwiczysz?". To mi dało do myślenia, że coś jest na rzeczy, bo doskonale wie, od kiedy trenuję. Przypomniałem mu, że w 1979 roku zacząłem przygodę ze sztukami walki, a w 80 roku z Aikido. Pierwszym ośrodkiem Aikido w Polsce był Szczecin. Akurat nasze ostatnie spotkanie odbyło się również w Szczecinie. Zaczynałem tam niegdyś z Jackiem Wysockim, pionierem polskiego Aikido, który do dzisiaj jest bardzo aktywny, prowadzi swoją organizację. Tak się złożyło, że trzej jego byli uczniowie "wskoczyli" na poziom 7 dana, co jest wielkim wydarzeniem dla polskiego Aikido. Aktualnie w Polsce jest jeden 8 dan - Jacka Wysockiego, oraz trzy 7 dany, w tym mój.

Kiedy miałeś pierwszy kontakt z mistrzem Cognardem?

Spotkałem go po raz pierwszy w Szczecinie w latach osiemdziesiątych, kiedy przyjechał do Polski. Byłem wtedy w pierwszej klasie liceum, były to początki mojej nauki języka francuskiego. Potrafiłem się już porozumieć w jego języku. Zostałem przez niego dostrzeżony. Po drugim spotkaniu w Lublinie, przewidując przerwę w przyjazdach do Polski, dał mi wizytówkę. Dzięki niej trafiłem po kilku latach do Francji. Tam zamieszkałem i pod jego egidą uprawiałem Aikido.

Robiłeś to zawodowo, czy jako hobby? Czy już wtedy podporządkowałeś życie Aikido?

Wykonywałem inny zawód - byłem analitykiem handlowym w dużej korporacji - Dreyfus Corporation. Pewnego dnia mi się odwidziało. Zacząłem jeszcze intensywniej trenować. Zamiast studiować na uniwersytecie, jeździłem na treningi do różnych mistrzów. Studia robiłem jakby przy okazji. Już wtedy podporządkowałem całe swoje życie Aikido. Jestem bardzo wdzięczny mojej żonie, za to, że to rozumie.

Swoją karierę nauczyciela - mistrza zaczynałeś już we własnej szkole?

Swoją karierę nie tyle mistrza, co nauczyciela, bo zawsze się jest przede wszystkim nauczycielem, zacząłem będąc we Francji. W dzień studiowałem, wieczorami trenowałem i uczyłem Aikido w mieście Tours nad Loarą. Tam prowadziłem klub przez dwa sezony. Po tym jak podjąłem decyzję, że skoro mam zostać trenerem, a nie biznesmenem, to będzie lepiej jeśli będę uczył w swoim języku, tych ludzi, których czuję. Podjąłem więc decyzję o powrocie do kraju. Wracałem z intencją, że tu założę szkołę.

Kiedy to było?

Do Polski wróciłem w 1996 roku po siedmioletnim pobycie we Francji. Trafiłem na Pomorze Gdańskie. Szczecin był silnym ośrodkiem i nie chciałem ani moim kolegom, ani mojemu pierwszemu nauczycielowi przeszkadzać w tym, co oni robią. Nie ma sensu robić tłoku. W tamtych czasach w okolicy Trójmiasta nie było osób ze stopniem większym niż 1 kyu, które by uczyły Aikido. Ja miałem wtedy 3 dan, wydawało mi się, że jestem dość kompetentny, aby objąć region. Oczywiście nie było tak łatwo, jak mi się wydawało. Im dalej, tym droga robiła się bardziej trudna. Musiałem jednak tą drogą iść i nie rezygnować.

Czyli byłeś pionierem w obszarze Gdańska?

W 1989 roku rozpoczęła działalność pierwsza grupa Aikido przy Politechnice Gdańskiej i ta grupa istnieje do dzisiaj. Ona redefiniuje się co 5 lat. Studenci, którzy ją tworzą kończą studia i odchodzą. Traktowałem Aikido nie tylko jako hobby towarzyskie, ale zacząłem propagować je jako dyscyplinę głębszą, myśląc o kształceniu nauczycieli, o tworzeniu szkoły tradycyjnej, a być może nawet o tworzeniu większej organizacji. Dzisiaj wśród moich uczniów mam wiele 3 danów, którzy uczą w różnych klubach. I ten poziom w okolicy wyraźnie wzrósł.

Pamiętasz swoje pierwsze zajęcia? Czy uczniowie, z którymi zaczynałeś są jeszcze dzisiaj z Tobą?

Jeden uczeń, który przyszedł na pierwszy trening, jest do dzisiaj ze mną. Jest to Robert Bąk, obecnie 5 dan. Tacy się zdarzają rzadko, szczególnie dzisiaj. Kiedyś popularność tradycyjnych japońskich sztuk walki była znacznie większa. Dzisiaj na pierwszego ucznia czeka się przez 10 treningów, ćwicząc samemu w otwartym dojo (śmiech!). Wtedy jednak tak nie było. Ale ten jeden uczeń został ze mną do dzisiaj. I to jest wyjątkowe. Jest to wyjątkowa więź. Podobne więzi mam także z innymi uczniami, którzy dołączyli potem.

Jak dzisiaj wygląda twoja organizacja? Ile szkół pozostaje pod twoją opieką?

Reprezentuję pewien nurt Aikido - Kobayashi Ryu. Tą szkołą kieruje Andre Cognard, jako soke - ktoś najważniejszy. Ja jestem jednym z mistrzów, którzy zostali obdarzeni jego zaufaniem, aby rozwijać Aikido samodzielnie, we własnych organizacjach, w moim przypadku Aikido Foundation. Najbliższa ciału koszula, więc trzon jest zorganizowany wokół Trójmiasta - kilka klubów w Gdańsku, dwa w Gdyni, a także kluby w Rumi, Kartuzach, Straszynie, Pruszczu Gdańskim. Trzon to 11 klubów i 6 nauczycieli. Poza tym są kluby, które referują do mnie. Tak jak klub w Białymstoku, a także kilka klubów na Białorusi, Ukrainie i w Rosji czy w Niemczech. Są to kluby, które mnie zapraszają i twierdzą, że się ode mnie uczą. Te kontakty nie są tak silne jak z klubami w moim regionie, bo ze względu na rzadszy kontakt, nie jestem w stanie uczyć ich tak intensywnie.

Kluby to nie jedyna forma spotkań?

Od 15 lat latem organizuję obozy w Chmielnie. Na te obozy bardzo chętnie przyjeżdżają także uczniowie z zagranicy. Średnio bierze w nich udział udział około 50 osób. To najintensywniejszy czas kontaktu pomiędzy klubami i pomiędzy ludźmi, którzy nie tylko wspólnie trenują, ale razem mieszkają, jedzą, przebywają. W ten sposób bardziej się integrują z tym co robią. Takie tradycyjne gasshuku - wspólne trenowanie i przebywanie.

Co znaczy 7 dan?

Potocznie mówi się, że ktoś zdał na czarny pas. Czarny pas to 1 dan. 7 dan to, tak jakby po raz siódmy otrzymać czarny pas. Jest to ranga mistrzowska na poziomie europejskim. Stawia ona ogromne wymagania przed jej posiadaczem. To nie jest tak, że wszystko jest już dopełnione. Zastanawiam się, jak mam teraz żyć z takim stopniem (śmiech!).

Za co się go dostaje?

Ze stopniami to jest dzisiaj bardzo różnie. Kryteria są różne w różnych organizacjach. Każda szkoła ma swoje cele i swoje kryteria. Szkoła, którą reprezentuję jest jedną z dwóch wiodących organizacji Aikido w Polsce. W naszej organizacji to mistrz decyduje, kiedy taki stopień zostanie nadany. Im bardziej człowiek wykazuje się staraniami w celu uzyskania tego stopnia, tym bardziej się od niego oddala.

Czy to nie paradoks? Jak można coś osiągnąć bez starania się?

Mistrz Cognard wywołując nas do nadania tego stopnia, zaznaczył, że osiągnęliśmy poziom dorosłości. Dojrzałości w tym co robimy, nie tylko w wymiarze technicznym. Mimo, że jesteśmy osobami dorosłymi, to pracował on nad naszymi słabościami - nad naszymi ambicjami i ego. Rzeczach, które bardziej dyskwalifikują, niż pomagają. Tu się liczy pokora. Stwierdził, że wiemy co to jest pokora i nadszedł moment, w którym na niego zasługujemy.

Czy będzie taki moment, że zrówna was ze swoim stopniem?

Taki moment może kiedyś nastąpić. Są już dwaj uczniowie - jeden Włoch i jedna Francuzka, których zrównał ze swoim stopniem. On ma całkiem inną pozycję. Swój stopień 8 dan ma od 30 lat. A te osoby, od dwóch lat. Każdy wie jaki jest to wymiar.

Myślisz, że kiedyś będzie Droga Gembala, Gembal Do? Kiedyś twój mistrz odejdzie i pozostaniecie Wy - jego uczniowie, zostaniecie tymi, którzy będą liderami, będą prowadzić organizację?

Bez względu na to czy osierocone dzieci będą w stanie współpracować, czy nie, to każdy z nas będzie kontynuował drogę, którą dotąd szedł. Nie ma konieczności tworzenia Gembal Do, bo to raczej pokolenia po nas ustalają co jest dla nich tradycją, a nie my teraz.

Czym jest Aikido?

Aikido jest modernistyczną sztuką walki, która powstała na bazie tradycji. Jej zalążki sięgają lat 20.  XX w. Po II wojnie światowej tradycyjne szkoły koryu, były zabronione w Japonii, bo bezpośrednio odwoływały się do ducha samurajskiego - bushido, a ćwiczenia opierały się na pragmatycznych, bojowych zastosowaniach, były wiązane z pewną doktryną. Aikido nabrało wtedy kształtu i do dzisiaj nabiera. Przechodzi cały czas ewolucję, powstają nowe formy techniczne. Nie jest tak stabilne, że wszystko jest określone i nie można wyjść poza określone podejście. Jest to współczesne budo, jak judo, karate, czy kendo.

Jesteś autorem książki "Aikido. Edukacja ciała i umysłu". Na czym polega edukacja ciała, a na czym edukacja umysłu?

Przede wszystkim, co jest bardzo charakterystyczne dla kultury chińskiej, czy japońskiej, to że kwestie ciała i umysłu są traktowane współrzędnie, nie rozdziela się ich. Każda praktyka sztuki, nawet takiej jak kaligrafia, angażuje zarówno ciało jak i umysł. Oddzielenie jednego od drugiego nie będzie prowadzić do prawdziwego samorozwoju. Człowiek się rozwija dzięki swojej cielesności i dzięki swojej duchowości.

Jak to jest w Aikido? Ćwiczysz ciało i umysł jednocześnie?

Ai oznacza harmonizację. Ki oznacza energię. Więc w Aikido chodzi o harmonizowanie energii. Jeśli wyobrazimy sobie dwa przeciwstawne wektory energii przeciwników, to formy, które robimy mają zintegrować te energie w jednym kierunku, a potem większa świadomość poprowadzi złączone energie bez konfliktu, w harmonii, bez dominacji i agresji.

Aikido jest uznawane za sztukę walki typowo obronną? Ale są też w Aikido techniki ataku...

To jest taka dychotomia, zachodnia chęć dzielenia, na obronę i atak. Doktryna wojenna składa się zarówno z założeń strategicznych ataku i obrony. Ta jedność wymaga obecności jednego i drugiego. Tak jak "Sztuka Wojny" Sun Tzu, czy traktat Clausewitza "O wojnie", traktują o ataku i o defensywie. Aikido jest sztuką wojenną, sztuką walki, pochodzącą z tradycji budo, czyli w dosłownym tłumaczeniu tradycji wojennej. Często Aikido jest postrzegane jako sztuka tylko obronna. Może dlatego, że widać, że zawsze oczekujemy ataku? Bo rzeczywiście jeśli mamy wykorzystywać energię przeciwnika, to musi on z siebie coś dać, się zaangażować. Zawsze jednak można swoją postawą wywołać atak, na przykład udając kogoś słabego. To jest celowe. Japończycy nie wnikają w nasze interpretacje dotyczące ich idei. Dopiero jak zaczynamy coś rozumieć, wyjaśniają więcej...

Aikido jest zwodnicze? Jest w tym gra psychologiczna?

Główną cechą sztuk walk nie powinno być w dzisiejszym świecie praktyczne zastosowanie niebezpiecznych dla życia i zdrowia technik, szczególnie nie wolno tego uczyć młodzieży. Ważna jest etykieta i etyka, edukacja właściwych postaw. W społeczeństwie pokojowym wykorzystujemy głównie psychologię. Tego powinniśmy się ze sztuk wojennych uczyć - taktyki i strategii, które mają w każdym konflikcie zastosowanie. W każdej walce. Nawet jeśli nie będzie to typowy brutalny konflikt, ale także np. wojna hybrydowa. Aikido jest nowoczesną koncepcją doktryny wojennej. Każde działanie, które jest wymierzone przeciwko nam staramy się zneutralizować tak, aby nie zadać przeciwnikowi odczucia, że przegrał, ponieważ zawsze będzie chciał brać odwet. I to jest koło zamknięte, które należy przełamać.

Czy ta pokojowość przejawia się też tym, że nie szkodzimy przeciwnikowi? Czy to jest mit?

Jeżeli jesteśmy silni, to powinniśmy zdać sobie sprawę z tego, że nie mamy wrogów. Aikido jest ciekawą ideą, na pozór trudną do zrozumienia. Najpierw mamy iluzję, że mamy wroga. Z wroga robimy przeciwnika. Ale przeciwnicy w jednej grze, w tej samej wojnie są także partnerami - tylko po przeciwnych stronach. I tu okazuje się, że nasz wróg różni się od nas tylko stroną konfliktu. Harmonizacja konfliktu to szukanie przestrzeni dla zwycięstwa obydwu stron. Aikido uczy jak nie mieć wrogów i dążyć do przekształcania ich w przyjaciół.  Każdy ruch w Aikido zaczyna się od tego, że integrujemy się z partnerem. Wzrok idzie tam, gdzie patrzy partner. Energetycznie praca wzroku też jest ważna. Dużo jest w aikido rzeczy, które pokazują jałowość i marność konfliktów, w które się wikłamy. Nie ćwiczyłbym innej sztuki walki, w której miałbym ciągle wrogów przez całe życie.

Gdybyś miał młodych ludzi zachęcić do uprawiania Aikido, to czym byś ich przekonał? Co mogą dzięki temu mogą osiągnąć?

Na początek starałbym się, żeby trening nie był łatwy. Żeby musieli włożyć w niego dużo wysiłku. Żeby musieli uruchomić swoje ciało. Żeby musieli zrobić więcej niż 10 przysiadów, niż 20 brzuszków. Żeby pokonali wszystkie słabości. Pokonując je i hartując swoje ciało, można też otwierać umysł na ciekawe koncepcje, które idą wraz ze zwiększaniem kompetencji.

Chodzi o pewność siebie?

Jak najbardziej. Pierwsze efekty po zwiększeniu własnych możliwości fizycznych to zmiana postury i poczucie większej pewności wobec innych. Jest taki moment, w którym taka pewność siebie bywa bardzo duża i wtedy Aikido zaczyna odwrotny proces. Pokornienia. Najpierw trzeba dać młodzieży pewność siebie wynikającą z tego, że nie muszą być tacy słabi. To pokolenie powinno dbać o to, aby nie mieć problemów z otyłością, czy kręgosłupem. Nie powinno tylko i wyłącznie siedzieć przed komputerami. To może brzmi jak banał. Ale są to ważne sprawy, aby młodzież uruchomić. A jednocześnie Aikido może potem dalej towarzyszyć w rozwoju. Aby uniknąć pułapki dużej pewności siebie, ale bez ukierunkowanej agresji. Mój osąd jest taki, że wiele sportów walki doprowadza do wysokiej pewności siebie, ale nie daje sposobów radzenia sobie z agresją. Aikido od tego momentu pokazuje drogę - jak jesteś już silny, zaczynasz pracować nad sobą, szukasz harmonii, a nie dominacji nad innymi. Cała idea "do" polega na tym, że jest to ścieżka rozwoju - samorozwoju, że rozwój nie kończy się na ciele. Większość filozofii wschodu koncentruje się nad rozwojem wewnętrznym. Jest to rozwój estetyki i etyki, związany z filozofią taoizmu i neokonfucjanizmu, mających na celu doskonalenie człowieka we wszystkich sferach życia - fizycznej, emocjonalnej, intelektualnej i duchowej.

Były zarzuty, że Aikido to "sekciarstwo". Jak system wartości katolickich ma się do filozofii wschodu? Czy to można pogodzić? Czy jest konflikt?

Aikido to filozofia, która nie jest przeciwieństwem chrześcijaństwa. Był czas, że działałem aktywnie w polityce samorządowej. Zostałem szefem Rady Rodziców Przedszkola Samorządowego. Zadeklarowałem swój start w wyborach Chmielnie. A tu łup! Taki zarzut! Nie chcę oceniać tych, co mnie „wykluczyli”. Niech im Bóg miłosierny wybaczy!   

Jak wygląda twój dzień w związku z Aikido? Chodzi o kwestie treningów.

Trenuję codziennie. Treningowi poświęcam średnio półtorej godziny dziennie. Jak są zgrupowania, czy obóz, to trenuję nawet do 6 godzin dziennie, ale to są sytuacje wyjątkowe. Wbrew pozorom to nie jest tak, że im dalej, tym więcej się trenuje. Teraz mam dużo pracy, która nie jest trenowaniem ciałem. Angażuję się w analizowanie pracy moich uczniów, myślenie o ich postępowaniu. Dużo spędzam czasu rozważając różne sprawy techniczne, strategiczne. Trenuję tyle ile mi zdrowie pozwala.

Czy to są treningi solo?

Jest trochę pracy indywidualnej, bo muszę pewne rzeczy udoskonalać. Nie robię tego koniecznie przy uczniach, przynajmniej nie przy wszystkich. Natomiast jest to przeważnie praca z uczniami w grupach, uczenie, prezentowanie i pokazywanie przykładów technik.

Gdyby ktoś był zainteresowany Aikido, chciałby trenować, gdzie może zapisać się na zajęcia?

Wystarczy wpisać w internecie Robert Gembal Aikido, Aikido Foundation, albo po prostu wejść na stronę www.3aikido.eu. Są informacje, gdzie odbywają się zajęcia. Oczywiście zapraszam. Uważam, że Aikido warto trenować.

Dziękuję za rozmowę!

robert gembal, 7 dan, mistrz aikido, wywiad - komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2019-11-24 11:47:34

  Świetny wywiad! Ciekawe pytania i bardzo dojrzałe odpowiedzi! Pan Robert wyraźnie jest ekspertem w swojej dziedzinie. Chętnie spróbuję na własnej skórze, jak to wygląda :)

 • Brus Li - niezalogowany 2019-11-24 14:09:03

  Kolejny kelner jak ci śmieszni bokserzy, tylko w gębie są mocni, cieniasy

 • Franek - niezalogowany 2019-11-24 19:06:26

  Szkoda, że ludzie w najbliższym otoczeniu nie takich ludzi....ludzi z pasją. Najważniejsze teraz to : forsa, fura i komóra

 • gość 2019-11-24 20:22:12

  fajny wywiad

 • Gość - niezalogowany 2019-11-24 21:04:04

  Pasja pasją ale uczciwość przede wszystkim, tak mnie uczył ojciec i matka i tego brakuje wielkiemu mistrzowi.

 • gość 2019-11-24 22:07:21

  HA HA HA

 • Gość - niezalogowany 2019-11-25 11:59:27

  Bardzo fajnie się czyta i mimo że dość długi wywiad. Nie interesują mnie sztuki walki, ale szacun dla doświadczenia i pasji.

 • Sailor - niezalogowany 2019-11-25 15:06:55

  Bardzo mądry i wywarzony wywiad. Potrzebny głos w dzisiejszej przestrzeni amatorstwa, chamstwa i debilizmu, gdzie każdy jest tapczanowym expertem. Warto wczytać się w ten text i podać dalej. Pozdrawiam

 • Gość - niezalogowany 2019-11-26 06:54:01

  Dla czego usunięto mój komentarz !? Oj nieładnie , prawda w oczy kole.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Mercedes A-klasa 2002 rok

Witam! Mam do zaoferowania Mercedesa A klase W168 z półautomatyczną skrzynią biegów. Samochód w dobrym stanie mimo swojego wieku (delikatne rdzawki..


Zatrudnię przedstawiciela

Experts to nie tylko Fotowoltaika. To Firma, która realizuje biznes z pasją, entuzjazmem i rodzinnym charakterem. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom..


Dom bliźniak w Mezowie

OSTOJA MEZOWO Domy bliźniacze Ostoja Mezowo położone są w jednej z najbardziej malowniczych okolic Kaszub, otoczone gęstymi, kojącymi zmysły lasami..


Rolety,plisy,żaluzje,moskitier

Witam, Posiadam w ofercie wszystkie rynkowe rodzaje rolet ,żaluzji alu,drewnianych,pionowych,oraz żaluzji plisowanych,a tak,ze moskitiery .Bogaty..


Stacja Paliw Orlen Egiertowo

Stacja Paliw Orlen w Egiertowie poszukuje Pracownika Obsługi Klienta na stanowisku kasjer/ sprzedawca. Proponujemy: - umowę o pracę/ zlecenie -..


Prace ziemne, niwelacja

Firma zajmuje się szerokim zakresem prac ziemnych na terenie woj. Pomorskiego takich jak: - niwelacja terenu, - wykopy, - zabezpieczanie skarp, -..


RUSZTOWANIA ALUMINIOWE JEZDNE

Zapraszamy do zakupu rusztowań jezdnych znanej i renomowanej firmy Krause. W zależności od Państwa zapotrzebowania pomożemy dobrać odpowiednie..


Skup Aut za GotÓwkę

Kupimy każdy samochód osobowy i dostawczy rocznik 1960-2019 . - gwarantujemy szybki dojazd miłą i fachową obsługę , płacimy gotówką - zapłacimy..


Monter Rusztowań / Pomocnik

Pełny opis stanowiska Nasze przedsiębiorstwo poszukuje pracowitych osób do zadań związanych z budową rusztowań i systemów ochrony przed..


FIRMA BUDOWLANA ZATRUDNI

FIRMA BUDOWLANA ZATRUDNI MURARZY-CIEŚLI STAWKA GODZ. 19ZŁ+PREMIA. PŁATNOŚĆ DWA RAZY W MIESIĄCU.


Poszukuje pracy

Poszukuję pracy jako kierowca kat b, operator koparko ładowarki, stróż, magazynier lub podobnej. Mam 40lat Sierakowice i ok


Przedstawiciel handlowy

Firma MAXI, zajmująca się sprzedażą, montażem oraz serwisem innowacyjnych osłon przeciwsłonecznych poszukuje osób na stanowisko: Przedstawiciel..


Oddam

Oddam wyciskarkę do cytrusów , za ptasie mleczko. Odbiór Kartuzy.


VW Tuareg 2005 rok poj.2,5

Volkswagen Touareg R5, silnik 2,5. Samochód w stanie technicznym i wizualnym bdb, zawieszenie w stanie bdb, bez jakichkolwiek luzów, stuków...


Elektryk Turbin Wiatrowych

Robur Baltic Sp. z o.o. od ponad dziesięciu lat świadczy usługi techniczne dla sektora energetyki wiatrowej. W całej Europie oddaliśmy do użytku..


Dom bliźniak w Mezowie

OSTOJA MEZOWO Domy bliźniacze Ostoja Mezowo położone są w jednej z najbardziej malowniczych okolic Kaszub, otoczone gęstymi, kojącymi zmysły lasami..


obsługa klienta bankowego

Pracuj jako Doradca Klienta w placówce partnerskiej Alior Banku w ŻUKOWIE. Czym będziesz się zajmował? : • Zadbasz o Klientów oferując im szeroką..


Volvo XC 60 Czarny Silnik 2.4

Wyposażenie ABS Elektryczne szyby przednie Poduszka powietrzna kierowcy Wspomaganie kierownicy ASR (kontrola trakcji) Czujniki parkowania przednie..


Parapety

Witam, Oferuje wysokiej jakosci parapety z konglomeratu pod indywidualny wymiar o grubosci 2cm i 3 cm. 20 kolorów,rodzajów do wyboru . Po za tym..


Likwidacja sklepu obuwniczego

W związku z likwidacją istnieje możliwość bezpłatnego przejęcia boksu wraz z umeblowaniem. Osoby zainteresowane mogą się kontaktować pod numerem..


Poszukuję do pracy szlifierzy,

Zatrudnię na umowę o pracę ślusarzy, szlifierzy, montażystę balustrad, ludzi do produkcji w stali nierdzewnej, możliwość przyuczenia do zawodu,..


Skup Aut Złomowanie-Kasacja

Skup Aut Osobowe,Dostawcze,Terenowe,Busy wszystkie roczniki,darmowa wycena i dojazd -każdy stan auta,po stłuczce,wypadku -bez opłat i przeglądu..


Zaginął pies Jag Terier Rąb

Witam wczoraj koło godziny 13.00 zaginął mi pies w miescowosci Trzy rzeki -Rąb kreci sie gdzies po wioskach... jesli ktos go widział to bsrdzo..


Oferuję kompleksowe usługi

Witam. Mam wieloletnie doświadczenie w usługach dekarskich, wykonujemy rzetelnie i profesjonalnie wszelkie prace związane z dachem. Oferujemy:..


Zatrudnię pracownika

Zatrudnimy pracownika wulkanizacji. Na pełen etat. Miejsce pracy: Kartuzy ul. Węglowa 1a. Wynagrodzenie do ustalenia indywidualnie. Osoby..


Zatrudnimy Panie Na Produkcję

Poszukujemy Pań do pracy na produkcji, oferujemy stałą pracę na umowę, darmowe przeszkolenie do pracy oraz darmowy dojazd z okolicy Klukowej Huty,..


garaż kartuzy

Posiadam do wynajęcia garaż 3 x 5 w Kartuzach w okolicach oś. Wybickiego.


Zatrudnimy pracownika do prac

Dzień dobry, Nasza Firma poszukuje pracowników (fachowców lub pomocników) do pracy przy wykończeniu wnętrz. Wyjazdy z Kartuz. Wypłaty tygodniowe -..


dwuspadowy garaż blaszany 10x8

Mam do sprzedania garaż - blaszak dwustanowiskowy rok produkcji 2018 . Długi 10 m x 8 m. Powierzchnia 80 m2. Posiada 4 pary drzwi o szerokości 3 m i..


Wynajmę odkurzacz piorący

Wypożyczę - wynajmę - odkurzacz piorący Karcher Puzzi 100. Zapraszamy do wypożyczenia swietnego odkurzacza pioracego Karcher Puzzi - dającego..


Skoda Octavia Kombi 1,6l LPG

Pojazd całkowicie sprawny. Nie wymaga inwestowania. Brak śladów korozji. Wymieniono: Akumulator 280 tys km Olej (5w30) przy 295 tys km Rozrząd przy..


OBSŁUGA KLIENTA W PLACÓWCE

Pracuj jako Doradca Klienta w placówce partnerskiej Alior Banku w KARTUZACH. Czym będziesz się zajmował? : • Zadbasz o Klientów oferując im..


Pomoc kuchenna

PRACA KUCHENNA


Skup Aut Kartuzy całe

Skupujemy wszystkie marki samochodów - interesują Nas samochody używane w bardzo dobrym stanie jak i powypadkowe, rozbite i uszkodzone, z..


Martes Sport Kartuzy

Aktualnie poszukujemy kandydatów/kandydatek na stanowisko: Sprzedawca - Kasjer Do Twoich zadań należeć będzie: •Przygotowanie rowerów / nart..


Montażysta osłon

Firma MAXI, zajmująca się sprzedażą, montażem oraz serwisem innowacyjnych osłon przeciwsłonecznych poszukuje osób na stanowisko: Montażysta osłon..


Praca dla młodych

Dzień dobry.Jesteśmy firmą o ugruntowanej pozycji na rynku Stoczniowym która wykonuje wszelkiego rodzaju konstrukcje stalowe min.budowa i remonty..


Oferuje Kompleksowe Usługi

Witam, Mam wieloletnie doświadczenie w usługach dekarskich. Wykonuje rzetelnie i profesjonalnie wszelkie prace związane z dachem. OFERUJEMY: -..


Wynajem Usługi podnośnikiem

Wynajem podnośnika koszowego wraz z operatorem 80zł,- /h za każdą rozpoczętą godzinę Koszt dojazdu 100zł,-


KAFELKOWANIE-REMONTY

Witam wykonam prace remontowe w zakresie: -kafelkowanie(łazienki, salony, kotłownie itp) -klejenie cegły -szpachlowanie malowanie -zabudowy..


Sprzedam kanapę

Sprzedam kanapę rozkładaną , zadbaną wszystko działa . Odbiór osobisty Kartuzy, można obejrzeć.


Zatrudnię sprzedawcę

Zatrudnię ekspedientkę na cały etat w sklepie kosmetycznym w Kartuzach w CH Kaszebe . Osoby zainteresowane proszę o składanie CV na adres..


Świerki świąteczne

Sprzedam świerki pospolite. Choinki z plantacji, nawożone, modelowane, o grubej igłe, od 1 do 4m. Sprzedaż hurtowa. Plantacja znajduje się w..


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez kartuzy.info, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

PortaleRegionalne.info Joanna Stoltman z siedzibą w Kartuzy 83-300, Mściwoja II 13 B/3

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"