Reklama

Kaszubi nagrali teledysk dla Jana Pawła II

W serwisie YouTube pojawił się teledysk i piosenka pt. "Święty Janie Pawle", jaką z okazji zbliżającej się kanonizacji Jana Pawła II nagrali kaszubscy artyści. Słowa to dzieło Eugeniusza Pryczkowskiego, muzykę skomponował Jerzy Stachurski, a wykonanie powierzono zespołowi "Młodzëzna".

Jak czytamy w informacjach pod publikowanym zaledwie dwa dni temu utworze, teledysk ten "wyraża wdzięczność Kaszubów wobec Jana Pawła II, za Jego słowa nawołujące do zachowania tożsamości kaszubskiej i pogłębiania znajomości języka kaszubskiego".

Pomysłodawcami tego przedsięwzięcia są znani lokalni działacze kaszubscy - Eugeniusz Pryczkowski, Jerzy Stachurski, Tadeusz Korthals i Zbigniew Gruba. Gotowy utwór zaśpiewały natomiast dziewczęta z zespołu "Młodzëzna" w składzie: Aleksandra Okrój, Marta Okrój i Weronika Pryczkowska.

- Niechaj stanie się on częścią życzeń dla Was. Pragniemy również, by pieśń ta podbiła serca Kaszubów, stała się znana i śpiewana w całym regionie. Niech wyraża naszą wdzięczność dla Jana Pawła II, który uczynił absolutnie najwięcej dla rozbudzenia tożsamości kaszubskiej - mówi jeden z twórców, Eugeniusz Pryczkowski.

Poniżej słowa piosenki. Posłuchać i obejrzeć teledysk można zaś w załączonym filmiku.

"Swiãti Janie Pawle"

Bògati dëchã lud
Chòc przez wieczi zgardzony
Sã w kùńcu natkł na cud
Swiãtą mòcą sprawiony.


Jan Paweł Drëdżi rzekł:
Môta dbac ò juwernosc,
Dozerac rodny zwëk
W se bënë pòczëc wòlnosc,


Ref. Le swiãti człowiek mógł
Tak dalek widzec
I nôbëlniészą z dróg
Kaszëbóm wzbùdzëc.


Za mądri òjców spôdk
I swój jãzëk sã jëmac
Gò ùczëc wszëtczich dzôtk,
A wiedno z Bògã trzëmac!


Pòdzãczi slemë wińc
Za pòtãżné te słowa.
Bë chcałë le jesz dińc
Pòd kòżdëchną pòsowã.


Ref. Le swiãti człowiek mógł...

Oprac. Bartek Gruba
nadesłane/Eugeniusz Pryczkowski
Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    AgeKruger - niezalogowany 2014-04-19 18:40:55

    Treść utworu jest jakaś-taka niekompletna. Na przykład nie wspomniano o ukrywnaiu skandali seksualnych, ochronie duchownych molestujących dzieci. Nie wspomiano nic o tysiącach ludzi zakażonych wirusem HIV, którym JP2 tłumaczył, że kondomy to grzech. Nie wspomniano o wspieraniu Radia Maryja, a także powołaniu na biskupów różnego rodzaju Głodziów, Hoserów i im podobnych.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    frugo - niezalogowany 2014-04-18 13:27:25

    Możecie coś zrobić by teledysk czy też inne filmy zamieszczane w artykułach były bezpośrednio pod tekstem. W chwili obecnej trudno dostrzec materiał video.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości