Reklama

"Wiersz o muzyce" - czeczewskie spotkanie z poezją młodych

31/05/2005 20:53
W dniu dzisiejszym byłam świadkiem niezwykłej uczty duchowej. W mury szkoły w Czeczewie zawitała poezja namłodszych twórców, laureatów VI konkursu na "Wiersz o muzyce". Nigdzie indziej nie może być bardziej poetycko i muzycznie jak właśnie tam, gdyż dyrektorem placówki jest znany poeta i kompozytor, Jerzy Stachurski. Jego pasja udziela się wychowankom, a że efekty tego są wspaniałe przekonałam się osobiście. Wiersze na naprawdę wysokim poziomie, do tego piękna oprawa muzyczna - czego można chcieć więcej? Prawdziwa uczta dla miłośników sztuki przez duże s.

W konkursie uczestniczyła młodzież ze szkół powiatu kartuskiego, jak również ze szkół trójmiejskich - odpowiednio w kategoriach wiekowych. Najmłodsi poeci mieli po 8 lat! Wszyscy laureaci otrzymali dyplomy i wspaniałe nagrody rzeczowe. Ze względu na ważne spotkanie służbowe nie przybył na spotkanie wójt przodkowski, ale zastapił go należycie szef tamtejszej Rady Gminy. On też, wspólnie z dyrektorem szkoły obdarował zwycięzców, a następnie pogratulował uczniom i opiekunom tak wspaniałych utworów.

Czas umilał wszystkim barwny i sławny już przecież zespół z Borkowa pod czujnym okiem przesympatycznej opiekunki i dyrektora tej szkoły w jednej osobie. Usłyszelismy znane już utowy z płyty jaką młodzież ta nagrała w profesjonalnym studiu. Wiele z tych utworów to m.in. dzieła Jerzego Stachurskiego i Tomasza Fopke, zastępcy burmistrza Żukowa. Impreza trwała zaledwie godzinę, ale była tak podniosła i pełna "ducha", że nakarmiła wielu i to na długo. Jerzy Stachurski i jego dzieło są godne wielkich słów uznania. Pokazuje on, że młodzież to nie tylko komputer i piłka. Młodzież to również wrażliwość i prawdziwa poezja. Kto wie, może z dzisiejszych laureatów narodzą się poeci pokroju Tuwima czy Asnyka...?

Poniżej laureaci, wybrane wiersze i trochę statystyki.

- organizatorami Konkursu byli: Zespół Szkół – Szkoła Podstawowa i Publiczne Gimnazjum w Czeczewie (gmina Przodkowo, woj. pomorskie), Pomorskie Kuratorium Oświaty w Gdańsku oraz Rada Gminy w Przodkowie.

- każdy uczestnik konkursu nadesłał jeden wiersz (lub więcej) związany z szeroko pojętą tematyką muzyczną

- konkurs rozstrzygnięto w grupach wiekowych klas: klasa II-III, klasa IV-VI, klasy gimnazjalne

- na konkurs napłynęło 52 prace 50 autorów.


Laureaci:

- klasy II-III

I miejsce: Iwona Szreder, kl. III , Szkoła Podstawowa w Koloni,(opiekun: Małgorzata Szadkowska )

II miejsce: Sylwia Trzebiatowska, kl. II, Zespół Szkół w Czeczewie(opiekun: Jolanta Keler)

III miejsce: Weronika Lelek, kl. III, Szkoła Podstawowa w Kożyczkowie
( opiekun: Aldona Drywa)

- klasy IV-VI

I miejsce:
Marcin Miłosz Grzegorczyk, kl. VI, Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Gdańsku

II miejsce: Ilona Penkowska, kl. VI, Szkoła Podstawowa im. ks. dr Stanisława Sychowskiego w Skrzeszewie(opiekun: Jolanta Reszka)

III miejsce: Agata Witbrot, kl. IV „b”, Samorządowa Szkoła Podstawowa nr 33 w Gdyni (opiekun: Halina Grzegorczyk)

- wyróżnienia:

Weronika Zdrojewska, kl. V, Szkoła Podstawowa w Kożyczkowie (opiekun: Mariola Czaja)
Adam Plitt, kl. V, Szkoła Podstawowa w Wilanowie
(opiekun: Elżbieta Pielowska),
Karolina Tusk,, kl. IV, Zespół Szkół w Czeczewie

- w kategorii klas gimnazjalnych:

I miejsce:
Monika Jankowska, kl. III a, Zespół Szkół w Przodkowie(opiekun: Dorota Pyszka)

II miejsce: Sylwia Richert, kl. III, Publiczne Gimnazjum nr 1 w Żukowie(opiekun: Aleksandra Łapa)

III miejsce: Dalia Habbab, kl. III , Gimnazjum nr 28 im. Armii Krajowej w Gdańsku

- wyróżnienia: Artur Brunka, kl. III, Zespół Kształcenia i Wychowania Gimnazjum im. Stefana Wyszyńskiego w Stężycy(opiekun: Teresa Richert),
Marek Płotka, kl. III, Zespół Szkół w Czeczewie

Ponadto przyznano nagrodę wójta gminy Przodkowo Andrzeja Wyrzykowskiego, którą otrzymała Kamila Tusk z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Przodkowie.


Wiersze nagrodzone w VI Konkursie na „wiersz o muzyce”

Kategoria klas II – III



I nagroda

Iwona Szreder
ucz. kl. III
Szkoła Podstawowa w Koloni

Rozśpiewane drzewo
Śpiewa już od rana
Ósemkami o kwiatach,
ćwierćnutami o słońcu,
szesnastkami o niebie.
Aż któregoś dnia-
Cały świat dźwiękami muzyki rozbrzmiewa
i śpiewa, śpiewa, śpiewa…
I słońce się odezwało,
Promieniami w muzykę sadu pauzy powplatało,
ósemkowe- złociste,
ćwierćnutowe- słomkowe,
a pauzę półnutową rdzą poprzetykało.
Nagle w ten śpiew radosny,
Włączyły się kwiaty
I owady fruwające z płatka na płatek,
Tworząc wspaniałe chóry
Przez długie lata.



II nagroda

Sylwia Trzebiatowska
ucz. kl. II, Zespół Szkół w Czeczewie

Wiersz o muzyce

Muzyka to piękno, które nas otacza.
To ptaki wijące gniazda.
To sad pachnący jabłkiem.
Muzyka to deszcz i wiatr.
I kolorowa tęcza na niebie.
Płacz i śmiech dziecka.
Muzyka gra w każdym z nas.



III nagroda

Weronika Lelek
Ucz. kl. III
Szkoła Podstawowa w Kożyczkowie

xxx

Nad morzem gra
Muzyka piękna, cichutka.
Pan Skrzydlarski uderza w bęben,
Odgłosów wszędzie szuka.
Jeden znalazł w bębnie,
Drugi na grzędzie
Trzeciego ciągle szuka.
Nigdzie nie może go odnaleźć.

Nagle morska nutka zobaczyła odgłos,
Podniosła go, podała Skrzydlarskiemu.

I gra pan Skrzydlarski na bębnie
Pierwszy, drugi, trzeci, czwarty dźwięk.
Płynie melodia.



Kategoria klas IV-VI


I nagroda


Marcin Miłosz Grzegorczyk
(słowa, muzyka, fortepian, wykonanie)
Uczeń kl. VI
Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Gdańsku

Chodźmy, Mały Książe, szukać Polihymni,
Bo gdzieś przystanęła w pięknym Gdańsku starym!
Chodźmy, Przyjacielu, a wrócimy inni,
Chodźmy jej poszukać w zaułkach Starówki!

Słyszysz? Wielka muza z Gdańskiego Ratusza
O pełnej godzinie już „Rotę” wybija,
Potem ponad wody Motławy wyrusza
I do Filharmonii swe serce unosi.

Króla instrumentów nastraja pod Bacha,
Trąca strunę ucha słuchacza młodego.
Tutaj Polihymnia była trochę dłużej,
A potem odeszła do miejsca innego…

Posłuchaj, jak płynąc w Mariackim Kościele,
„Chorał gregoriański” mąci zwykłą ciszę.
Ze snu kamiennego budzi swych słuchaczy
I Piękną Madonnę, gdy Synka kołysze.

Słuchaj, Mały Książę, z wieży Katarzyny
Ponad Heweliuszem carillon rozbrzmiewa.
Wiesz, że Polihymnia te dzwony porusza,
Kiedy dumną „Glorię” ponad miastem śpiewa ?

Jeszcze jedno miejsce w starym, pięknym Gdańsku,
Gdzie coś dziś usłyszał zwyczajny przechodzień.
To Szkoła Muzyczna przy Gnilnej ulicy
Wejdź, tu Polihymnia przebywa na co dzień!


Do wiersza załączono CD:
W nagraniu wykorzystano fragmenty utworów:
1. Feliks Nowowiejski: „Rota”
2. Jan Sebastian Bach: „Fuga i Toccata d-moll”
3. Marcin Miłosz Grzegorczyk: „Chorał gregoriański- improwizacja”
4. Marcin Miłosz Grzegorczyk: „Gloria”
5. Marcin Miłosz Grzegorczyk: „Missa brevis”


II nagroda

Ilona Penkowska,
ucz. kl. VI
Szkoła Podstawowa im. ks. dr Stanisława Sychowskiego w Skrzeszewie

Muzyka

Co to jest muzyka?
– pyta gryki gryka
Muzyka to coś pięknego,
Trochę wrażliwego
Muzyka dopasowuje się do naszych nastrojów
czasem dziwne, śmieszne miny strojąc!
Ma serce, ma duszę
Rozwesela nas i bawi,
Lecz czasem serce jej krwawi
Wtedy jej nutka delikatnie pląsa
- innymi potrząsa
Już złych aby dźwięk wydały, nie udawały
bez muzyki byłoby smutno
i tak dziwnie pusto.



III nagroda

Agata Witbrot
ucz. kl. IV
Samorządowa Szkoła Podstawowa nr 33, Gdynia

Magiczna Harfa

Słyszysz muzykę w oddali?
To śpiewa magiczna harfa.
Przypłyną nuty na fali,
Każda jej tęczy barwa.

Niebieskiej struny chłodne tony
Wiatrem odsłonią błękit nieba.
Gdy wiosna dotknie dźwięk zielony,
Rozwiną swoje pąki drzewa.

A lato żółcią zabrzmi i czerwienią,
Nim jesień w liściach zaszeleści,
I chociaż lata w wieki się zamienią
Harfa snuć będzie swoje opowieści.



wyróżnienie

Weronika Zdrojewska
Ucz. kl. V
Szkoła Podstawowa w Kożyczkowie


Muzyka z serca wypływa.
Zgrabne palce małe,
Skaczą po pianinie.
Moje usta nucą
Piosenkę milutką.
Cienkie struny gitary
Dają głos wspaniały.
Piękne są muzyczne dźwięki
Jak ptaszęcy śpiew piękny.



wyróżnienie

Adam Plitt
ucz. kl. V
Szkoła Podstawowa w Wilanowie

Śnieżny koncert

Gwiazdki śniegu w powietrzu
Jak nutki
A w każdym płatku koncercik
Malutki
Tańczą w mym oknie
Od nocy do rana
Jutro ulepię z nich sobie bałwana



wyróżnienie

Karolina Tusk
ucz. kl. IV
Zespół Szkół w Czeczewie

Muzyka

Muzyka jest jak kwiat
Gdy jest dobry muzyk
Jest i dobry kwiat.
Gdy jest zły muzyk
Kwiat usycha i marnuje się.
Dlatego, gdy taki kwiat wyhodujemy
Nie chowajmy go przed światem. Bo robimy to coraz częściej,
A więc ogród kwiatów
Staje się coraz mniejszy.
Starajmy się, aby nasz świat
Był pełen muzyki.



Kategoria klas gimnazjalnych:

I nagroda


Monika Jankowska
kl. III a
Zespół Szkół w Przodkowie

xxx

Deszcz, co śpiewa na skałach
i wiatr, co gra na duszy.
Muzyko dziwna moja,
która się nie pokruszy
w dłoniach zachwycenia.

Świt, co się śmieje rzeką
i liść, co szepcze magią.
Muzyko piękna moja,
której to nie potrafią
Na pamięć żadne ludy.

Droga, co krzyczy piaskiem
i ptak, co nuci lotem.
Muzyka śliczna moja,
która lśni słów potokiem
niepojętej bliskości.



II nagroda

Sylwia Richert,
ucz. kl. III,
Publiczne Gimnazjum nr 1 w Żukowie

Świat Muzyki

Kiedy na trawie rosa,
a skowronek swą śpiewa pieśń,
muzyka płynie z każdego zboża kłosa,
konwalie zaczynają wianki pleść.
Każde zwierzę w lesie słucha,
jak deszcz na liściach dębu gra,
widownię zaległa cisza głucha,
bezszelestna, nikt jej nie zakłóca.
Wszystko jest piękne takie,
że łzy na myśl o tym spływają
jak cudnie, gdy fauna i flora,
jeden wspólny ton mają.
A muzyka płynie przez wieki,
Jedynie czasami człowiek,
Tych urzekających nut daleki,
Weźmie gitarę, wszystkim się zapowie
i leciutko w struny uderzy,
tak delikatnie, spokojnie, wrażliwie,
że dech zapiera w piersiach.
Wiem trudno w to uwierzyć,
Ludzie są szczęśliwi, bo wiedzą,
że od teraz tylko muzyka ich żywi.



III nagroda

Dalia Habbab
kl. III
Gimnazjum nr 28 im. Armii Krajowej w Gdańsku

Wiersz o muzyce…

Jest jedna miłość co ludzi łączy,
Jest jedna wartość co nigdy nie znika.
Choć coraz to inne tony z instrumentów sączy
To przez najtwardsze serca duszy dotyka.
Ona od początku świata istniała.
Przygrywała radościom i smutkom.
Wielką swą mocą narody jednała,
Czasem szybką a czasem wolną nutką.
Na polach walki gdzie ludzie ginęli
Niczym dobra matka, pocieszycielką była.
Podczas narodzin i podczas wesel
Okrzykom wesołości i miłości towarzyszyła.
W czasie pogrzebów na pożegnanie
Drogiej osobie co odeszła i już nie wróci,
Swym żałobnym tonem wyrażającym ból i oddanie
Ukazywała jak wielu ludzi cierpi i smuci się.
Wieczorami przy ogniskach
Gdy gwiazdy świecą na czarnym niebie,
Ona płynie niczym fala
Co zalewa ukojeniem mnie i Ciebie.
Jesienią, gdy wiatr i śnieg na dworze
Gdy szaro i smutno jest wszędzie
Ona rozgrzewa i ukazuje świat w kolorze,
Nastawia na myślenie, że dobrze będzie.
Odzwierciedleniem uczuć, co ludzi łączy,
Cudownym zjawiskiem co nie znika,
Odwieczną towarzyszką i pocieszycielką
Jest właśnie- muzyka…



wyróżnienie

Artur Brunka
ucz. kl. III
Zespół Kształcenia i Wychowania Gimnazjum im. Stefana Wyszyńskiego w Stężycy

Zwariowany koncert uczuć

Radość mą harfy grają.
Smutek skrzypce dźwiękiem ogłasza.
Szczęśliwe dźwięki gitary mają,
Zadumanie dzwony wnoszą.

Złość mą bębny wyrażają,
Nienawiść puzony sławią.
Zwariowane basy grają,
Harmonijki dźwiękiem bawią.

Tamburyn, trójkąty, flety,
Fortepian, pianino, gwizdki,
Perkusje i klarnety-
To moje uczucia wszystkie.

I to zwyczaj tej orkiestry,
Uczucia wciąż dźwięki ślą.
Zaczynają grać koncerty,
Zwariowany noszą ton.



wyróżnienie

Marek Płotka
Ucz. kl. III
Zespół Szkół w Czeczewie

Symfonia morza

Już pierwsze statki wpłynęły
Na pustą oceanu pięciolinię
Niczym nuty w szeregu stanęły
I czekają, a czas Łynie

Płynie powoli,
Podczas, gdy morze ciągle spokojnie stoi

Wtem wiatr zerwał się nagle
Poruszył morze i statki
Wzdęły od wiatru żagle okrętów
Odległe od rodzinnego portu – matki

Tak jak muzyka, gdy ledwo się zaczyna
I końca nie widać jej melodii
To nie jest początek, to nie koniec się nie zaczyna

To rytm jak fala – przyczyna
Symfonię morza rozpoczyna

Okręty nutki dalej płyną
Przemierzając ocean jak pięciolinię
Może żadnego akordu nie ominą
Albo innym rytmem popłyną
Zbierając ze sobą zbłąkaną muzyczną flotę
Którą wielki wirtuoz, dyrygent – nawigator
Skierował na nieznaną wodę
Pełną dziwnych tonów, na niezgłębiony muzyczny tor

I tylko rytm jak fala – przyczyna
Symfonię morza rozpoczyna

Wiatr cichnie powoli
Fale zanikną
Tak jakby posłuszne dyrygenta woli
Instrumenty przyrody milkną
Każdy jeden zbłąkany okręt
Bezpiecznie dopłynął do przystani
Nagrodzono brawurowy przyrody występ
Gromkimi brawy morskiej widowni

Cała muzyka dawna ucicha
Wszystkie nuty zanurzyły się w morskie fale
Została już tylko tafla cicha
Niosąca morskiego koncertu głuchą falę

A rytm jak fala- przyczyna
Symfonię morza rozpoczyna



nagroda wójta gminy Przodkowo Andrzeja Wyrzykowskiego

Karolina Tusk
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Przodkowie

„Słuchaj, słuchaj, słuchaj”

Muzyki płomień każdy
ma w sobie.
Każdy coś nuci, śpiewa
i mruczy.
Każdego poruszy szum
przydrożnego drzewa.
I kwiaty budzące się wiosną
Też swą melodią
Pokazać chcą, że rosną.

I ja swe wrażenia
Wynucę, wyśpiewam
I ty mi usłyszeć dasz
Co siedzi w Tobie
Co dla mnie masz.

Tak- dla mnie
świat jak wielka nuta
Porwie każdego kto słucha
Więc i ty
Słuchaj, słuchaj, słuchaj…



Kate Sz.
Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo Kartuzy.info




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości