:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 4°C
powietrze B. dobre
Wieści z samorządów, Zakaz sprzedaży alkoholu północy Kartuzach uchylony - zdjęcie, fotografia
 • fot. AL
 • fot. AL
 • fot. AL
 • fot. AL
 • fot. AL
Kartuzy.info 09/08/2019 12:47
Ania Lehmann

Radni znieśli zakaz sprzedaży alkoholu po północy w Kartuzach, który obowiązywał przez ostatni rok. Z wnioskiem o zniesienie prohibicji do urzędu nie raz zgłaszali się przedsiębiorcy. Tym razem mimo wielu głosów przeciwnych, udało się uchylić uchwałę.

Z wnioskiem o uchylenie uchwały zakazującej sprzedaż alkoholu w Kartuzach w godzinach od północy do szóstej rano wystąpili przedsiębiorcy. To, że uchwała ogranicza swobody mieszkańców i obowiązująca w przyjętej pod koniec poprzedniej kadencji formie, jest ona niezgodna z prawem, podnosił też radny Tyberiusz Kriger.

- Od samego początku uważałem, że ta uchwała naruszała zasadę równości i swobód podmiotów działających na terenie gminy Kartuzy. Zgadzam się z tym, co mówi pan radny Tyberiusz. Dziękuje za ten rozsądny głos. Jest to naruszenie swobód i praw obywatelskich. Uważam, że powinniście jako radni uchylić tę uchwałę. Ograniczenie niczego nie wprowadzi. Każdy kto będzie chciał znaleźć formę spożycia alkoholu, to ją znajdzie. Kupi pół godziny przed zakazem, ale wtedy nie kupi jednej butelki, ale kilka, żeby przypadkiem nie zabrakło. Zrobiliśmy prohibicję na terenie miasta, ale taksówki jeżdżą do Grzybna, Łapalic, Dzierżążna i tam kupuje się alkohol. Powoduje to też, niejednokrotnie za kierownicę wsiadają ludzie po alkoholu, powodując zagrożenie w ruchu. Chodzi o to, żeby ograniczyć takie zachowania. Jedno jest pewne. Ten kto chce spożyć alkohol, to znajdzie sposób, aby go kupić i spożyć - podkreślał burmistrz Mieczysław Grzegorz Gołuński.

- Byłam za uchyleniem tej uchwały. Jednak przekonało mnie stanowisko pana Jarosława Plichty, funkcjonariusz policji, podczas jednej z komisji przekonał mnie, że ten zakaz był słuszny, bo zminimalizował sytuacje, do których dochodziło na rynku po północy - mówiła radna Klaudia Kałużna.

- Nie ukrywam, że sprawa jest kontrowersyjna. Byłem za tym, aby ten zakaz znieść z racji też tego, że w tej sprawie zgłaszał się do mnie jeden z właścicieli sklepów. Przekonała mnie jednak wypowiedź pana Jarosława Plichty, naczelnika wydziału prewencji kartuskiej komendy, który ma doświadczenie w tym względzie. Powiedział, że wprowadzeniu prohibicji na deptaku jest zdecydowanie większy ład, większy porządek i nie ma tylu interwencji. Dodatkowo dr Jacek Wesołowski również stwierdził, że zmniejszyła się liczba osób, która zgłaszała się do szpitala w godzinach nocnych. Te wypowiedzi sprawiły, że zmieniłem zdanie i zagłosuję przeciw zniesieniu zakazu - zaznaczał z kolei Mariusz Treder, przewodniczący Rady Miejskiej w Kartuzach.

- Nie zgadzam się z funkcjonariuszem naszej policji. Zwiększyliśmy liczbę monitoringu w mieście, również w tym rejonie znajduje się monitoring, który służy do wyłapywania takich sytuacji. Służby policji mają do niego wgląd i jeśli reagują skutecznie na takie zdarzenia, tak jak powinni, to dlatego tych zagrożeń jest coraz mniej. Po to jest właśnie monitoring i służby. To, że zmniejszyła się liczba interwencji, nie jest wynikiem zakazu sprzedaży alkoholu, ale monitoringu i odpowiedniego działania służb, sprawności funkcjonariuszy policji i ochrony - ripostował burmistrz Mieczysław Grzegorz Gołuński.

- Chciałbym apelować o rozwagę. Mam przed sobą artykuł dotyczący Rzeszowa, gdzie zapadł nawet wyrok sądu. Zakaz sprzedaży alkoholu został uchylony. Podobna sytuacja miała miejsce w Krakowie. Zakaz obowiązujący w tym momencie naraża gminę Kartuzy na ewentualne odszkodowania ze strony przedsiębiorców. Także proszę o wzięcie tego pod uwagę podczas głosowania - apelował radny Tyberiusz Kriger.

Ostatecznie radni dziewięcioma głosami "za", przy sześciu przeciwnych i trzech wstrzymujących znieśli zakaz sprzedaży alkoholu w mieście po północy. "Za" zagłosowali: Mirosława Bobkowska, Tyberiusz Kriger, Mirosław Paczoska, Lidia Plichta, Jacek Richert, Irena Roszkowska, Arkadiusz Socha, Halina Steinka oraz Dorota Zarach. Przeciw zagłosowali: Andrzej Borzestowski, Andrzej Dawidowski, Ryszard Duszyński, Aleksandra Pruszak, Andrzej Pryczkowski i Mariusz Treder. Od głosu wstrzymali się: Tomasz Belgrau, Klaudia Kałużna oraz Jarosław Plichta.

Przypomnijmy, że nowelizacja ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi daje gminom nowe kompetencje. W myśl nowych przepisów samorządy mogą decydować o liczbie punktów, gdzie sprzedawany jest alkohol, a nawet w jakich godzinach. Z możliwości, jakie daje ustawa postanowili skorzystać kartuscy radni, którzy w lipcu 2018 roku wprowadzili zakaz sprzedaży napojów alkoholowych na terenie miasta w godzinach od północy do szóstej rano.

Z takim wnioskiem wystąpił ówczesny radny Jerzy Pobłocki. Uzasadniał go tym, że w godzinach nocnych na Rynku dochodziło do zakłócania spokoju przez osoby nadużywające alkoholu oraz bezdomnych.

- Nic się nie robi w tym mieście, żeby panował porządek w nocy. W ostatnim tygodniu znów były ekscesy na Rynku. Nikt nad tym nie panuje. I to nie są moje głosy, bo ja już tego nie słyszę, wyniosłem się z pokoju od strony ulicy. To głosy innych mieszkańców tej ulicy. Proszę przyjść wieczorem do Kartuz, po godzinie 24 i zobaczyć, co się dzieje. Wszyscy sobie grzecznie śpią, a ja to widzę. Mnie się ktoś pod drzwiami załatwia, a nie państwu - podnosił wówczas radny.

Jego wniosek poparło dziesięciu radnych, co poskutkowało nocną prohibicją w Kartuzach.

AL

Reklama

Zakaz sprzedaży alkoholu po północy w Kartuzach uchylony komentarze opinie

 • nygus - niezalogowany 2019-08-13 19:12:55

  znowu kler w akcji ... mam ich dosyć......meliny wróciły !!!na plebanie?

 • Escobar - niezalogowany 2019-08-13 04:12:27

  W Grzyb ie nie ma CPN idioci!!

 • kieliszek - niezalogowany 2019-08-10 10:40:19

  a niech pija nawet w nocy

 • Jan - niezalogowany 2019-08-10 06:48:50

  Czyli policjant gorąco namawia do zakazu a potem się wstrzymuje od głosu?????Czy to dwie różne osoby ?

 • Qurde Mol - niezalogowany 2019-08-09 22:44:46

  i bardzo dobrze, bo ten co nie może pić ,ten raczej będzie pił, a ten co nie może pograć ,ten na pewno nie pogra

 • kaczor - niezalogowany 2019-08-09 21:16:03

  Do czego polacy zdążają z tym alkoholem.

 • Anton - niezalogowany 2019-08-09 20:12:35

  Alkoholu w mieście po północy. "Za" zagłosowali: Mirosława Bobkowska, Tyberiusz Kriger, Mirosław Paczoska, Lidia Plichta, Jacek Richert, Irena Roszkowska, Arkadiusz Socha, Halina Steinka oraz Dorota Zarach. Głosy wstrzymujące które w tym przypadku są za alkoholem Tomasz Belgrau, Klaudia Kałużna oraz Jarosław Plichta. Wniosek alkohol jednak łączy -to dziwna koalicja biorąc pod uwagę żę na sesji podawana jest tylko: woda kawa i herbata

 • Fan - niezalogowany 2019-08-09 19:22:16

  Dajcie tu zdjęcie gołych pleców radnej

 • Abstynent - niezalogowany 2019-08-09 17:37:54

  Ci którzy głosowali za chyba nie do końca byli trzeźwi

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Przyjmę pomocnika do usług

Przyjmę pomocnika do usług ogólnobudowlanych , wszystkie informacje udzielę telefonicznie


Wykonam prace remontowe

Witam wykonam prace Remontowe mieszkań docieplenia poddaszy, wykończenia wnętrza szpachlowanie, malowanie układanie paneli. Zachęcam do kontaktu


Poszukiwany kucharz i pomoc

Poszukujemy kucharza oraz pomocy kuchennej w barze 100g, otwierającym się w Leźnie. Kuchnia głównie Polska


Jodła klaukaska/Świerk

Witam w sprzedaży oferujemy Państwu -Jodłę kaukaską w 3 gatunkach i przeróżnych wysokościach -150-180-cm -180-220-cm -220-250-cm W naszej ofercie..


Pomoc kuchenna

PRACA KUCHENNA


Toyota Avensis II 2005 2,0

Sprzedam sam. osob. TOYOTA Avensis D-4D 2,0 Diesel, moc 116 KM, wersja wyposażenia Sol. Przebieg 154 tys. Kupiony przeze mnie w Salonie Toyoty w..


DZIERŻĄŻNO - WYNAJMĘ CAŁY DOM

WYNAJMĘ dla pracowników nowo-urządzony DOM w DZIERŻĄŻNIE, w pełni wyposażony, z mediami, z możliwością zakwaterowania do 10 osób. Cena za miesiąc:..


Skup Aut Mercedes

Skup Aut :Mercedesów 124,190,sprinter,kaczor i inne . Kupimy każdą Toyotę z rocznika 1985 roku do 2019 roku każdy model i stan Avensis,Corolla..


Tapety/Fototapety/Dekoracje

Oferuje profesjonalne usługi w zakresie tapet i fototapet oraz różnego rodzaju dekoracji wnętrz. Więcej informacji pod numerem telefonu 791688616..


Mercedes A-klasa 2002 rok

Witam! Mam do zaoferowania Mercedesa A klase W168 z półautomatyczną skrzynią biegów. Samochód w dobrym stanie mimo swojego wieku (delikatne rdzawki..


KAFELKOWANIE-REMONTY

Witam wykonam prace remontowe w zakresie: -kafelkowanie(łazienki, salony, kotłownie itp) -klejenie cegły -szpachlowanie malowanie -zabudowy..


Skup Aut Gotówka od ręki

Skup Aut dobre do remontu Osobowe,Dostawcze,Terenowe,Busy wszystkie roczniki,darmowa wycena dojazd -każdy stan auta,po stłuczce,wypadku -bez opłat..


Wynajem Usługi podnośnikiem

Wynajem podnośnika koszowego wraz z operatorem 80zł,- /h za każdą rozpoczętą godzinę Koszt dojazdu 100zł,-


Łóżko dzięcięce-dziewczęce

Sprzedam łóżko dziewczęce-dziecięce o wymiarach 80x200 z wsuwaną szufladą. Stan bdb


Mam do wynajęcia dwuosobowy

Mam do wynajęcia ładny pokój w Kartuzach, osiedle Derdowskiego. Dostępny od zaraz. Pokój umeblowany. Znajduje się w mieszkaniu M-4 w bloku na..


Pomocnik do pracy przy dachach

Witam,poszukuje pomocnika do pracy przy dachach, Wymagania,tylko chęci do pracy Praca 5 dni w tygodniu po 9godz. Płaca co tydzień . Przodkowo


Zaginął pies Jag Terier Rąb

Witam wczoraj koło godziny 13.00 zaginął mi pies w miescowosci Trzy rzeki -Rąb kreci sie gdzies po wioskach... jesli ktos go widział to bsrdzo..


SKUP AUT MERCEDES

Skup Aut : Kupimy MERCEDES,190,124,KACZKA,SPRINTER,KIA,PRERIO,HYUNDAI,H 100,HILUX , każdą Toyotę z rocznika 1985 roku do 2014 roku każdy model i..


Zatrudnię Malarza -Szpachlarz

Zatrudnię malarza -szpachlarza z prawem jazdy kat B . Praca w zespole do czterech osób .Wypłacamy wszystkie świadczenia chorobowe i urlopy . Stawka..


Sprzedam działki na trasie

Działki w Leźnie. Budowlane Inwestycyjne Itd


PRACOWNIK PRODUKCYJNY

Zatrudnimy od zaraz pracowników produkcyjnych na stanowiska, operator wycinarki laserowej, operator prasy krawędziowej. Oferujemy przeszkolenie z..


Kartuzy 2-pokojowe

Dwa pokoje częściowo umeblowane, kuchnia umeblowana i wyposażona w AGD, łazienka oraz przedpokój. Cena najmu 800zł + czynsz +media. Kaucja zwrotna..


Dom w krainie trzech jezior

Na sprzedaż dom jednorodzinny. Działka o powierzchni 1084 m w kształcie prostokąta, ogrodzona, zagospodarowana, z licznymi nasadzeniami, podjazd..


WYNAJMĘ DOM W DZIERŻĄŻNIE (3

WYNAJMĘ dla pracowników nowo-urządzony DOM w DZIERŻĄŻNIE, w pełni wyposażony, z mediami, z możliwością zakwaterowania do 10 osób. Cena za miesiąc:..


Oferuję kompleksowe usługi

Witam. Mam wieloletnie doświadczenie w usługach dekarskich wykonuje rzetelnie i profesjonalnie wszelkie prace związane z dachem. Oferuję: montaż,..


WYNAJME DOM

Wynajmę dom w Kiełpinie, 4 pokoje, kuchnia łazienka + garaż z dużym ogrodem


Skup Aut Złomowanie-Kasacja

Skup Aut Osobowe,Dostawcze,Terenowe,Busy wszystkie roczniki,darmowa wycena i dojazd -każdy stan auta,po stłuczce,wypadku -bez opłat i przeglądu..


Zatrudnię mechanika

Zatrudnię mechanika lub elektromechanika - Żukowo. Zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, wynagrodzenie zależne od posiadanego doświadczenia i..


ZATRUDNIĘ KOSMETYCZKĘ

Zatrudnię kosmetyczkę Kartuzy praca dwu zmianowa, najlepiej na Swojej działalności. Osoby zainteresowane proszę o telefon 794622751.


Elektryk Turbin Wiatrowych

Robur Baltic Sp. z o.o. od ponad dziesięciu lat świadczy usługi techniczne dla sektora energetyki wiatrowej. W całej Europie oddaliśmy do użytku..


Parapety

Witam, Oferuje wysokiej jakosci parapety z konglomeratu pod indywidualny wymiar o grubosci 2cm i 3 cm. 20 kolorów,rodzajów do wyboru . Po za tym..


Dom bliźniak Mezowo

OSTOJA MEZOWO Domy bliźniacze Ostoja Mezowo położone są w jednej z najbardziej malowniczych okolic Kaszub, otoczone gęstymi, kojącymi zmysły lasami..


PRACOWNIK PRODUKCJI

Zatrudnimy od zaraz pracowników produkcyjnych na stanowiska, operator wycinarki laserowej, operator prasy krawędziowej oraz pomocników operatorów...


Wywóz szamba

Zajmujemy się wywozem nieczystości płynnych z szamb, zbiorników bezodpływowych, zbiorników na wodę deszczową, basenów oraz przydomowych oczyszczalni..


Dom bliźniak Mezowo

OSTOJA MEZOWO Domy bliźniacze Ostoja Mezowo położone są w jednej z najbardziej malowniczych okolic Kaszub, otoczone gęstymi, kojącymi zmysły lasami..


Usługi podnośnikiem koszowym

Wynajem podnośnika koszowego wraz z operatorem 80zł,- /h za każdą rozpoczętą godzinę Koszt dojazdu 100zł,-


Poszukuje kobietę na sex

Zapraszam kobietę o każdym kształcie ciałka na SEX


Pracownik Produkcji

Zatrudnię pracownika do produkcji kontenerów mieszkalnych, biurowych. Kontakt 602636880.


Tynki cementowo-wapienne .

Oferuję tynki cementowo -wapienne. Wewnetrzne -wolne terminy.


Kancelaria Komornicza nr I w

Kancelaria Komornicza nr I Ryszarda Pryzmonta z siedzibą w Kartuzach zatrudni na stanowisku pracownika biurowego/referenta. CV należy składać..


Skup Aut za GotÓwkę

Kupimy każdy samochód osobowy i dostawczy rocznik 1960-2019 . - gwarantujemy szybki dojazd miłą i fachową obsługę , płacimy gotówką - zapłacimy..


Zatrudnię pracownika do usług

Zatrudnię pracownika ogólnobudowlanego. Jesteśmy firmą z doświadczeniem. Pracujemy od poniedziałku do piątku. Stałe zlecenia na bieżąco. Proponujemy..


Mieszkanie w domu dwurodzinnym

Na sprzedaż mieszkanie 4 pokojowe w domu dwurodzinnym ok. 95m kw. Do mieszkania przynależy garaż. Działka znajduje się w cichej i przepieknej..


Poszukuje pracy

Poszukuję pracy jako kierowca kat b, operator koparko ładowarki, stróż, magazynier lub podobnej. Mam 40lat Sierakowice i ok


Rolety,plisy,żaluzje,moskitier

Witam, Posiadam w ofercie wszystkie rynkowe rodzaje rolet ,żaluzji alu,drewnianych,pionowych,oraz żaluzji plisowanych,a tak,ze moskitiery .Bogaty..


kosztorysant robót

Poszukujemy kosztorysanta branży energetycznej. Doświadczenie mile widziane. Wymagane wykształcenie min. średnie elektryczne, energetyczne,..


Sprzedam działkę

Sprzedam ogrodzoną działkę w miejscowości Tuchlino o powierzchni 811 m2 . Działka ma bezpośredni wjazd z drogi asfaltowej Tuchlino-Kujaty.


Zatrudnie do pracy

Firma budowlana  zatrudni do pracy  pracowników budowlanych w szczególnosci murarzy. Oferujemy bezstresową pracę w naprawdę miłej atmosferze...


Toyota yaris 2010 przebieg

Sprzedam toyotę yaris rok produkcji 2010, poj 1.0, kolor czerwony, klimatyzacja, esz, el, pp, cz, abs, wk,. Na przejazd 100 km toyota potrzebuje ok..


parapety

wykonujemy i sprzedajemy na każdy wymiar parapety wszystkie rodzaje wew i zew różne grubości duża gama kolorów do wyboru krótkie terminy najlepsze..


Zatrudnię murarza cieślę

Zatrudnię murarza cieślę. Praca przy stanach surowych stała na umowę, głównie w okolicach Gdańska. Sierakowice- Kamienica Szlachecka- Kartuzy,..


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez kartuzy.info, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

PortaleRegionalne.info Joanna Stoltman z siedzibą w Kartuzy 83-300, Mściwoja II 13 B/3

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"