:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 8°C

Wędkarze oskarżają gminę o wytrucie ryb w rzece. Jest zawiadomienie do prokuratury

Interwencje, Wędkarze oskarżają gminę wytrucie rzece zawiadomienie prokuratury - zdjęcie, fotografia
Kartuzy.info 07/11/2019 11:52
Ania Lehmann

Do kartuskiej prokuratury trafiło zawiadomienie Polskiego Związku Wędkarstwa w Gdańsku w sprawie wytrucia ryb w rzece Mała Słupina, co ma być skutkiem zrzutu ścieków do tejże rzeki z gminnej oczyszczalni ścieków w Przodkowie. Jest to pokłosie sprawy o której pisaliśmy już nie raz. Brunatna breja, a więc nieoczyszczone ścieki, zdaniem wędkarzy, miały wpływać do rzeki od miesięcy.

Przypomnijmy, że nieoczyszczone ścieki wpływały notorycznie do rzeki Klasztornej Strugi (część rzeki Mała Słupina) na terenie gminy Przodkowo. Jak podkreślają wędkarze, działo się tak od miesięcy. Nie tylko powodowało to smród, ale także ciągłe zanieczyszczanie potoku, co niewątpliwie wpłynie na liczbę ryb. Sprawę w swoje ręce wzięli więc wędkarze, którzy dotarli do źródła skażenia. Okazała się nią gminna oczyszczalnia ścieków. O sprawie powiadomiono Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku, którzy pobrali próbki wody do badań. 

Wyniki badań próby z dnia 27 września wykazały wysokie przekroczenia dopuszczalnych stężeń wskaźników zanieczyszczeń w odprowadzanych ściekach, określonych w pozwoleniu wodnoprawnym. Pobrane w kolejnych dniach próbki wody, jak poinformował WIOŚ, nie wykazały już przekroczeń wskaźników zanieczyszczeń w odprowadzanych ściekach.

Jak ustalił Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, przyczyną zdarzenia było ponadnormatywne przyjęcie ścieków dowożonych wozami asenizacyjnymi, w wyniku czego nastąpiło zahamowanie procesu oczyszczania ścieków, a tym samym zrzut nieoczyszczonych ścieków do rzeki Klasztornej Strugi. Winny, zdaniem WIOŚ, kierownik referatu gospodarki komunalnej gminy Przodkowo, został ukarany mandatem.

Na tym sprawa by się zakończyła, gdyby nie wędkarze, którzy uważają, że proceder, do którego dochodziło w ostatnich miesiącach, znacząco wpłynął na środowisko życia rzeki. Polski Związek Wędkarski Okręg w Gdańsku złożył w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury.

PZW w Gdańsku oskarża gminę Przodkową o  dokonanie zanieczyszczenia wody Rzeki Małej Słupiny (nazywanej w jej górnym biegu – Klasztorną Strugą), poprzez niekontrolowany zrzut nieczystości komunalnych, zawierających groźne dla życia i zdrowia człowieka bakterie i substancje chemiczne, które winny podlegać oczyszczeniu i neutralizacji w ramach procesów technologicznych realizowanych na terenie gminnej oczyszczalni ścieków w Przodkowie i spowodowanie w ten sposób zagrożenia dla zdrowia wielu osób, oraz zniszczeń w świecie roślinnym i zwierzęcym, polegających na niemal całkowitym wyginięciu ryb zamieszkujących wskazaną rzekę.

Ponadto zarzuca wyginięcie ryb zamieszkujących wskazany odcinek rzeki, jak i niedopełnienie obowiązków przez wójta gminy Przodkowo lub osoby upoważnionej, polegających na braku odpowiedniego nadzoru nad instalacjami gminnej oczyszczalni ścieków w Przodkowie i dopuszczenie do dostępu, do instalacji technologicznych tej oczyszczalni osób nieuprawnionych, w następstwie czego nie kontrolowano ilości przywożonych do oczyszczalni ścieków, co doprowadziło do ich niekontrolowanego zrzutu, bezpośrednio do rzeki.

Jak informuje prokurator Marek Kopczyński, zawiadomienie wpłynęło do kartuskiej prokuratury. Trwają czynności sprawdzające.

Do sprawy wrócimy.

W galerii przedstawiamy zdjęcie dokumentujące wpływ zanieczyszczonej wody do rzeki z 6 listopada br.

Reklama

Wędkarze oskarżają gminę o wytrucie ryb w rzece. Jest zawiadomienie do prokuratury komentarze opinie

 • gość 2019-11-07 12:20:57

  brawo! mam nadzieję, że sprawa nie przejdzie bez echa!

 • gość 2019-11-07 12:58:41

  I o to chodziło. Brawa dla PZW. Ukarano jednego urzędnika (paranoja), ale to przecież Gmina Przodkowo czerpała korzyści z nielegalnych działań. Teraz powinna za to zapłacić, aby na tym oszustwie nie zyskała, lecz straciła.

 • gość 2019-11-07 17:23:57

  Wojtek nie dajcie się. Gmina zwodzi i kłamie. Popytajcie ludzi którzy znają się na oczyszczalniach i chcą rozmawiać. Są tacy. Zróbcie jeszcze teraz badania. Oczyszczalnia to nie piekarnia. Nie da się jej przywrócić w kilka tygodni. Teraz jest zimno i jest trudniej. Prawdopodobnie dalej zrzucają.

 • gość 2019-11-07 17:26:43

  Ja bym wyłączył kartuską prokuraturę. To też będzie lepsze dla samej prokuratury.

 • gość 2019-11-07 17:45:26

  Pani Lidka jest kozłem ofiarnym.

 • Gość - niezalogowany 2019-11-07 18:06:39

  Kto to pisze? Jeden wielki bełkot. Nie da sie czytać..

  Ponadto zarzuca wyginięcie ryb zamieszkujący wskazany odcinek wskazanej rzeki, jak i niedopełnienie obowiązków przez wójta gminy Przodkowo lub osoby upoważnionej polegających na braku odpowiedniego nadzoru nad instalacjami gminnej oczyszczalni ścieków w Przodkowie i dopuszczenie do dostępu, do instalacji technologicznych tej oczyszczalni osób nieuprawnionych, w następstwie czego nie kontrolowano ilości przywożonych do oczyszczalni ścieków, co doprowadziło do ich niekontrolowanego zrzutu, bezpośrednio do rzeki.

 • gość 2019-11-07 18:26:34

  Dla mnie jest zrozumiałe. Ktoś zniszczył środowisko naturalne i żyjące organizmy. Teraz beknie.

 • nie dajcie sie - niezalogowany 2019-11-07 19:55:28

  Pilnujcie i nie dajcie się wmanewrowac. Beda chcieli ukręcic łeb wydrze.

 • I bardzo dobrze - niezalogowany 2019-11-07 22:39:27

  I prawidłowo.
  Gmina powinna odpowiadać za to co dzieje się na jej podwórku tym bardziej że od miesięcy miała to za przeproszeniem w du*ie.
  Z jednej strony urzędnicy biegają wokół kartuskich jezior, kombinują jak je oczyścić a kilkanaście km dalej mają wyje**e i leją szambo do rzeki. Normalnie średniowiecze.

 • Gość - niezalogowany 2019-11-07 23:25:28

  To przez ludzi, którzy uwarzą ze można, bo czuja biznes ! W Gminie Kartuzy, nic lepiej ! Ale to się skończy, powoli do celu i będzie zdziwienie

 • gość 2019-11-08 07:06:42

  Ludzie też wrzucają wszystko do szamb. Tak jakby byłby to kosz na śmieci. Co niektórzy w ogóle nie wywożą chyba, że jest kontrola to wywożą i załatwiają kwity od szambowozów. Ukrócić ten proceder raz na zawsze

 • gość 2019-11-08 07:28:59

  Wojtek pojedźcie jeszcze w nocy l w dzień. Dajcie komuś zbadać rzekę bo nie wierzę aby ona się tak szybko oczyściła.
  A 500zł za zatruwanie na taką skalę to śmiech. To jak ja będę wylewać ścieki to powinienem dostać 1zł.
  Takie karanie uczy, że nie warto oczyszczać, a lepiej zrzucać do rzeki

 • gość 2019-11-08 10:14:14

  WIOŚ powinien się wstydzić za nałożenie takiej kary. 500 zł to kpina. Pewnie się ugadali z Wójtem. Cały czas mówimy o ochronie środowiska a tu gmina robi takie rzeczy a WIOŚ daje przyzwolenie na to. WSTYD!!!

 • Ja - niezalogowany 2019-11-08 10:34:22

  Bardzo dobrze, tak trzymać, trzeba ich do muru przycisnąć, ja płacę za odbiór sciekow a oni je w rzekę.... skandal. Mam nadzieję że to się skończy!

 • gość 2019-11-08 11:16:19

  czy ktoś wie jak wygląda sytuacja składowiska odpadów trujących i radioaktywnych na pograniczu Kobysewa i Smołdzina w żwirowni w lesie na pograniczu z Borkowem....wypływa tam żółta maź.....

 • gość 2019-11-08 11:35:12

  Nie ma co się przejmować. Przykład idzie z góry. 500 zł i załatwione. ha ha ha

 • gość 2019-11-08 12:14:00

  Powinni skontrolować każdą oczyszczalnie

 • Gość xxx - niezalogowany 2019-11-08 18:46:09

  Co do żwirowni w Kobysewie to wszystko załatwione tzn. Zamiecione pod dywan Tatuś Kuchta wszystko załatwił bez żadnej kary!!! A Piotruś teraz wielki biznesmen.

 • Gość - niezalogowany 2019-11-08 20:51:01

  W suleczynie też do Słupi ścieki się przelewają i nikomu to nie przeszkadza bo to Sulęczyno jest hi hi jaka władza taka gmina

 • Gość - niezalogowany 2019-11-08 20:51:57

  W suleczynie też do Słupi ścieki się przelewają i nikomu to nie przeszkadza bo to Sulęczyno jest hi hi jaka władza taka gmina

 • gość 2019-11-08 22:08:56

  Tylko tu już przesadzili. Ludzie płacili za oczyszczanie, a ci to po prostu wlewali do rzeki. Tak to i ja potrafię.

 • Gość - niezalogowany 2019-11-10 14:11:30

  W Kobysewie nic nie zostało pozamiatane pod dywan. Wszystko zostało sprzątaniete. Ci co nie maja co robic maja najwiecej do powiedzenia i to nieprawdy.

 • Gość z Kobysewa - niezalogowany 2019-11-11 12:34:36

  Ja tam mieszkam i wiem jak to było zrobione pare wywrotek wywieźli i przywieźli trochę czystej ziemi a zwozili tak ponad rok czasu!!! Chodziłem na spacery to widziałem a czy karę za nielegalne składowanie zapłacili ?? Założę się ze Radny Kuchta wszystko załatwił !!! ( żeby nie płacili a ile ton tej trucizny tam jeszcze leży w ziemi ) mieszkańcy to trzeba nagłośnić do tv niech zrobią program z tego wysypiska !!!!

 • gość 2019-11-12 07:37:01

  To ciekawa informacja. Powiadomcie TVN i prokuraturę żeby zrobili odkrywkę. Przecież to wszystko idzie w grunt i do wody. Potem to pijemy i dziwimy się, że jest wszechobecny rak.

 • Gość - niezalogowany 2019-11-12 08:58:53

  Właśnie, jaki problem zrobić odkrywkę i pobrać próbki gleby do analizy? Takie skażenie to na dziesiątki lat pozostaje...

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Rolety,plisy,żaluzje,moskitier

Witam, Posiadam w ofercie wszystkie rynkowe rodzaje rolet ,żaluzji alu,drewnianych,pionowych,oraz żaluzji plisowanych,a tak,ze moskitiery .Bogaty..


Toyota Avensis II 2005 2,0

Sprzedam sam. osob. TOYOTA Avensis D-4D 2,0 Diesel, moc 116 KM, wersja wyposażenia Sol. Przebieg 154 tys. Kupiony przeze mnie w Salonie Toyoty w..


Tynki cementowo-wapienne .

Oferuję tynki cementowo -wapienne. Wewnetrzne -wolne terminy.


Zatrudnię murarza cieślę

Zatrudnię murarza cieślę. Praca przy stanach surowych stała na umowę, głównie w okolicach Gdańska. Sierakowice- Kamienica Szlachecka- Kartuzy,..


ZATRUDNIĘ KOSMETYCZKĘ

Zatrudnię kosmetyczkę w gabinecie kosmetycznym w Kartuzach. Tel. 507392185


Pomoc kuchenna

PRACA KUCHENNA


Mercedes A-klasa 2002 rok

Witam! Mam do zaoferowania Mercedesa A klase W168 z półautomatyczną skrzynią biegów. Samochód w dobrym stanie mimo swojego wieku (delikatne rdzawki..


parapety

wykonujemy i sprzedajemy na każdy wymiar parapety wszystkie rodzaje wew i zew różne grubości duża gama kolorów do wyboru krótkie terminy najlepsze..


Kartuzy 2-pokojowe

Dwa pokoje częściowo umeblowane, kuchnia umeblowana i wyposażona w AGD, łazienka oraz przedpokój. Cena najmu 800zł + czynsz +media. Kaucja zwrotna..


Toyota yaris 2010 przebieg

Sprzedam toyotę yaris rok produkcji 2010, poj 1.0, kolor czerwony, klimatyzacja, esz, el, pp, cz, abs, wk,. Na przejazd 100 km toyota potrzebuje ok..


Skup Aut Złomowanie-Kasacja

Skup Aut Osobowe,Dostawcze,Terenowe,Busy wszystkie roczniki,darmowa wycena i dojazd -każdy stan auta,po stłuczce,wypadku -bez opłat i przeglądu..


Oferuję kompleksowe usługi

Witam. Mam wieloletnie doświadczenie w usługach dekarskich wykonuje rzetelnie i profesjonalnie wszelkie prace związane z dachem. Oferuję: montaż,..


WYNAJME DOM

Wynajmę dom w Kiełpinie, 4 pokoje, kuchnia łazienka + garaż z dużym ogrodem


KAFELKOWANIE-REMONTY

Witam wykonam prace remontowe w zakresie: -kafelkowanie(łazienki, salony, kotłownie itp) -klejenie cegły -szpachlowanie malowanie -zabudowy..


Zatrudnię pracownika do usług

Zatrudnię pracownika ogólnobudowlanego. Jesteśmy firmą z doświadczeniem. Pracujemy od poniedziałku do piątku. Stałe zlecenia na bieżąco. Proponujemy..


Skup Aut Gotówka od ręki

Skup Aut dobre do remontu Osobowe,Dostawcze,Terenowe,Busy wszystkie roczniki,darmowa wycena dojazd -każdy stan auta,po stłuczce,wypadku -bez opłat..


kosztorysant robót

Poszukujemy kosztorysanta branży energetycznej. Doświadczenie mile widziane. Wymagane wykształcenie min. średnie elektryczne, energetyczne,..


Zatrudnię mechanika

Zatrudnię mechanika lub elektromechanika - Żukowo. Zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, wynagrodzenie zależne od posiadanego doświadczenia i..


WYNAJMĘ DOM W DZIERŻĄŻNIE (3

WYNAJMĘ dla pracowników nowo-urządzony DOM w DZIERŻĄŻNIE, w pełni wyposażony, z mediami, z możliwością zakwaterowania do 10 osób. Cena za miesiąc:..


Poszukiwany kucharz i pomoc

Poszukujemy kucharza oraz pomocy kuchennej w barze 100g, otwierającym się w Leźnie. Kuchnia głównie Polska


Tapety/Fototapety/Dekoracje

Oferuje profesjonalne usługi w zakresie tapet i fototapet oraz różnego rodzaju dekoracji wnętrz. Więcej informacji pod numerem telefonu 791688616..


Pracownik Produkcji

Zatrudnię pracownika do produkcji kontenerów mieszkalnych, biurowych. Kontakt 602636880.


Pomocnik do pracy przy dachach

Witam,poszukuje pomocnika do pracy przy dachach, Wymagania,tylko chęci do pracy Praca 5 dni w tygodniu po 9godz. Płaca co tydzień . Przodkowo


PRACOWNIK PRODUKCYJNY

Zatrudnimy od zaraz pracowników produkcyjnych na stanowiska, operator wycinarki laserowej, operator prasy krawędziowej. Oferujemy przeszkolenie z..


Zatrudnię Malarza -Szpachlarz

Zatrudnię malarza -szpachlarza z prawem jazdy kat B . Praca w zespole do czterech osób .Wypłacamy wszystkie świadczenia chorobowe i urlopy . Stawka..


Skup Aut za GotÓwkę

Kupimy każdy samochód osobowy i dostawczy rocznik 1960-2019 . - gwarantujemy szybki dojazd miłą i fachową obsługę , płacimy gotówką - zapłacimy..


DZIERŻĄŻNO - WYNAJMĘ CAŁY DOM

WYNAJMĘ dla pracowników nowo-urządzony DOM w DZIERŻĄŻNIE, w pełni wyposażony, z mediami, z możliwością zakwaterowania do 10 osób. Cena za miesiąc:..


Wywóz szamba

Zajmujemy się wywozem nieczystości płynnych z szamb, zbiorników bezodpływowych, zbiorników na wodę deszczową, basenów oraz przydomowych oczyszczalni..


SKUP AUT MERCEDES

Skup Aut : Kupimy MERCEDES,190,124,KACZKA,SPRINTER,KIA,PRERIO,HYUNDAI,H 100,HILUX , każdą Toyotę z rocznika 1985 roku do 2014 roku każdy model i..


Wynajem Usługi podnośnikiem

Wynajem podnośnika koszowego wraz z operatorem 80zł,- /h za każdą rozpoczętą godzinę Koszt dojazdu 100zł,-


Sprzedam działkę

Sprzedam ogrodzoną działkę w miejscowości Tuchlino o powierzchni 811 m2 . Działka ma bezpośredni wjazd z drogi asfaltowej Tuchlino-Kujaty.


Skup Aut Mercedes

Skup Aut :Mercedesów 124,190,sprinter,kaczor i inne . Kupimy każdą Toyotę z rocznika 1985 roku do 2019 roku każdy model i stan Avensis,Corolla..


Łóżko dzięcięce-dziewczęce

Sprzedam łóżko dziewczęce-dziecięce o wymiarach 80x200 z wsuwaną szufladą. Stan bdb


Usługi podnośnikiem koszowym

Wynajem podnośnika koszowego wraz z operatorem 80zł,- /h za każdą rozpoczętą godzinę Koszt dojazdu 100zł,-


Mam do wynajęcia dwuosobowy

Mam do wynajęcia ładny pokój w Kartuzach, osiedle Derdowskiego. Dostępny od zaraz. Pokój umeblowany. Znajduje się w mieszkaniu M-4 w bloku na..


Elektryk Turbin Wiatrowych

Robur Baltic Sp. z o.o. od ponad dziesięciu lat świadczy usługi techniczne dla sektora energetyki wiatrowej. W całej Europie oddaliśmy do użytku..


Zatrudnie do pracy

Firma budowlana  zatrudni do pracy  pracowników budowlanych w szczególnosci murarzy. Oferujemy bezstresową pracę w naprawdę miłej atmosferze...


Poszukuje pracy

Poszukuję pracy jako kierowca kat b, operator koparko ładowarki, stróż, magazynier lub podobnej. Mam 40lat Sierakowice i ok


Zaginął pies Jag Terier Rąb

Witam wczoraj koło godziny 13.00 zaginął mi pies w miescowosci Trzy rzeki -Rąb kreci sie gdzies po wioskach... jesli ktos go widział to bsrdzo..


Parapety

Witam, Oferuje wysokiej jakosci parapety z konglomeratu pod indywidualny wymiar o grubosci 2cm i 3 cm. 20 kolorów,rodzajów do wyboru . Po za tym..


Przyjmę pomocnika do usług

Przyjmę pomocnika do usług ogólnobudowlanych , wszystkie informacje udzielę telefonicznie


Dom w krainie trzech jezior

Na sprzedaż dom jednorodzinny. Działka o powierzchni 1084 m w kształcie prostokąta, ogrodzona, zagospodarowana, z licznymi nasadzeniami, podjazd..


Sprzedam działki na trasie

Działki w Leźnie. Budowlane Inwestycyjne Itd


ZATRUDNIĘ KOSMETYCZKĘ

Zatrudnię kosmetyczkę Kartuzy praca dwu zmianowa, najlepiej na Swojej działalności. Osoby zainteresowane proszę o telefon 794622751.


Poszukuje kobietę na sex

Zapraszam kobietę o każdym kształcie ciałka na SEX


PRACOWNIK PRODUKCJI

Zatrudnimy od zaraz pracowników produkcyjnych na stanowiska, operator wycinarki laserowej, operator prasy krawędziowej oraz pomocników operatorów...


Mieszkanie w domu dwurodzinnym

Na sprzedaż mieszkanie 4 pokojowe w domu dwurodzinnym ok. 95m kw. Do mieszkania przynależy garaż. Działka znajduje się w cichej i przepieknej..


Kancelaria Komornicza nr I w

Kancelaria Komornicza nr I Ryszarda Pryzmonta z siedzibą w Kartuzach zatrudni na stanowisku pracownika biurowego/referenta. CV należy składać..


Wykonam prace remontowe

Witam wykonam prace Remontowe mieszkań docieplenia poddaszy, wykończenia wnętrza szpachlowanie, malowanie układanie paneli. Zachęcam do kontaktu


Jodła klaukaska/Świerk

Witam w sprzedaży oferujemy Państwu -Jodłę kaukaską w 3 gatunkach i przeróżnych wysokościach -150-180-cm -180-220-cm -220-250-cm W naszej ofercie..


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez kartuzy.info, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

PortaleRegionalne.info Joanna Stoltman z siedzibą w Kartuzy 83-300, Mściwoja II 13 B/3

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"