Reklama

99 lat temu Kartuzy otrzymały prawa miejskie - jak wyglądało wówczas życie w stolicy Kaszub?

29 marca 1923 roku Kartuzom nadano prawa miejskie. Od tego momentu mija dokładnie 99 lat i choć miasto przeszło ogromną metamorfozę, w stolicy Kaszub jest wiele miejsc, które przetrwały do dziś. Jak funkcjonowały Kartuzy przed stu laty?

Starania o uznanie Kartuz za miasto czyniono przez lata. Rozpoczęły się już w 1906 roku. Zgodnie z informacjami, zawartymi w publikacji Dariusza Dolatowskiego pt. „Kartuzy – zarys dziejów gminy od czasów najdawniejszych do 1939 roku”, wydanej w 2018 roku z okazji 95. rocznicy nadania Kartuzom praw miejskich, na 1,5 roku przed tym wydarzeniem, miasto zamieszkiwało 3. 717 osób, w tym 1. 778 mężczyzn i 1939 kobiet. Wśród nich było 3.271 katolików, 409 ewangelików, 35 wyznawców judaizmu. Mieszkańcami Kartuz było 3383 Polaków, 327 Niemców i siedmiu Żydów.

W książce Mieczysława Widernika pt. ”Dzieje Kartuz” napisano, że w  1921 roku Kartuzy zyskały połączenie kolejowe z Gdynią.  W okresie największej świetności stacja w Kartuzach zatrudniała aż 150 pracowników. W 1922 roku w Kartuzach otwarto szpital powiatowy.

Reklama

Prawa miejskie nadano Kartuzom 29 marca 1923 roku.

- W dniu 5 lutego 1923 roku Rada Gminy Kartuzy przesłała do władz w warszawie swą decyzję w postaci Uchwały Rady z dnia 31 stycznia 1923r. wraz z uzasadnieniem dra Aleksandra Majkowskiego. Generał Władysław Sikorski, pełniący wówczas funkcję Premiera i Ministra Spraw Wewnętrznych, podpisał w dniu 29 marca 1923r. Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie zaliczenia gminy wiejskiej Kartuzy, w powiecie kartuskim, województwa pomorskiego w poczet miast. Rozporządzenie weszło w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 14 kwietnia 1923r. 
W tym samym roku, 10 sierpnia 1923 roku, dekretem podpisanym przez Ministra Spraw Wewnętrznych mecenasa Władysław Kiernika Kartuzy otrzymały herb - informuje Urząd Miejski w Kartuzach.

Reklama

Pierwszym burmistrzem Kartuz był Walerian Kubasik, wcześniej pracownik magistratu w Toruniu. Burmistrza wybrano wówczas w drodze konkursu, który zorganizował magistrat. W październiku 1925 r. odbyły się pierwsze wybory do Rady Miasta (poprzednia rada została wybrana jako Rada Gminy).

Od momentu nadania praw miejskich Kartuzy zaczęły się intensywnie rozwijać i stały się znaczącym ośrodkiem turystyczno-wypoczynkowym Kaszub.

- W marcu 1926 roku w młodym, żywiołowo rozwijającym się mieście opiekę zdrowotną nad mieszkańcami sprawowało pięciu lekarzy, w tym powiatowy, których recepty realizowała znana apteka "Pod Orłem" oraz Powiatowa Kasa Chorych i szpital powiatowy, a zwierzętami opiekował się weterynarz powiatowy. Odwiedzający miasto i Szwajcarię Kaszubską goście i turyści mogli korzystać z usług gastronomicznych i hotelarskich, oferowanych przez trzy restauracje i kawiarnie oraz hotele "Pomorski", "Kartuski", "Kaszubski Dwór" i "Centralny" - czytamy w publikacji Dariusza Dolatowskiego.

Reklama

99. rocznicę nadania Kartuzom praw miejskich upamiętnili złożeniem kwiatów pod pomnikiem Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej - burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński i jego zastępcy - Sylwia Biankowska i Wojciech Jaworowski oraz Dariusz Las, kierownik wydziału promocji z kartuskiego magistratu.

*Zdjęcia pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz UM Kartuzy

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo Kartuzy.info




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości