:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 4°C
Ochrona środowiska i ekologia, Umowa niemal dotację rekultywację kartuskich jezior podpisana - zdjęcie, fotografia
Kartuzy.info 12/09/2019 13:49
Ania Lehmann

To historyczny moment dla stolicy Kaszub - po wielu latach starań i zabiegów kartuskie jeziora znów będą czyste. W czwartek na punkcie widokowym w Kartuzach odbyło się uroczyste podpisanie umowy na niemal 45 mln zł dotację na rekultywację czterech kartuskich jezior. - To wyjątkowa chwila dla gminy Kartuzy, naszego miasta. Marzenia, które od ponad 60 lat mieszkańcy Kartuz przenosili z roku na rok, które zapisywane były w każdym studium, opracowaniach, zadaniach, właśnie się spełnia. Te jeziora, które przejdą rewitalizację, mogą być wspaniałą przyszłością dla środowiska Kaszub, Kartuz, Pomorza i Polski - akcentował w swoim wystąpieniu burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński.

W czwartkowe południe na najwyższym wzniesieniu stolicy Kaszub spotkali się przedstawiciele rządu, parlamentarzyści, samorządowcy oraz mieszkańcy, by wziąć udział w historycznej dla Kartuz chwili. Na punkcie widokowym, przy Ławce Asesora odbyło się bowiem podpisanie umowy na niemal 45 mln zł dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na rekultywację czterech kartuskich jezior.

- To wyjątkowa chwila dla gminy Kartuzy, naszego miasta. Spotykamy się przy Ławce Asesora, miejscu skąd rozpościera się przepiękny widok na panoramę Kartuz, kartuskie jezioro. Dziś wyjątkowy dzień, myślę, że na zbliżające się stulecie Kartuz, najważniejsze wydarzenie dla naszego miasta i środowiska. Kartuzy są jedynym miastem w Europie, które ze wszystkich stron otoczone jest lasem, a wewnątrz tego miasta znajdują się jeszcze cztery, przepiękne jeziora. Myślę, że te jeziora, które przejdą rewitalizację, mogą być wspaniałą przyszłością dla środowiska Kaszub, Kartuz, naszego województwa i Polski. Będzie to świadczyło o tym, że marzenia się spełniają. Te marzenia od ponad 60 lat mieszkańcy Kartuz przenosili z roku na rok. Były zapisywane w każdym studium, opracowaniach, zadaniach. Był to priorytet - oczyścić kartuskie jeziora. I to marzenie właśnie się spełnia. Podpisanie tej dzisiejszej umowy daje nam możliwość spojrzenia na nasze miasto, naszą przyrodę innym okiem - zaznaczał burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński.

- Pan burmistrz mówił, że gdy dowiedział się o tym, że ta inwestycja będzie realizowana, to popłynęły mu łzy. Dzisiaj widzę, że to wzruszenie wynikające z realizacji tak ważnej inwestycji, też jest. Jest to ważna chwila nie tylko dla Kartuz, Kaszub, ale też przykład dla całej Polski jak podejmować działania na rzecz ochrony środowiska.(...) Przykład to, co przez najbliższe cztery lata zadzieje się w czterech kartuskich jeziorach, będzie dobrym przykładem na to, w jaki sposób takie inwestycje realizować w najbliższych latach. 45 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pozwoli na to, że te jeziora odzyskają blask sprzed wielu, wielu lat. Jeziora przez lata zostały zanieczyszczone. Teraz podejmujemy wspólne działania, by odzyskać ten obraz jezior sprzed wielu lat - podkreślał poseł Piotr Müller, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Jak dodawał, kartuski projekt rekultywacji jezior jest największym w historii Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- Jest to wielkie święto dla Kartuz i całego Pomorza. Ten obszar odzyska swoje dawne piękno. To również ogromne szanse turystyczne. Gratuluję panu burmistrzowi i wszystkim ty, którzy włożyli wiele wysiłku w przygotowanie tego projektu. Życzę, abyśmy wszyscy widzieli efekty tego projektu - podsumował poseł Piotr Müller.

- Jesteśmy w Kartuzach, w sercu Szwajcarii Kaszubskiej. Tym bardziej cieszę się, że w tym miejscu możemy podpisać umowę na rekultywację czterech, przepięknych jezior o łącznej powierzchni 120 ha. Jest to zadanie bardzo ambitne, kosztowne. Dotyczy rekultywacji jezior, ale także budowy infrastruktury towarzyszącej. Na moment przed podpisaniem umowy chciałbym pogratulować panu burmistrzowi, społeczności Kartuz tego, że to przedsięwzięcie będzie realizowana w ciągu czterech lat i w setną rocznicę uzyskania praw miejskich zostanie szczęśliwie zakończone. I tego życzę - mówił Dominik Bąk, zastępca prezesa Zarządu NFOŚiGW.

- Dołączam do gratulacji. Przypomnę tylko, że przed dwoma laty spotkaliśmy się w tym samym miejscu, by otworzyć tę drogę, którą dziś tu dotarliśmy. Ta droga, którą nazwaliśmy małą obwodnicą Kartuz, była z jednym etapów przywrócenia walorów turystycznych mieszkańcom, jak i turystom. Dzisiejsze wydarzenie to przełom. Mam nadzieję, że ten innowacyjny projekt, odniesie sukces. Co będzie dawało nadzieję dla innych miejscowości, szczególnie na Kaszubach przepełnionych jeziorami - dodawał Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.

Przypomnijmy, że wniosek o dofinansowanie został złożony w maju. Pozytywnie zatwierdzony do realizacji został w lipcu br.

Pierwszy etap, czyli wydobycie i unieszkodliwienie osadów dennych z Jeziora Karczemnego ma potrwać około dwóch lat, z wyłączeniem okresu zimowego. Dno zbiornika podzielone zostanie na 10 sektorów i z nich sukcesywnie wydobywany będzie osad. Sektor aktualnie poddawany procesowi usuwania osadów zostanie oddzielony od pozostałej części jeziora kurtyną z tworzywa sztucznego, aby zapobiec osypywaniu się osadu. Usuwanie osadów dennych z jeziora przeprowadzone zostanie przy pomocy refulera, który wydobędzie osad z dna i przy pomocy rurociągu przetłoczy go do zbiorników zakotwiczonych przy brzegu jeziora. Zgromadzony w zbiornikach urobek, wraz z wodą zassaną przez refuler, ulegnie wstępnej sedymentacji.

Oddzielona woda zostanie zdekantowana i wypompowana do rurociągu przesyłowego podłączonego do miejskiej sieci kanalizacyjnej. Pozostałe osady tzw. frakcja stała, która nie będzie miała właściwości niebezpiecznych zostanie wybrana ze zbiornika za pomocą pojazdów asenizacyjnych i przetransportowana do zbiorników retencyjnych na oczyszczalni ścieków. Po wstępnej obróbce zostanie przekazana do rolniczego wykorzystania jako rodzaj nawozu. Osady niebezpieczne, ze względu na obecność metali ciężkich i innych substancji po procesie odwodnienia trafią do Gdańska, gdzie znajduje się najbliższy podmiot zajmujący się utylizacją tego typu osadów znajduje się w Gdańsku.
Klasyfikacja wydobytych partiami osadów z poszczególnych sektorów jeziora na opisane 2 grupy odbędzie się na bazie przeprowadzonych badań osadów jeziornych i przyporządkowaniu osadów z danego sektora do jednej z ww. grup.

We wszystkich czterech jeziorach objętych projektem przeprowadzona zostanie inaktywacja fosforu. Metoda ta polega na zmniejszeniu za pomocą koagulantów, dostępności tego pierwiastka dla producentów pierwotnych - głównie glonów planktonowych i sinic. Wprowadzony do jeziora środek osiada na dnie w postaci kłaczków, tworząc barierę zapobiegającą wydzielaniu się fosforu z osadów do wody. Skuteczność metody uwarunkowana jest utrzymaniem powierzchniowej warstwy osadów jeziornych w stanie względnie nienaruszonym. Koagulant będzie rozprowadzony przez specjalistów metodą powierzchniową, z łodzi.

We wszystkich czterech akwenach przeprowadzona zostanie również biomanipulacja. Projekt przewiduje zarybienie narybkiem rodzimych gatunków ryb drapieżnych: szczupaka, sandacza oraz bolenia, każdorazowo dobierając dawki roczne materiału zarybieniowego do wyników monitoringu ichtiofaunistycznego. Materiał zarybieniowy pochodzić będzie z ośrodków chowu i hodowli ryb położonych w bliskim sąsiedztwie jezior kartuskich. Zarybianie przeprowadzane będzie przez specjalistów z branży rybackiej, pod stałym nadzorem ichtiologa, metodą "z łodzi".

W projekcie uwzględniono też promenadę nad Jeziorem Klasztornym Małym oraz stworzenie ciągu pieszo - rowerowego oraz ścieżek wzdłuż Strugi Klasztornej, który podniesie atrakcyjność tych terenów oraz umożliwi aktywny tryb spędzania wolnego czasu.

Realizacja projektu potrwać ma do 2023 roku. Całkowita wartość projektu to 54.765.203,67 zł.

AL

Reklama

Umowa na niemal 45 mln dotację na rekultywację kartuskich jezior podpisana komentarze opinie

 • mieszkaniec - niezalogowany 2019-09-13 12:03:11

  Tak szczerze nie wierzę wte rekultywacje jezior, zanieczyszczenia są tak duże , grubość szkodliwego i toksycznego mułu jest tak wielka ,że tylko mechaniczne oczyszczenie dna jezior mogłoby tylko w pewnym zakresie poprawić sytuacje , do tego dochodzą ciągle jeszcze zrzuty szamb do tych jezior, ale życzę powodzenia. Takim proces oczyszczania jezior o ile tym okresie nie zarosną trwa setki lat

 • dno - niezalogowany 2019-09-13 10:16:26

  jaka firma bedzie wykonywala te rekultywacje kto te muly zagospodaruje co z rybami ktore sa teraz w jeziorach

 • mieszkaniec - niezalogowany 2019-09-13 09:43:53

  Zamiast sie cieszysz ze cos sie ruszyło z naszymi jeziorami to pier..... o polityce!nie wazne jaka partia wazne ze jest kasa na nasze jeziora!

 • w - niezalogowany 2019-09-13 08:48:57

  Wolna, samotna pani lat 29, której bardzo dokucza samotność, chętnie pozna pana do znajomości, oczywiście wolnego , któremu dokucza samotność, Jeżeli jesteś zainteresowany – proszę, odwieź mój profil na :
  https://sexanons.eu/weronika

 • tom - niezalogowany 2019-09-13 07:26:37

  Brawo!!! 60 lat nic nie robienia!!! Kartuzy? - kto to dotuje? Po co?

 • Wielki Brat - niezalogowany 2019-09-12 22:57:29

  @PiS is PEACE Cóż takiego Szanowny Kolego zażywasz? Więcej w tej wypowiedzi inwektyw pod adresem wszystkich dookoła aniżeli jakiegokolwiek sensu czy cząstkowego choćby nawiązania do samego artykułu ... Hasło PiS z Twojego nicku pasuje więc do tonu załączonej wypowiedzi jak ulał, ale PEACE, o ile znaczenie tego słowa jest Ci znane, już raczej nie za bardzo :) Jakiś rumianek może lepiej następnym razem łyknąć przed lekturą wiadomości lokalnych? Chill & Relax, szkoda nerwów :)

 • obserwator - niezalogowany 2019-09-12 22:00:03

  Brawo PIS

 • WuJoT - niezalogowany 2019-09-12 21:50:39

  Jak zrobią to z taką samą jakością, jak ulicę wylotową na Bytów (pozapadane studzienki) , to lepiej, żeby nie ruszali w ogóle tych osadów dennych. Będzie tylko jeden wielki smród.

 • #natalia - niezalogowany 2019-09-12 20:19:26

  A sroki nie odlatują teraz do ciepłych krajów?

 • Natalia - niezalogowany 2019-09-12 19:50:17

  Oczywiście kilku pasożytów musiało się podłączyć, których przez ostatnie cztery lata nikt tu nie widział. A co ze Sroką się stało, że jej tym razem nie było?

 • #zgoda - niezalogowany 2019-09-12 15:35:42

  Lepiej peowski oszołomie powiedz jak twoja peowska mafia pozbawiła Polaków miliardów złotych???

 • Zgoda - niezalogowany 2019-09-12 15:31:30

  A Pani Zwiercan kandyduje znowu do sejmu i będzie głosować na 2 ręce? Pani poseł poniosła Pani karę za łamanie prawa?

 • Zgoda - niezalogowany 2019-09-12 15:26:13

  Brawo! Ten wpis to największe osiągnięcie tylko jedynej słusznej partii aktualnie w Polsce. A tak prywatnie to jak można stracić rozum ?

 • horała - niezalogowany 2019-09-12 15:21:03

  jak ten osobnik przyczynił się do czegokolwiek w przypadku tego dofinansowania?

 • Chróst - niezalogowany 2019-10-29 12:07:19

  No i ładnie. Tylko dlaczego włodarze Kartuz i expresowe dzienniki kartuskie tak ochoczo wypowiadały się za regionalizacją, za planem Dulkiewicz i jej ekipy, za wybiciem się Pomorza na samorządność? Za co byśmy budowali? Z budżetówki?

 • gość 2019-10-30 22:23:19

  Jedni wylewają ścieki do jeziora -a drudzy będą to czyścić . Brawo . Interes się kręci

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Zatrudnię Elektryka

Zatrudnię Elektryka , więcej informacji udzielę telefonicznie .


Dom bliźniak Mezowo

OSTOJA MEZOWO Domy bliźniacze Ostoja Mezowo położone są w jednej z najbardziej malowniczych okolic Kaszub, otoczone gęstymi, kojącymi zmysły lasami..


Zatrudnię specjalistę d/s.

W związku z dynamicznym rozwojem firma handlowa specjalizująca się w sprzedaży asortymentu spawalniczego i pneumatycznego zatrudni do biura..


Przyjmę uczniów

Przyjmę uczniów na praktykę zawodu jako: - masarz-wędzarz - rzeźnik Miejsce praktyki: P.H.U. "Gosz" 83-305 Barwik ul. Kartuska 14..


Skup Aut za GotÓwkę

Kupimy każdy samochód osobowy i dostawczy rocznik 1960-2019 . - gwarantujemy szybki dojazd miłą i fachową obsługę , płacimy gotówką - zapłacimy..


poszukiwany doradca klienta

Partner Alior Bank SA zatrudni do placówki partnerskiej w Kartuzach Doradcę Klienta . Dołącz do nas , jeśli : • masz doświadczenie w obsłudze..


PRACOWNIK PRODUKCYJNY

Zatrudnimy od zaraz pracowników produkcyjnych na stanowiska, operator wycinarki laserowej, operator prasy krawędziowej. Oferujemy przeszkolenie z..


Zatrudnię Malarza -Szpachlarz

Zatrudnię malarza -szpachlarza z prawem jazdy kat B . Praca w zespole do czterech osób .Wypłacamy wszystkie świadczenia chorobowe i urlopy . Stawka..


obsługa klienta bankowego

Partner Alior Bank SA zatrudni do placówki partnerskiej w Żukowie. Doradcę Klienta Dołącz do nas , jeśli : • masz..


parapety

wykonujemy i sprzedajemy na każdy wymiar parapety wszystkie rodzaje wew i zew różne grubości duża gama kolorów do wyboru krótkie terminy najlepsze..


Toyota Avensis II 2005 2,0

Sprzedam sam. osob. TOYOTA Avensis D-4D 2,0 Diesel, moc 116 KM, wersja wyposażenia Sol. Przebieg 154 tys. Kupiony przeze mnie w Salonie Toyoty w..


Wywóz szamba

Zajmujemy się wywozem nieczystości płynnych z szamb, zbiorników bezodpływowych, zbiorników na wodę deszczową, basenów oraz przydomowych oczyszczalni..


Dom w krainie trzech jezior

Na sprzedaż dom jednorodzinny. Działka o powierzchni 1084 m w kształcie prostokąta, ogrodzona, zagospodarowana, z licznymi nasadzeniami, podjazd..


Dom bliźniak Mezowo

OSTOJA MEZOWO Domy bliźniacze Ostoja Mezowo położone są w jednej z najbardziej malowniczych okolic Kaszub, otoczone gęstymi, kojącymi zmysły lasami..


Skup Aut Gotówka od ręki

Skup Aut dobre do remontu Osobowe,Dostawcze,Terenowe,Busy wszystkie roczniki,darmowa wycena dojazd -każdy stan auta,po stłuczce,wypadku -bez opłat..


Poszukuje kobietę na sex

Zapraszam kobietę o każdym kształcie ciałka na SEX


Praca dla młodych

Dzień dobry.Jesteśmy firmą o ugruntowanej pozycji na rynku któa wykonuje wszelkiego rodzaju konstrukcje stalowe min.budowa i remonty statków,budowa..


Pomoc kuchenna

PRACA KUCHENNA


Toyota yaris 2010 przebieg

Sprzedam toyotę yaris rok produkcji 2010, poj 1.0, kolor czerwony, klimatyzacja, esz, el, pp, cz, abs, wk,. Na przejazd 100 km toyota potrzebuje ok..


Łóżko dzięcięce-dziewczęce

Sprzedam łóżko dziewczęce-dziecięce o wymiarach 80x200 z wsuwaną szufladą. Stan bdb


Sprzedam działkę

Sprzedam ogrodzoną działkę w miejscowości Tuchlino o powierzchni 811 m2 . Działka ma bezpośredni wjazd z drogi asfaltowej Tuchlino-Kujaty.


PRACOWNIK PRODUKCJI

Zatrudnimy od zaraz pracowników produkcyjnych na stanowiska, operator wycinarki laserowej, operator prasy krawędziowej oraz pomocników operatorów...


Zatrudnię pracownika do uboju

Zatrudnimy pracownika do uboju świń na pół etatu. Praca akordowa. Miejsce pracy: P.H.U. "Gosz" 83-305 Barwik ul. Kartuska 14 (niedaleko..


Sprzedam działki na trasie

Działki w Leźnie. Budowlane Inwestycyjne Itd


Przyjmę pomocnika do usług

Przyjmę pomocnika do usług ogólnobudowlanych , wszystkie informacje udzielę telefonicznie


Poszukuje pracy

Poszukuję pracy jako kierowca kat b, operator koparko ładowarki, stróż, magazynier lub podobnej. Mam 40lat Sierakowice i ok


Zatrudnię pracownika

Zatrudnimy pracownika do prac gospodarczych na cały i pół etatu. Praca zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn. Miejsce pracy: P.H.U. "Gosz"..


Mieszkanie w domu dwurodzinnym

Na sprzedaż mieszkanie 4 pokojowe w domu dwurodzinnym ok. 95m kw. Do mieszkania przynależy garaż. Działka znajduje się w cichej i przepieknej..


Jodła klaukaska/Świerk

Witam w sprzedaży oferujemy Państwu -Jodłę kaukaską w 3 gatunkach i przeróżnych wysokościach -150-180-cm -180-220-cm -220-250-cm W naszej ofercie..


Oferuję kompleksowe usługi

Witam. Mam wieloletnie doświadczenie w usługach dekarskich wykonuje rzetelnie i profesjonalnie wszelkie prace związane z dachem. Oferuję: montaż,..


Mercedes A-klasa 2002 rok

Witam! Mam do zaoferowania Mercedesa A klase W168 z półautomatyczną skrzynią biegów. Samochód w dobrym stanie mimo swojego wieku (delikatne rdzawki..


WYNAJMĘ DOM W DZIERŻĄŻNIE (3

WYNAJMĘ dla pracowników nowo-urządzony DOM w DZIERŻĄŻNIE, w pełni wyposażony, z mediami, z możliwością zakwaterowania do 10 osób. Cena za miesiąc:..


ZATRUDNIĘ KOSMETYCZKĘ

Zatrudnię kosmetyczkę Kartuzy praca dwu zmianowa, najlepiej na Swojej działalności. Osoby zainteresowane proszę o telefon 794622751.


SKUP AUT MERCEDES

Skup Aut : Kupimy MERCEDES,190,124,KACZKA,SPRINTER,KIA,PRERIO,HYUNDAI,H 100,HILUX , każdą Toyotę z rocznika 1985 roku do 2014 roku każdy model i..


Kancelaria Komornicza nr I w

Kancelaria Komornicza nr I Ryszarda Pryzmonta z siedzibą w Kartuzach zatrudni na stanowisku pracownika biurowego/referenta. CV należy składać..


Tynki cementowo-wapienne .

Oferuję tynki cementowo -wapienne. Wewnetrzne -wolne terminy.


Wynajem Usługi podnośnikiem

Wynajem podnośnika koszowego wraz z operatorem 80zł,- /h za każdą rozpoczętą godzinę Koszt dojazdu 100zł,-


Pracownik Produkcji

Zatrudnię pracownika do produkcji kontenerów mieszkalnych, biurowych. Kontakt 602636880.


DZIERŻĄŻNO - WYNAJMĘ CAŁY DOM

WYNAJMĘ dla pracowników nowo-urządzony DOM w DZIERŻĄŻNIE, w pełni wyposażony, z mediami, z możliwością zakwaterowania do 10 osób. Cena za miesiąc:..


Zatrudnię mechanika

Zatrudnię mechanika lub elektromechanika - Żukowo. Zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, wynagrodzenie zależne od posiadanego doświadczenia i..


Zatrudnię murarza cieślę

Zatrudnię murarza cieślę. Praca przy stanach surowych stała na umowę, głównie w okolicach Gdańska. Sierakowice- Kamienica Szlachecka- Kartuzy,..


Praca w sklepie internetowym -

GŁÓWNE ZADANIA: • udział w prowadzeniu sprzedaży internetowej • obsługa transakcji internetowych • przyjmowanie zamówień • obsługa klienta..


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez kartuzy.info, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

PortaleRegionalne.info Joanna Stoltman z siedzibą w Kartuzy 83-300, Mściwoja II 13 B/3

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"